Szórád Endre nyugalmazott kémiatanár hosszú éveken keresztül vezette be a kémia rejtelmeibe a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium diákjait. Irányításával a tanulók számos kémiaversenyen szerepeltek sikeresen, emellett részt vett a Kárpát-medencei Kémiatábor megalapításában is. Nyugdíjba vonulása óta a magyarországi A Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány (SZSZ2A) által elindított Kémiai MobilLabor kezdeményezés programban népszerűsíti a vegytant a vajdasági általános iskolákban.
– A Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány kezdeményezését mintha személyre szólóan rám, nyugdíjas kémiatanárra szabták volna – jegyezte meg beszélgetésünk elején Szórád Endre, majd elmesélte, hogy a viszonylag fiatalon elhunyt elismert magyarországi kémiatanár tiszteletére megalakított alapítvány a természettudományok, ezen belül a kémia és a fizika népszerűsítése céljából jött létre, tevékenységét pedig nagy magyarországi gyógyszergyárak, vegyi- és petrolkémiai üzemek támogatják, ugyanis azok is szakemberhiánnyal küzdenek.
– Manapság nagyon sok fiatal az informatika felé fordul, ezért kevés a vegyészmérnök és -technológus, és az alapítvány ezen a helyzeten szeretne változtatni – magyarázta. Elmondása szerint az alapítvány az elsődleges célkitűzéseként diákokat, tanárokat és szakembereket részesít támogatásban, valamint laboratóriumi eszközöket és vegyszereket biztosít a kezdeményezésben részt vevő tanároknak. A Kémiai MobilLabor kezdeményezés 2019-ben indult újra, korábban Szabó Szabolcs juttatta el sok vidéki iskolába. Szórád Endre figyelmét a kezdeményezésre egy magyarországi tanárkollégája hívta fel.
– Akkoriban már közel jártam a nyugdíjaskorhoz, és kapóra jött ez a projekt – jegyezte meg beszélgetőtársunk, és elmesélte, hogy az alapítvány összesen 40 kísérlethez nyújt felszerelést, és 8 alkalomra elegendő vegyszereket kapnak.
– A gyerekek egy évben nyolc hónapon keresztül járnak iskolába, és ez alatt az idő alatt lehet ellátogatni hozzájuk – magyarázta Szórád Endre, és hozzáfűzte, hogy ő ennél többet is tudna vállalni.
– A lényeg az, hogy szabad kezet kaptunk, és azokba az iskolákba látogatunk el, ahol véleményünk szerint a gyerekeknek kevés a lehetőségük kémiai kísérletek megtekintésére – mutatott rá a zentai kémiatanár, és megjegyezte, hogy tartományunkban egyelőre ő a magyarországi alapítvány egyedüli képviselője, és önkéntesen vesz részt a programban.
A Kémiai MobilLabor vajdasági útjának első állomása Bogaras volt, és nagyon gyorsan híre lett a bemutatójának, így hamarosan jelentkeztek Keviből és Tornyosról is, emellett a szabadkai Október 10. Általános Iskolába és a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumba is elhívták. Szórád Endre elmesélte azt is, hogy a kémiai kísérletek bemutatására főleg a kisebb iskolákban kevés a lehetőség.
– A kémiatanároknak technikusra lenne szükségük, ugyanis egy kísérletet elő kell készíteni, és az órák előtti 5–10 perces szünet nem igazán elegendő erre. Némely iskolákban semmilyen eszköz nem áll a vegytantanárok, illetve a diákok rendelkezésére, ezért vannak olyan gyerekek, akik csak az interneten, a YouTube-on láthatnak kísérleteket. Ezek viszont nem nyújtanak akkora élményt, mint a személyes tapasztalatok.
A beszélgetés során elmondta azt is, hogy nagy a visszhangja a Kémiai MobilLabornak, és akadt olyan iskola is, ahol már előre megbeszélték, hogy legközelebb mikor látogasson el hozzájuk, és a gyerekek és a tanárok egyaránt hálásak a bemutatott kísérletekért.
A kezdeményezés keretében Szórád Endre eddig Bácskában népszerűsítette a kémiát, ezért az elkövetkezőkben a bánáti települések jönnek sorba, elsősorban a szórványterületek iskoláiba tervez ellátogatni: Padéra, Magyarcsernyére, Tordára és Torontáloroszira, mivel tisztában van azzal, hogy az ottani gyermekeknek nincs lehetőségük kémiai kísérletek megtekintésére.

Nyitókép: A Kémiai MobilLabor vajdasági körútjának tornyosi állomásán (Fotó: Tömörkény István Általános Iskola)