2025. április 2., szerda

Demonstráció Budapesten a gyülekezési törvény ellen

Négy hidat zártak le a tüntetők

A kormány betiltotta a Pride-ot és betiltotta a következő kormányellenes tüntetéseket is – fogalmazott Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kedden Budapesten az Erzsébet hídon a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért tartott tüntetésen.

Hadházy Ákos azt mondta: a kormány rájött azonban, hogy hiába tilt be bármit, nincs elég rendőre, és „putyini, kínai mintára" technofasiszta jogszabály készült, amely ellenzékiekkel szemben is engedi arcfelismerő rendszerek használatát, amelyet Európában csak „súlyos bűnözők, terroristák ellen" lehetne megtenni.

„Azért vagyunk itt, mert tudjuk ez egy kezdet, azért kezdték ezzel, hogy a következő törvények ellen már kevesebben menjenek el tiltakozni" – mondta, majd hangsúlyozta, „egy út van, előre, az egyetlen megoldás a tiltakozás, a követelés, az hogy nem hagyjuk abba". Jövő keddre újabb demonstrációt jelentett be.

A képviselő a kormánypártiaknak azt üzente, a résztvevők értük is demonstrálnak, és kérte, legközelebb azok is jöjjenek el, akiknek a lezárásokkal kényelmetlenséget okoztak.

Minél hamarabb elérik a kritikus tömeget, annál hamarabb vége lesz a tüntetéseknek – jegyezte meg.

Bod Péter Ákos, közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke a tüntetőkhöz intézett, az eseményen lejátszott videóüzenetében kiemelte: amikor a kormányhatalom embert ember ellen hergel, csoportot csoporttal, magyart magyarral kijátszani készül, amikor magas állású, de alantas indulatokkal politizáló vezetők embertelen szóhasználattal sértik, provokálják embertársaikat, a figyelmünket akarják elterelni a gyatra kormányzásuk következményeiről.

Amerre terelik az országot, „az nem a mi irányunk", akinek van ereje, mutassa meg azt, szóval, tettel, gondolattal, magunkért, gyerekeinkért, sőt, még azokért is, akiket foglyul ejtett a fentről áradó hazugság – fogalmazott a professzor, hozzátéve: hallgatni nem szabad.

Rédai Dorottya, a Labrisz Leszbikus Egyesület munkatársa arról szólt, hogy a kormány homo- és transzfóbiája 500 ezer – 1 millió ember életét keseríti meg, az újabb alaptörvénymódosítással 100 ezer transz és 50 ezer interszex nemű ember jogilag megszűnik létezni, és dolgoznak az érdekvédelmet ellátó civilszervezetek tönkretételén. Arra kérte a demonstrálókat, ne hagyják, hogy megtörténjen még egyszer, hogy a gyűlölet, a kirekesztés újra az állam működésének alapja legyen, álljanak ki mellettük akkor is, ha nem LMBTQIA-emberek. Azt mondta, ha nemcsak tüntetéseken, hanem a hétköznapokban is összekapaszkodnak, olyan erős társadalmi szövetet alkotnak, „amit nem tud átvágni a hatalom ecetes ollója".

Lengyel Tamás színművész azt mondta, „a megosztottság nemcsak a kormány fegyvere lett ellenünk, hanem a legnagyobb gyengeségünk is", de nem kell így maradnia. Hozzátette: nem elég tiltakozni, aktívan kell dolgozni, gondolkodni, hogyan érjék el azokat, akik feladták, hogyan rázzák fel a közömbösöket, a kiégetteket, mert 2026-ban mindenkit az urnákhoz kell vinni.

Perintfalvi Rita katolikus teológus szavai szerint ez a demonstráció nemcsak a Pride-ról szól, „hanem rólunk van szó, együtt mondunk nemet a jogfosztásra, mert a gyülekezési jog alapjog, amitől soha senki nem foszthat meg".

Pankotai Lili vlogger azt üzenete a fiataloknak: 2026-ra mozgósítaniuk kell egymást és másokat is. „Legyünk azok, akik nemcsak álmodnak egy szabad Magyarországról, hanem meg is harcolnak érte" - hangoztatta.

Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója jelentette, hogy a beszédek után a tüntetők négy hídon, az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: MTI