2024. november 25., hétfő

Tisztelgés az elődök előtt

X. Örökségünk koncert Óbecsén

Az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben szombaton, november 23-án tizedik alkalommal tartották meg az Örökségünk elnevezésű népzenei rendezvényt. Ez alkalomból tíz vajdasági magyar együttes telt házas koncertet adott. Az eseményen fellépett a Batyu, a Csalóka, Csonka Ferenc és zenekara, a Csörömpölő, a Czéczó, a Duhaj, a Fokos, a Juhász, a Tamburás tesók és a Pendergő zenekar. A koncert kezdetén egyperces néma felállással tisztelegtek Sárközi István, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke előtt, valamint az elhunyt iránti tiszteletből a tervezett táncház is elmaradt.

A műsorban a zenészek és énekesek egyenként gyertyát gyújtottak, miközben az együttesek felváltva léptek színpadra. A gyertyagyújtás során Kiss Lajos, Király Ernő, Burány Béla és Bodor Anikó népzenekutatókra emlékeztek.

– Az idén tizedik alkalommal tartjuk meg a rendezvényt. Az ötlet 2015-ben fogalmazódott meg a szintén évről évre megrendezett népzenei találkozón. Többé-kevésbé ugyanazok a zenekarok szerepelnek minden évben. Nagy munka az esemény megszervezése, hiszen 10 zenekart összehozni nem kis feladat. Az idei koncertet az itthoni néprajzkutatók emlékének és munkásságának szenteljük, akik helyben dolgoztak, és mivel délvidékiek voltak, a legtöbb itteni anyagot gyűjtötték össze. A gyűjtéseikből és kiadványaikból hangzanak most el dallamok. Ma a tambura fog dominálni, ami egyébként nem jellemző erre a rendezvényre. Igyekszünk minden alkalommal bemutatni, hogy a Kárpát-medencének milyen színes népzenei hagyatéka van, de az idén úgy döntöttünk, hogy a tamburáé lesz a főszerep – közölte Szerda Balázs, a Fokos zenekar vezetője.

A találkozó különlegessége az volt, hogy az együttesek nemcsak önállóan, hanem különböző formációkban is szerepeltek, majd közösen, vajdasági magyar népi nagyzenekarként is bemutatkoztak, lenyűgözve a közönséget.

– Az Örökségünk koncert a vajdasági népzenészek ünnepe. Az együtt muzsikálásnak hatalmas ereje van, az együtt éneklésnek pedig talán még nagyobb. Örülök, hogy az idén vajdasági anyagokkal dolgozunk, és azokra a nagyokra emlékezünk, akik ezeket a dalokat begyűjtötték. Többekkel közülük személyesen is találkoztunk és mulattunk együtt a tóthfalusi táborban, például Bodor Anikóval vagy Burány Bélával. A velük eltöltött idő nagy inspiráció volt számunkra akkor, és most is gyakran visszagondolunk arra, hogy énekelték ezeket a dalokat, hogy milyen hévvel és vehemenciával tudtak mulatni. Az a jó, ha mindez zsigerből jön, én is ilyen vagyok, nagyon szeretek mulatni. Nemcsak annak örülök, hogy ezt mi tovább tudjuk vinni, hanem annak is, hogy a fiatal zenészek is ezeket a nótákat közkézen tartják és megőrzik az utókor számára – mondta Juhász Gábor, a Juhász zenekar vezetője.

Az Örökségünk megvalósításában a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Nemzeti Kulturális Alap, a Csoóri Sándor Alap, valamint a Magyar Nemzeti Tanács nyújtott támogatást.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Tisztelgés a vajdasági gyűjtők emlékének