2025. április 30., szerda

Hatvannapos biztonság

Harmadszor is elhalasztották a NIS elleni szankciók érvényesítését – A horvát JANAF is engedélyt kapott a szállításra

Az Adria kőolajvezeték horvátországi szakaszát üzemeltető JANAF vállalat is megkapta az engedélyt az amerikai kormányzattól arra, hogy a következő 60 napban nyersanyagot szállítson a pancsovai kőolaj-finomítóba – hozták nyilvánosságra a horvát lapok, a vállalat közleményére hivatkozva. Ebben kiemelik, hogy a JANAF a tanúsítványt a horvát állam támogatásának és jogászainak köszönhetően kapta meg. Hozzáteszik: remélik, hogy ebben az időszakban megteremtődnek a feltételek arra, hogy a jövőben zavartalanul folytassák a szerződéses kötelezettségeik teljesítését a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) iránt. A horvát állam által kiadott közleményben viszont hangsúlyozzák, hogy ez a JANAF stabil üzletelését is biztosítja, hisz a szerbiai kőolajszükséglet 95 százaléka az Adria kőolajvezeték horvátországi szakaszán keresztül érkezik az országba. Kiemelik ugyanakkor, hogy Horvátországon keresztül nem orosz eredetű nyersanyagot szállítanak Szerbiába. 

Mint ismeretes, pénteken immár harmadszor halasztotta el az amerikai adminisztráció azoknak a szankcióknak az érvényesítését, amelyeket az Egyesült Államok korábbi vezetősége rótt ki a szerbiai NIS-re. A döntést „másodlagos kockázattal” indokolták, mivel a vállalat többségi tulajdonjoga orosz cégek kezében van, nevezetesen a Gazprom Neft és a Gazprom óriáscégeké a részvények többsége. Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése után azonban az új kabinett kétszer jóváhagyta a szerbiai vállalat halasztásra vonatkozó kérelmét, amelyet a szerb állam mellett Magyarország is támogatott, de a horvát JANAF kőolajvezeték fenntartásáért felelős cég is csatlakozott a támogatókhoz. Az elodázásra vonatkozó kérelemekben hangsúlyozták, hogy a NIS Szerbián kívül a régióban is kulcsfontosságú szerepet tölt be az energiabiztonság szempontjából. A legutóbbi kérelem jóváhagyása értelmében április 28-ig odázták el a szankciók érvényesítését az amerikai hatóságok.

Pénteken Aleksandar Vučić államfő viszont bejelentette, hogy az amerikai adminisztráció ismét jóváhagyta a NIS kérelmét: ezúttal 60 nappal halasztotta el a szankciók érvényesítését, azaz június 27-ig. Korábban a kőolajipari vállalat már bejelentette a kérelem átadását, valamint emlékeztetett arra is, hogy március 14-én azt is kérelmezte az amerikai adminisztrációtól, hogy törölje a vállalatot a szankciók érvényesítésére előirányzottak listájáról. A közleményben kiemelték azt is, hogy a NIS a következő időszakban is elkötelezett abban, hogy biztosítsa a hazai piac szükségleteit és megőrizze  alkalmazottainak társadalmi stabilitását. Ugyanakkor tovább küzd azért, hogy olyan kapcsolatot alakítson ki az Egyesült Államok pénzügyminisztériumával, amely által az amerikai adminisztráció végleg törli a NIS-t a szankciók érvényesítésére előirányzottak listájáról. 

A küzdelem jelentőségét Dubravka Đedović Handanović energiaügyi és bányászati miniszter is megerősítette. Elmondta, hogy a szankciók halasztása könnyítés a NIS számára. „Hatvan napot kaptunk arra, hogy a nyers kőolajat beszerezzük és leszállítsuk a pancsovai feldolgozóba: valójában ez is a cél, hogy a kőolaj-finomító elegendő nyersanyaggal rendelkezzen, hogy el tudja látni a lakosságot és az ország gazdaságát is” – mondta a tárcavezető. Hozzátette: ez egyelőre biztonságot jelent, de folytatják a tárgyalásokat az amerikai és az orosz felekkel is annak érdekében, hogy végleges megoldást találjanak a helyzet rendezésére. 

Az amerikai adminisztráció jóváhagyását Siniša Mali pénzügyminiszter annak tuda be, hogy „az Egyesült Államok jelenlegi vezetése becsüli és tiszteli Szerbiát”. Mali a washingtoni látogatásán hangsúlyozta, hogy mindez megmutatja, mekkora országunk tekintélye a tengeren túlon. „Szerbia polgárainak nem kell aggódniuk, megtaláljuk a megoldást” – mondta a pénzügyminiszter a Nemzetközi Valutaalap igazgatójával a gazdasági helyzetről, valamint az arról folytatott tárgyalás után, hogy az EXPO 2027-es világkiállítás után Szerbia a Nemzetközi Valutaalap 2029-ben tartandó találkozójának is a házigazdája lehetne. 

A NIS időközben megerősítette, hogy az amerikai adminisztráció ismét olyan tanúsítványt adott ki, amelynek értelmében zavartalanul és teljes kapacitással dolgozhat a következő 60 napban. 

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele