2025. április 6., vasárnap

Már lehet jelentkezni az MCC képzéseire

Számos programmal és előadással vár a Mathias Corvinus Collegium vajdasági tehetséggondozó központja

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) vajdasági tehetséggondozó központja tavaly októberben kezdte meg működését Szabadkán. A Középiskolás Program első félévét 123 diák kezdte meg, míg a Fiatal Tehetség Programban (FIT) 25 általános iskolás tanuló vesz részt. Az intézményben hetente tartanak klubdélutánokat, a középiskolások számára szombatonként rendeznek eseményeket, amelyek egy szakmai konferenciához hasonló, egész napos elfoglaltságot nyújtanak. A FIT Klub pedig a programba nem bekerült gyerekek és érdeklődők számára nyújt egy rövidebb, de tartalmában hasonló képzést.

Az eddigi eredményekről, jövőbeli tervekről Varga Diósi Violát, az MCC vajdasági programokért felelős igazgatóját kérdeztük.

Mik az elmúlt időszak tapasztalatai?

– Második félévben elindultak az online képzések, a középiskolások 11 különböző oktatási modul közül választhattak. Itt a tanulóknak kötelező jelleggel egy online félévet kell teljesíteni a programban maradáshoz, de lehetőségük van több kurzus elvégzésére is. A tananyagokat és oktatóvideókat heti rendszerességgel kapják meg, a feladatmegoldások leadása pedig meghatározott határidőkhöz kötött. A nyelvoktatás szintén tavaly októberben indult, angol és szerb nyelvből. Bár ez nem kötelező, de ajánlott, hiszen mindkét nyelv kulcsfontosságú lehet a munkaerőpiacon és a tanulók hosszú távú céljainak megvalósításában. Az érdeklődők előzetes tudásszintjét október elején mértük fel, és az eredmények alapján alakítottuk ki a csoportokat, hogy mindenki számára a legmegfelelőbb képzést biztosíthassuk. Az év elején elindultak az MCC nyilvános rendezvényei is, amelyek célja egyebek mellett bemutatni az intézmény által képviselt konzervatív értékeket és szakmai hátterét a szélesebb közönségnek. A programsorozat első állomása a Szülők Akadémiája volt, amely kifejezetten az MCC-s diákok szüleinek szólt. A rendezvényt óriási érdeklődés övezte, a visszajelzések pedig pozitívak voltak, ezért a program hamarosan folytatódik. Emellett a szépirodalom, vallás, külpolitika és választások témájában is szerveztünk már előadásokat, valamint március 8-án megtartottuk az I. Vajdasági MCC Pedagóguskonferenciát. Szerda este Zentán tartottuk meg az MCC székhelyen kívüli első nyilvános eseményét. A jövőben hetente több alkalommal is lehet számítani különféle előadásokra, úgy Szabadkán mint Zentán, de a következő hónapokban Zombor, Nagybecskerek és Újvidék is felkerül az MCC eseményeinek térképére.

Tud-e valamilyen módon az MCC támogatást nyújtani a tananyag pótlása tekintetében, különösen most, amikor nem zavartalan az iskolákban az oktatás?

– Az MCC képzési programja nem az iskolai képzésnek az emelt szintű folytatása. Képzéseink ott kezdődnek ahol a hagyományos oktatás véget ér. Mi a tananyagpótlásban nem tudunk segíteni a diákoknak. Amióta nem úgy működnek az iskolák, ahogy annak működnie kellene, azt tapasztaljuk, hogy a tanulók továbbra is nagyon szívesen vesznek részt a programjainkon. A visszajelzések alapján a heti programjaink egyfajta rendszerességet adnak az életükben, amelyet az iskolarendszer jelenlegi helyzete miatt máshol nem találnak meg. Akik hetente többször vesznek részt az angol- és szerbórákon, klubdélutánokon vagy szombati szakmai programokon, azok számára ez a rendszeres elfoglaltság egyfajta stabil keretet biztosít. Ez a struktúra nemcsak a személyes jelenlétet igénylő programokra igaz, hanem az online feladatokra is. A diákok a hét elején kapják meg az aktuális anyagot, amelyet vasárnap éjfélig kell leadniuk. Ez a rendszer biztosítja a folytonosságot, és arra ösztönzi őket, hogy rendszeresen tanuljanak. Ezenfelül az MCC kiemelt figyelmet fordít a diákok mentális egészségére. Amióta elindultak a diáktüntetések és iskolai blokádok, sok diák jelezte felénk, hogy a bizonytalanság mentálisan nagyon megterheli, illetve rosszul érinti őket. Különösen a záróvizsga és a felvételi előtt álló tanulók érzik úgy, hogy nem látják a helyzet végét, és aggódnak a tanulmányaik alakulása miatt. Hogy segítsünk nekik feldolgozni ezt a feszültséget, már két alkalommal szerveztünk olyan délutáni programot, ahol pszichológus segítségével beszélgethettek a félelmeikről és a mentális kihívásaikról. Bár a kialakult helyzetre nem tudunk megoldást nyújtani, mégis szeretnénk biztos pontként szolgálni a diákok számára. Próbálunk egy kapaszkodót adni, és egy olyan helyet biztosítani, ahol együtt lehetnek, együtt gondolkodhatnak és kikapcsolódhatnak, és ezáltal erős közösséggé kovácsolódhatnak.

Milyen programok várhatók a közeljövőben?

A teljesség igénye nélkül jövő szerdán Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője Amerika testközelből címmel tart előadást az érdekelteknek. Másnap, a magyar költészet napja alkalmából Költészetnapi szellemidézés címmel lesz egy irodalmi est a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete közreműködésével, Hajvert Ákos, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának kultúrával megbízott tagjának rendezésében. Április 23-án egy különleges vendéget köszönthetünk nyilvános esemény formájában: Kovács Kokó István érkezik hozzánk, aki motivációs előadást tart, majd május elején Fa Nándor vitorlázó mesél élményeiről az MCC közönségének.

Megindultak a pályázati felhívások is. Mit lehet erről tudni?

– Igen. Megnyílt a jelentkezés a Középiskolás Programba, ahova május 31-ig lehet jelentkezni a kp.mcc.hu oldalon. Ugyanakkor elindult a jelentkezés a Fiatal Tehetség Programba is, azok számára, akik szeptemberben kezdik az 5. osztályt. Jelentkezni június 30-ig lehet a fit.mcc.hu oldalon. További információkat az MCC Vajdaság Facebook-oldalán szerezhetnek az érdeklődők.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Varga Diósi Viola (Bálint Ildikó felvétele)