Minden ötödik nőnek és tizedik férfinak 40 éves kora felett epeköve van. Mikor kell a követ eltávolítani? Hogyan előzhetjük meg kialakulását? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre próbálunk választ adni.
Először is nézzük, miért van szükség epére. A köznyelvben kétféle dolgot értenek epe alatt: az epeváladékot és az epehólyagot. Az epeváladékot a máj termeli, a benne lévő epesavak szerepet játszanak a táplálék zsírtartalmának emésztésében és segítik a szervezetet, hogy felvegye a létfontosságú tápanyagokat és a zsírban oldódó vitaminokat. Az epeváladéknak kb. a fele kerül a májból közvetlenül a vékonybélbe, a másik fele az epehólyagban raktározódik, ahol besűrűsödik és szükség esetén például zsírosabb ételek elfogyasztása után távozik.
Az epebántalmakban küszködőknek azt tanácsolnánk, ha még nem biztosak abban, hogy tulajdonképpen mi bajuk van, figyeljék meg mikor és milyen étel után jelentkeznek hasi panaszok. Epeproblémára utal ha zsíros, tejfölös, tejszínes ételek, káposztafélék vagy csonthéjas gyümölcsök fogyasztása után puffadást és görcsöket tapasztalnak.
Nézzük, milyen panaszok utalnak epeproblémákra, amikor túl kevés epe jut a vékonybélbe, a zsíros ételek fogyasztását rosszullét, puffadás és a has felső részén érzett nyomás követi. Az erős, görcsszerű fájdalmakkal járó kólika arra utalhat, hogy egy epekő éppen mozgásba jött. Amikor elakad az epevezetékben, az epe visszafelé pang a májban és az epehólyagban, emiatt az epehólyag és az epeutak begyulladhatnak. A has jobb oldali felső részén ilyenkor tartós fájdalom jelentkezik, gyakran láz kíséretében. Ilyen esetekben legjobb ha ultrahangvizsgálatot végeztetnek, mert ebből kiderül, hogy epeköves vagy funkcionális zavarból adódnak-e a gondok.
Hogyan keletkezik az epekő?
Az epeváladék legfontosabb összetevői az epesavak, a koleszterin, a mészsó és a bilirubin nevű epefesték. Kő akkor keletkezik, ha ezen alkotórészek mennyiségi egyensúlya felborul. Például ha a koleszterin koncentrációja nagyon megnő, az epesavak a koleszterint többé nem képesek oldatban tartani, ezért az kikristályosodik és koleszterinkő keletkezik. A bilirubin vagy a kalciumsók kristályosodásából úgynevezett pigmentkövek jöhetnek létre. Leggyakoribbak azonban a kevert formák a koleszterin-pigment-mészkövek. Általában azt szokták tanácsolni, hogy ügyeljenek a zsírbevitelre, időnként iktassanak be gyógyteakúrákat, hogy a fent említett állapot ne súlyosbodjon. A gyógyteák esetében javasolt a gyermekláncfű, az angelika, a borsmenta és az apró bojtorján keverékéből készült tea.
A nőknél gyakoribbak az epepanaszok
Kétszer annyi nő szenved epekőtől, mint férfi, ráadásul a 40 év alattiaknál többször, ötször gyakrabban fordul elő. Nagy valószínűséggel a női nemi hormonok felelősek ezért. Az ösztrogén az epesav és a koleszterin hiányát kedvezőtlenül befolyásolja. Szerepet játszhat továbbá az is, hogy a nők gyakrabban tartanak szigorú fogyókúrát, egyszer dőzsölnek, máskor böjtölnek, vagyis szélsőségesen táplálkoznak. Minél kevesebbet eszünk, annál kevésbé kell az epehólyagnak összehúzódnia és epét ürítenie. Az epeváladék így tovább, hosszabb ideig marad az epehólyagban, és jobban besűrűsödik. A megváltozott oldhatósági viszonyok miatt kristályosodási gócok képződnek, ily módon könnyen keletkeznek kövek. Ezért azt szokták tanácsolni, hogy diétázáskor mindig használjanak gyógynövényes epehajtó szert, vagy rendszeresen fogyasszanak máj-epe teát és reggel igyanak keserű gyógyvizet. Így kivédhető lesz az epepangás. Az sem árt, ha valaki rendszeresen szed fogamzásgátlót, akkor évente meg kell nézetnie a májfunkciót, és hasi ultrahangot kell készíttetnie
Mivel csökkenthető a puffadás és a görcsök?
Ha a máj túl kevés epét termel vagy az epehólyagból nagyon kevés epeváladék ürül a vékonybélbe, a zsíremésztés nehézségbe ütközik. Mindez többnyire görcsszerű panasz, puffadás és zsírosan fénylő széklet formájában jelentkezik. Néhány gyógynövény hatóanyagával az epe termelődése serkenthető és az epeürülés is elősegíthető. Az articsóka, a gyermekláncfű, a cickafark vagy a jávai kurkuma kivonatait tartalmazó készítmények különböző keverékek formájában beszerezhetők a gyógyszertárban. Akinek már van epeköve, annak ajánlatos lemondania minden olyan szerről, amely az epehólyagot intenzívebb működésre serkenti. Az alkalmazott szer hatására ugyanis az epehólyag erőteljesebben húzódik össze, és az epevezetékbe egy követ továbbíthat, fájdalmas kólikát okozva. Ilyenkor jó ha pakolásként meleg vizes gumitömlőt tesznek a hasra, végezhető gyengéd simító hasi masszázs és emésztésserkentőt szednek.