A lelki állapot, a mentalitás beállítottság, a környezet, a családi és a munkahelyi közösség az utóbbi kutatások szerint sokkal jobban hat a test egészségére, mint ahogyan azt korábban hitték.
A szülők, nagyszülők daganata még nem jelenti feltétlenül azt, hogy az utódok szervezetében is jelentkezni fog a betegség, bizonyos tumorfajtáknál azonban komoly szerepük van az örökletes tényezőknek. Ilyen a vastagbélrák, a mellrák egyes típusai, a petefészekrák és néhány agydaganat típus. Ezt tudva senkinek sem kell kétségbeesnie, csak érdemes jobban odafigyelni a megelőzést segítő tényezőkre és rendszeresen eljárni szűrésre.
Nézzük, hogy egyes rákfajtáknál milyen megelőzési tényezők adottak. A mellrák esetében több kutatás bizonyítja, hogy a terhesség és a szoptatás segít kivédeni bizonyos mellrákfajtákat. Sőt ez a hatás a szoptatott anyák leányaiban is kimutatható. Ez igazán ideális kapcsolat, amely során a baba a lehető legjobb táplálékhoz még édesanyja szervezetében védelemhez jut. A hormonkezelések azonban növelik a mellrák kockázatát, sajnos ebben szerepük van a fogamzásgátló tablettáknak és a meddőségi kezeléseknek is. Akinek a családjában már előfordult mellrák, jobb ha más megoldást keres az említett esetekre.
Az emésztőszervi daganatok esetében bármiféle gyomorrendszeri megbetegedés magasabb kockázati csoportba sorolja a pácienst. Ide tartozik a Crohn-betegség, a lisztérzékenység és a gyomorfekély. De a magas zsír- és koleszterint tartalmú étrend is növeli a kockázatot. Azonban kiegyensúlyozott étrenddel, fizikai aktivitással és a túlsúly leadásával sokat tehetünk a jó egészség érdekében. A szakemberek tanácsa az, hogy fogyasszunk naponta zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát. Ne feledjük, hogy a magas rosttartalmú ételeknél nincs egészségesebb. Ehhez kortyoljunk zöld teát és keressük az antioxidáns tartalmú piros bogyós gyümölcsöket.
A nyelőcső és a májrák megelőzésében fontos az alkoholfogyasztás csökkentése, különösen a rossz minőségű, olcsó szeszes italok fogyasztásának elkerülése lehet életmentő. A füstölt, pácolt és forró ételek, italok rendszeres fogyasztását szintén jobb elfelejteni. Fontos, hogy emésztési rendellenességeinketkezeltessük, mert a gyomorsav felmarja a nyelőcsövet, így érzékenyebbé teszi azt az elfajulásokra.
A bőrráknál szükséges megelőző tényező a széles karimájú kalappal, jó minőségű UV szűrős napszemüveggel és magas faktorszámú naptej használatával való védekezés. A legmelegebb órákat ne a szabadban, hanem lehetőleg szobában, lazítással kell eltölteni. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a naptejet kétóránként és minden fürdés után pótolni kell.
Méhtestrák esetén a gyermekvállalás, a szülés kockázatcsökkentő tényező, ám ennek a rákfajtának a rizikóját jelentősen növeli az elhízás, ugyanis a zsírsejtek különösen sok hormont állítanak elő.
A méhnyakrák kialakulásának előfordulási valószínűsége alacsonyabb a monogám párkapcsolatban, a nemdohányzók között és azokban az országokban, amelyekben általános szokás a férfiak körülmetélése. A daganat képződésének kockázatát növeli a HPV, amely ellen oltással lehet védekezni, még az első fertőzés, tehát ideális esetben a szexuális élet megkezdése előtt.
A szájüregi tumorok esetében kiemelten fontos a szájhigiénia, a rendszeres fogmosás, a fogorvosnál tett évenkénti kontroll. A dohányzás és a rendszeres, nagymértékű alkoholfogyasztás pedig jobb ha örökre tiltó listára kerül. Különösen a szivarozók és a pipázók vannak veszélyben, akik a füstöt huzamosabb ideig forgatják a szájukban.
A tüdőrák kockázatát a dohányzás rendkívül nagy mértékben növeli. A dohányosok körében egyébként gyakrabban fordul elő a többi rákfajta is. Az úgynevezett light cigarettákat sem füstölhetjük nyugodt lélekkel, hiszen ezek is jelentősen károsítják egészségünket. Ráadásul a füstölgéssel a környezetünkben élőket és dolgozókat is veszélyeztetjük, hiszen a passzív dohányzás szeretteinknek és közeli kollégáinknak is árt.
Azoknak, akik némiképpen hajlamosak a vastagbélrákra, azt ajánlják, hogy egyenek sok rostot, ezek ugyanis megkötik a táplálékkal a bélbe kerülő vagy a bélcsatornában képződő rákkeltő anyagokat. Növelik a térfogatot, gyorsítják a bélmozgást, így a széklet rövidebb ideig lesz a bélben, így csökken a mérgek felszívódásának veszélye is.
A szakemberek megállapították, hogy a rák mint civilizációs kór sokkal kisebb arányban jelentkezik a primitív népeknél. A magyarázat erre, hogy többet mozognak, nem esznek annyi „szemetet”, nem használnak annyi vegyszert, mint ahogy azt mi, a fejlettebb országok lakói tesszük. Gondoljunk csak bele, hogy hány kézen megy át az élelmiszer, amíg eljut a fogyasztóhoz. Időközben veszít biológiai értékéből, és azt, hogy hol és hogyan kerül bele a szennyeződés, a dioxin, a melamin és a többi, mi már nem is tudjuk. Sokszor arra sem kapunk választ, hogy mi minden van az élelmiszerünkben és az honnan származik.
Persze védekezési tényezőként nem elegendő a rostban gazdag táplálkozás, e mellé stresszmentes életre is szükség lenne, hogy maximálisan védekezhessünk a rák ellen. Nagyon is gyakorlati lépéseket lehet tenni érte, mindenkinek meg kell tanulnia a feszültség levezetését, hiszen a betegség kialakulásában a testi tényezők mellett óriási szerep jut a lelkieknek is. A feszültség levezetésére kiváló a sport, a mozgás, ami a stresszoldáson túl a testnek is jó, nem csupán erősebb izomzatfelépítése céljából, hanem azért is, mert javítja a vérkeringést, gyorsítja a bélmozgást és az anyagcserét.