A regionális infrastrukturális fejlesztések, ezen belül közúti projektek folytatásában állapodtak meg a Három Tenger Kezdeményezés (HTK) keddi varsói csúcstalálkozójának résztvevői – hangzott el Andrzej Duda lengyel és Gitanas Nauseda litván elnök, valamint Andrej Plenković horvát kormányfő közös varsói sajtóértekezletén.
A 12 közép-és kelet-európai államfő részvételével megtartott csúcstalálkozót követő sajtókonferencián Duda beszámolt arról, hogy partnereivel áttekintette a tíz évvel ezelőtt létrejött kezdeményezés már megvalósított projektjeit. A csúcstalálkozón részt vett Fernando Sampedro Marcos spanyol EU-ügyi miniszter is, és részben erre való tekintettel az infrastrukturális fejlesztésekkel kapcsolatban szó volt a hétfői spanyolországi és portugáliai áramszünetről is – jegyezte meg Duda.
Az áramszünet mindenki számára intő jel, hiszen az energetikai hálózat rendkívüli kényes biztonsági tényező – szögezte le a lengyel elnök. Bejelentette, hogy az ibériai incidens miatt összehívta a lengyel nemzetbiztonsági tanácsot, mert meg akarja vitatni a hazai politikai színtér legfontosabb szereplőivel az energiahálózat állapotát.
Duda az ukrajnai háborúval kapcsolatban azt mondta: tartós is igazságos békével kell lezárni azt, valamint hogy a kedd délutáni plenáris ülésre on-line bejelentkezett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is.
Andrej Plenković szorgalmazta Ukrajna további támogatását, és kifejezte abbéli reményét, hogy az elérendő béke összhangban lesz a nemzetközi joggal. Elmondta még, hogy a HTK keretében a parlamentek közötti együttműködést is fejleszteni akarják.
Gitanas Nauseda kiemelte az európai észak-déli infrastrukturális összeköttetések fontosságát.
A Sándor-palota az MTI-vel közölte: Sulyok Tamás köztársasági elnök a délutáni plenáris ülésen aláhúzta a Közép-Európa kohéziójának fontosságát mind gazdasági, mind biztonságpolitikai szempontból.
A HTK sikerét jelzi, hogy egyre több ország érdeklődik a kezdeményezés iránt, Magyarország régóta szorgalmazza a nyugat-balkáni országok EU-csatlakozását – idézte fel az elnök.
A csúcstalálkozón elfogadott és a lengyel államfői hivatal által közzétett közös nyilatkozatban rögzítették: a 13 európai uniós tagállamból álló HTK-hoz újabban Törökország és Spanyolország stratégiai partnerként, Montenegró és Albánia pedig társult államként csatlakozik.
A HTK-nak korábban Ukrajna és Moldova is lett társult állama, stratégiai partnerként pedig az Egyesült Államok és Japán is szerepelnek.
A nyilatkozat szerint a HTK tagállamai támogatják a térségbeli közlekedési infrastruktúra javítására irányuló, olyan további erőfeszítéseket, amelyek polgári célokat szolgálnak, és hozzájárulnak a stratégiai katonai mobilitás növeléséhez.
Fontosnak nevezték, hogy a HTK egy egységes európai és transzatlanti erőfeszítés részeként aknázza ki a mesterséges intelligencia, a félvezető-technológia és a digitális infrastruktúra fejlesztésében rejlő lehetőségeket.

Nyitókép: Beta