A tavaszi hérics a boglárkafélék családjába tartozik, kora tavaszi vadvirágként tartjuk számon. Virága sárga, élénkzöld levelei elvékonyodók, többszörösen összetettek, ami azt a célt szolgálja, hogy minél kisebb legyen a levélfelülete, így védekezve a fagyok ellen. A tavaszi hérics sikeresen alkalmazkodott a pusztai élőhelyekhez, a homok- és a löszgyepeken, valamint a szikeseken található meg, emellett a Fruška gora és Versec lankásain, hegyi legelőkön, lejtős területeken él, és fokozottan védett fajként tartjuk számon. Hozzánk legközelebb a Szabadka–Horgosi-homokvidéken, illetve egyetlen állománya Közép-Bácskában a lipári völgyben található. Ennek az a különlegessége, hogy a lipári állomány löszgyepen, míg máshol zömmel homokgyepen, szikesen lelhető fel Vajdaságban – nyilatkozta lapunknak Sihelnik József, a topolyai környezetvédő egyesület titkára.
Az Arcus tavaszi túrájára március utolsó vasárnapján került sor, a program keretében a túrázók a lipári völgybe látogattak el, s a könnyed séta közben megtekintették a virágzás elején járó tavaszi hérics élénksárga kibontott szirmait. A lipári keskeny és hűvös völgy, így ott később kezd virágozni, mint általában. A tavaszi hérics alapvetően március közepe körül kezd nyílni, virágzása hosszúra nyúlik, első virágai azonban a legszebbek és a legnagyobbak, ugyanis a szirombontás haladtával egyre nagyobb lesz a bokor, fejlődik a szár, a virágok pedig elaprózódnak. A hérics a természetben a homok- és löszgyepek, valamint a szikesek egyik jelzőfaja.
Vajdaságban ennek a növénynek az állománya stabilnak tekinthető, és állandó azokon az élőhelyeken, amelyek védettek, például a Fruška gora Nemzeti Parkban és a Szabadka–Horgosi-homokvidék védett területein, viszont a beszántások miatt a szikesek veszélyeztetettek, a bánáti szikesek egyre inkább beszűkülnek. Nemrégiben a Kanizsa község területén található Kapitány-rét védett státuszt kapott, ahol szikesen található egy nagyon szép tavaszihérics-állomány. Közép-Bácskában az egyetlen állomány a már említett lipári völgyben található, ez potenciálisan veszélyeztetett, mivel a löszgyepet beakácosították, ezek pedig erőteljes sarjadásnak indultak. A leárnyékolás miatt gyakorlatilag az egész löszgyep eltűnőben van, így kipusztulhat a tavaszi hérics egyetlen közép-bácskai állománya – mondta Sihelnik József.
A túra tizenöt személy részvételével zajlott, akik Topolyáról, Csantavérről, Szabadkáról, Kishegyesről és Magyarországról érkeztek.

Nyitókép: A hérics a természetben a homok- és löszgyepek, valamint a szikesek egyik jelzőfaja (Sihelnik József)