2025. április 3., csütörtök

Ozelenjavanje preko granica

U Bačkoj Topoli su sumirana dosadašnja iskustva jednog IPA projekta

Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.

Dve opštine iz Vojvodine, Bačka Topola i Mali Iđoš, kao i dve iz Mađarske, Čongrad i Senteš, su korisnici sredstava jednog konkursa za podršku prekograničnim projektima. Zajednička nit je sanacija urbanih područja, korišćenjem zelenih i takozvanih prirodnih rešenja. Pored edukacije, cilj je i unapređenje kvaliteta života ljudi koji žive u pomenutim mestima, a žele da doprinesu i zaštiti klime. Sastanak za menadžment projekta, koji je vezan za ovu IPA konkursnu aplikacijt održan je juče u Bačkoj Topoli, gde su predstavnici lokalnih samouprava učesnica izneli svoja dosadašnja iskustva. Ukupna vrednost EU projekta je oko milion i 700 hiljada evra, a obuhvata renoviranje gradskog parka u Bačkoj Topoli, dok će se u Malom Iđošu izgraditi solarni paneli i staklenik, a primeniće se i druga zelena rešenja.

A topolyai parkban az előkészületi munkálatok zajlanak (Tóth Péter felvétele)

U bačkotopolskom parku u toku su pripremni radovi (fotografija Petera Tota)

Sastanak je počeo predstavljanjem trenutnog stanja projekta, a zatim su učesnici obišli gradski park Bačke Topole, kao i do sada završene radove u sedištu Foruma žena u Malom Iđošu. Učesnike je vodio Endre Balaša, projekt menadžer EU projekta koji se finansira iz IPA fondova, koji je za naš list rekao da je ukupna vrednost ovog sveobuhvatnog projekta EU oko 700 hiljada evra.

– U sve četiri opštine će se realizovati jedna velika investicija od koje svi partneri mogu nešto da nauče. Postoje elementi koji omogućavaju svima da se upozanju sa svačijom dobrom praksom. Sledi renoviranje gradskog parka u Bačkoj Topoli. Bolesna stabla se uklanjaju, manje obolela leče, a sade se i nova stabla. Grade se staze sa propusnim pločnikom, a prave se i pešačke staze koje će služiti i kao edukativne staze, što nam omogućava da ne lutamo besciljno u parku, već da mališani iz vrtića, školarci, pa i odrasli nešto i nauče. A pored toga park će postati jedno prijatno mesto gde će se postaviti rasveta prilagođena pticama sa štedljivim izvorima svetlosti, naveo je Endre Balaša i dodao: 

– U opštini Mali Iđoš, sve tri škole će imati solarni park na krovu, što je sa ekonomske strane veoma korisno. Svaka škola će imati monitor u holu na kome će deca moći da pogledaju koliko su uštedela prethodnog dana zamenom struje iz drugih izvora. Pored toga, spremamo se da predstavimo nekoliko manjih zelenih rešenja u dvorištu doma jedne građanske organizacije. Među zelenim rešenjima o kojima se mnogo priča u poslednje vreme biće hotel za bube, staklenik, zid prekriven zelenilom, objasnio je rukovodilac projekta.

Egymással osztották meg a tapasztalatokat a négy önkormányzat képviselői (Tóth Péter felvétele)

Predstavnici četiri lokalne samouprave preneli su jedni drugima svoja iskustva (fotografija Petera Tota)

Mali Iđoš je na sastanku predstavljao zamenik gradonačelnika Ištvan Šandor, koji je istakao da su energetska efikasnost i ekološki svesno upravljanje od istaknute važnosti za tu opštinu.

– Imamo nekoliko akcija, ali sa ovim IPA projektom smo jedinstveni u Vojvodini, a verujem i na nivou cele države. Sve tri osnovne škole u ​​opštini možemo opremiti solarnim panelima i time stvoriti mogućnost korišćenja obnovljive energije. Pored toga, pokušaćemo da nabavimo i edukativne alate koji će pomoći učenicima da steknu znanja o upotrebi solarne energije. Pravimo i edukativni park, u okviru kojeg možemo da razvijamo jedan društveni prostor koji do sada nije bio iskorišćen u punom kapacitetu, a koji će omogućiti predstavnicima civilnih organizacija i učenicima da korisno provode vreme. Projekat podrazumeva i postavljanje brzinomera koje rade na solarne panele, naglasio je zamenik gradonačelnika.

Dve investicije iz Mađarske je prezentovala i Silvia Santai, koja je ovoga puta predstavljala i opštine Senteš i Čongrad.

– Klimatske promene ne poznaju granice, svi osećamo njene posledice. Pokušavamo da odgovorimo na njih na lokalnom nivou. Tražimo rešenja, dajući prednost rešenjima poput ovih projekata, u kojima pokušavamo da smanjimo efekte klimatskih promena i efekat ostrva toplote kroz različite zelene investicije. U Sentešu, takozvana zelena glavna ulica grada je jedna mala rečica. Deo obale reke Kurce je već i sad lep. Drugi deo će biti renoviran, obnovljen, ili rekla bih, uklopljen u gradsko tkivo ekološkim rešenjima, jer je to popularno mesto i među građanima i posetiocima grada. Dobijena sredstva biće iskorišćena za razvoj i revitalizaciju obale reke Kurce, dela ispod Nađervenj–Open Hotela, objasnila je Silvia Santai i nastavila: 

– Investicija u Čongradu takođe preferira zanimljiva i ekološki prihvatljiva rešenja. Vezano za ovaj prekogranični projekat, unutrašnje dvorište i dvorišne zgrade kulturnog centra u Čongradu se razvijaju i renaturišu kako bi se smanjio efekat urbanog ostrva toplote, navela je Silvia Santai.

U okviru projekta biće realizovani model projekti u sva četiri naselja, a zatim će na osnovu iskustava iz njih, kao i stečenog znanja, biti pružena metodološka podrška ostalim naseljima i akterima za planiranje i sprovođenje sličnih intervencija.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Inicijatori i učesnici projekta ispred staklenika izgrađenog u Malom Iđošu (fotografija Petera Tota)