2024. szeptember 3., kedd
AZ OLVASÓ KÉRDEZ – AZ ORVOS VÁLASZOL

A fogamzásgátló tablettákról

Bevehető-e a fogamzásgátló tabletta a többi gyógyszerrel?

Általában a fogamzásgátló tablettát fiatal és egészséges nők szedik, tehát relatíve ritkán fordul elő, hogy rendszeres gyógyszerhasználat párosul a fogamzásgátló szedésével. Ennek ellenére elmondható, hogy a gyógyszerek nagy hányada probléma nélkül szedhető fogamzásgátló tabletta mellett. Csak néhány esetben kell jobban odafigyelni az esetleges gyógyszerkölcsönhatásra. Ilyenek pl. az antiepileptikumok, néhány antibiotikum, mint az ampicillin, oxytetracyclin, rifampicin. Ezekben az esetekben az említett szer csökkenti a fogamzásgátló tabletta hatását. Erre a nőgyógyász rendszeresen felhívja a páciens figyelmét, és betegség esetén, ha a nő fogamzásgátlót szed, vagy mellőzi a nemi életet a betegség idejére (amúgy is beteg), vagy alkalmaz még egy fogamzásgátlási módszert (pl. óvszert).

n Kölcsönhatásba léphet-e valamilyen étellel vagy itallal (pl. grépfrútlével)?

A szakirodalomban erre nem található adat, de a gyakorlatom alatt sem volt rá példa. Ami a grépfrútlé és bizonyos gyógyszerek kölcsönhatását illeti, amerikai kutatások arra utalnak, hogy az említett gyümölcslében található flavonoidok csökkentik egy májenzim, a citokróm P450 3A4 hatását, így bizonyos gyógyszerek lassabban bomlanak le a szervezetben, és a hatásuk hosszabban érezhető a szervezetben. Ilyen gyógyszerek pl. egyes vérnyomáscsökkentők, statinok és az ösztrogének. Tekintettel arra, hogy a mai korszerű fogamzásgátló tabletták mikrodózisú hormont tartalmaznak, azonfelül csak progeszteront, de ösztrogént nem, rájuk ez a jelenség nem vonatkozik. Mellesleg hadd jegyezzem meg, hogy ez a kölcsönhatás csak rendszeresen és nagy mennyiségű grépfrútléfogyasztás esetén léphet fel, de semmiképpen sem, ha néha-néha megiszik az ember egy pohár gyümölcslevet!

 Kölcsönhatásba lép-e gyógynövénykivonattal vagy táplálékkiegészítővel?

A szakirodalomban erre nem található adat, de praxisom alatt sem volt rá példa.

 Mindennap ugyanabban az időben kell-e bevenni a fogamzásgátló tablettát?

Törekedni kell a rendszerességre, de nem okvetlenül fontos percre pontosan, mindennap ugyanabban az időben bevenni a tablettát. Pár óra eltérés nem okoz semminemű problémát. Fontos, hogy mindig ugyanabban a napszakban vegyék be a tablettát, talán a legjobb elalvás előtt.

 Mi történik, ha kimarad egy adag?

Ha a szünet a két tabletta között nem hosszabb 24 óránál, valójában nem történhet probléma. Ilyen esetben, amint kiderül, hogy kimaradt egy tabletta, a mulasztást azonnal pótolni kell. Ha két tabletta marad ki, nincs értelme tovább szedni, mert nem véd, és minden esetben vérzés lép fel. Ilyenkor abba kell hagyni a tabletta szedését, alkalmazzon más védekezési módot, pl. óvszert, várja meg, hogy meginduljon a vérzés, a maradék tablettát semmisítse meg, vegyen elő egy új csomagot, és a vérzés első napjától kezdve rendszeresen szedje, mint először! Bizonytalanság esetén ajánlatos felkeresni a nőgyógyászt, aki majd eligazítja.

Melyek a lehetséges mellékhatások?

Tagadhatatlan, hogy a fogamzásgátló tabletták áldásos hatása ellenére néha mellékhatások is felléphetnek, amelyek ritkán súlyosak is lehetnek. Bizonyos tényezők ezeket a mellékhatásokat lényegesen fokozhatják, így a dohányzás, az alkoholizmus, a trombózisra való hajlam, de az előrehaladottabb életkornak is szerepe van a gyakoribb szövődményekben. Alkalmanként fellépő szövődmények lehetnek: súlygyarapodás, irreguláris és áttöréses vérzések, teljes vérzéskimaradás, a fertilitás késleltetése, májkárosodás, tromboembóliás betegségek (érelzáródás). Hangsúlyozni kell, hogy a fogamzásgátló szert legalább első alkalommal szigorúan nőgyógyásznak kell felírnia, aki kiszűri ezeket a betegségeket, a rájuk való hajlamot, és felhívja a páciens figyelmét, hogy bármely mellékhatás fellépésekor azonnal jelentkezzen, nem beszélve arról, hogy minden talettát szedő nő köteles évente ellenőrzésre járni.

Mi a teendő, ha valamilyen mellékhatás jelentkezik?

Mellékhatás esetén a legrövidebb időn belül jelentkezni kell a nőgyógyásznál. Kisebb tünetek esetén, pl. enyhe vérzéskor nem kell okvetlenül megszakítani a tabletta szedését, hanem folytatni kell, és mielőbb felkeresni a nőgyógyászt.

 Nálunk forgalomban van a Diane 35?

Igen. Az említett gyógyszer hazánkban is regisztrált, a pozitív listán szerepel, felírható az egészségbiztosítási alap terhére, ha más módon nem kezelhető, makacs aknés elváltozásról vagy rendellenes, erős szőrzetmegjelenésről van szó. Csak nőgyógyász és bőrgyógyász szakorvos ajánlására írható fel. Természetesen teljes egészében használható fogamzásgátlásra is. Elmondható, hogy igen gyakran írják fel, amikor szükség van a serdülőkorban jelentkező pattanások kezelésére is meg fogamzásgátlásra is. Hozzátenném, hogy komplikációra nem volt példa.