2024. szeptember 3., kedd

Ha gond van a gyermek beszédkészségével

Hároméves korban már kötelező a megelőző ellenőrzés

Az immár fél évszázada több városban működő egészségügyi fejlesztő tanácsadó szolgálat különböző szerkezeti formában tevékenykedett és számos nevet váltott. A gyermekek fejlettségi szintjét hivatott felmérni. Újvidéken 2004-ben a gyermekorvosi szolgálathoz csatolták. Alapvető feladata a kiskorúak pszichomotorikus és értelmi képességeinek felmérése, fejlesztése, valamint az azokkal a gyermekekkel való foglalkozás, akiknél fejlődési zavarokat észlelnek. A tanácsadó szakembereinek csapatmunkáját három pszichológus, két logopédus, két pedagógus, egy defektológus és két egészségügyi nővér végzi.

Az óvodás gyermekek megelőző vizsgálataira vonatkozó szabályzat értelmében 3 éves kortól kezdve kötelező a megelőző ellenőrzés. A szolgálat munkájáról Maja Daković pszichológussal beszélgettünk.

Mi indokolta a kötelező ellenőrzés bevezetését?

Egyre több a beszédhibás gyerek, a beszédkészség fejlődésében lemaradtak száma emelkedik. Azért javasolt 3 éves korban elhozni a kicsiket az ellenőrzésre, mert ilyenkor már ki kell fejlődnie a beszédkészségnek. Egy átlagos 3 éves gyerek már képes koncentrálni, lehet vele kommunikációt folytatni, és lehet vele szépen foglalkozni.

A gyermekgyógyászok gyakran nem minősítik komolyabb gondnak, ha egy gyerek 3 évesen még nem tud beszélni, ezt általában genetikai tényekkel magyarázzák, azzal, hogy egyik szülő esetében is késett a beszédkészség kialakulása, megtörténhet azonban, hogy a kicsi lemaradásában más is meghúzódhat a háttérben, ami szakmai beavatkozást igényel.

 Miből áll az ellenőrzés?

Pszichológus, logopédus, pedagógus és defektológus szakemberekből álló csapat méri fel a gyerek érettségi szintjét. Az ellenőrzés során elsősorban a beszédkészséget, a grafomotorikus készséget (finommozgások koordinációja, rajz- és íráskészség) és az általános tudást vizsgáljuk. Figyeljük a gyereket rajzolás közben, hogy pl. megfelelőképp tartja-e a ceruzát, elbeszélgetünk vele, hogy fel tudjuk mérni, mekkora a szókincse, mennyire helyesek a mondatszerkezetei, feladatokat adunk neki, hogy felmérjük, érti-e, mit kell tennie stb. Ez átfogó ellenőrzés, amelynek során ha valamilyen rendellenességet, ill. lemaradást tapasztalunk, akkor utasítjuk a szülőket, miként járuljanak hozzá a gyermek fejlődési szintjének emeléséhez. Négy hónap után ellenőrző vizsgálatra hívjuk vissza a kiskorút, hogy felmérjük, mennyire sikerült javítani a helyzeten.

 Melyek a leggyakoribb problémák?

Az iskolás gyermekeknél, főként családi és korosztálybeli problémák miatt, a tanterv elsajátításával adódnak gondok, pl. nehézkesen olvasnak. Az óvodásoknál pedig abból ered a gond, hogy túl sok időt töltenek a számítógép előtt, a szülők keveset foglalkoznak velük, például keveset rajzolnak, és ezzel kimarad a finommozgás gyakorlása. A kisfiúkra jellemző, hogy nem tudják tartani a ceruzát. Ezenkívül a kisebb gyerekek mondatszerkeztése szegényes, és gyér a szókincsük. Ez esetben gyakran azt tanácsoljuk a szülőknek, hogy minél több rövid mesét olvassanak vagy mondjanak a gyerekeknek, és arra kérjék a csemetéjüket, hogy ismételje el a történetet. Ha a szülők valóban megfogadják tanácsainkat, 2-3 hónap után már látványos haladás tapasztalható a gyerekeknél. A mai rohanó világban a kommunikáció gyors, nincs meg a szemkontaktus, még a szülők is a házimunka végzése közben beszélgetnek a gyerekekkel, nem fordítanak elég időt arra, hogy leüljenek melléjük, és meghallgassák őket, vagy eljátszanak velük. Gyakran éppen ezért maradnak le a gyerekek a beszédkészség fejlődésében.

 Mennyire tartják fontosnak a szülők a megelőző vizsgálatot?

Az utóbbi években nagy az érdeklődés szolgálatunk iránt. Ez részben a gyermegyógyászok lelkiismeretes munkájának köszönhető, tekintettel arra, hogy megelőzés céljából rendszeresen utalják hozzánk a 3 éves gyermekeket. A logopédus szakmunkatársaink kissé meg is vannak terhelve, a napi norma ugyanis 6 páciens, ők pedig a túljelentkezés miatt általában 9-et fogadnak. Ez annak is tudható be, hogy az újvidéki fejlesztő tanácsadóhoz tartozik az egész dél-bácskai körzet. A gond azonban gyakran az, hogy egyes szülőknek nehezükre esik foglalkozni a gyerekkel, és arra számítanak, hogy bármikor – szinte minden másnap – elhozhatják a tanácsadóba.

 Tekintettel arra, hogy az ellenőrzés kötelező, mi történik abban az esetben, ha a gyermek anyanyelve nem szerb, hogyan tudják pl. egy magyar gyermek beszédkészségét felmérni?

A fejlesztő tanácsadóban nincs magyar nyelvű szakember. Ha valamilyen gond van a kicsivel, akkor a Vajdasági Gyermek- és Ifjúságvédelmi Intézetbe utaljuk, ahol magyar nyelvtudású pszichológus dolgozik, ő méri fel a gyermek állapotát, és szükség esetén utasítja a szülőket a további lépésekre, tekintettel arra, hogy mégsem tud olyan átfogó vizsgálatot végezni, mint az említett négy szakember közösen. Ehhez azonban nekünk jelentést kell írni, ez alapján ad a gyermekorvos beutalót a gyermekkórházba.

A szolgálat már évtizedek óta együttműködik az újvidéki Radosno detinjstvo gyermekintézménnyel, valamint a városban és a környező településeken működő általános iskolákkal. A fejlesztő tanácsadó szakmunkatársai az óvodákban ellenőrzik az iskolába beiratkozó óvodások érettségi szintjét. Ha ezeknek az intézményeknek a szakmunkatársai észlelnek valamilyen problémát, a gyerekeket továbbutalják a tanácsadóba.

 Időpont-egyeztetés

A vizsgálatra be kell jelentkezni a 4879-456-os telefonszámon. Ezt a szülők megtehetik minden kedden délután és szerdán délelőtt. Általában a gyermekgyógyászok, ill. szakorvosok utalják hozzánk a kicsiket. A szülők beutaló nélkül is elhozhatják ellenőrzésre gyermeküket, ha valamilyen rendellenességet észlelnek. A fejleszési tanácsadó Újvidéken, a Zmaj Ognjen Vuk utcai egészégházban működik.

Sok szülő magától fordul tanácsért szolgálatunkhoz, mert megtörténhet, hogy egy-egy családi esemény (szülők válása, az óvoda megváltoztatása) komoly következményekkel jár a gyermek lelki világára, és rendellenességek jelentkeznek a beszéd- vagy egyéb képességek terén.