2024. szeptember 4., szerda

Láz vagy hőemelkedés?

Mikor és mit használjunk lázcsillapításra

A fájdalom mellett, talán egyetlen betegségtünettel sem él együtt az emberiség olyan hosszú idő óta, mint a lázas állapotokkal. Ennek ellenére még napjainkban is felmerül a kérdés: vajon kedvező jelként kell felfogni a hőemelkedést, vagy igyekezzünk azonnal leküzdeni, a 20. században oly széles körben elterjedt lázcsillapítókkal. Mai álláspontunk alapján, - visszatérve az ókori orvosok véleményéhez-, a láz előnyösen befolyásolja a fertőző betegségek kimenetelét. A modern orvostudomány természetesen nem csak tapasztalati alapon hirdette meg azt az elvet, hogy 38.5 C –ig a láz elősegíti a szervezet ellenállását a fertőzésekkel szemben, bizonyítást nyert ez a laboratóriumi kísérletek során is.

Lázas állapotban gyorsan csökken a vérünkben a vas koncentrációja, márpedig a vasszegény környezetben lelassul a baktériumok életképessége. Emellett a láz hatására számos védőmechanizmus aktiválódik szervezetünkben, úgy is mondhatjuk, a láz riadóztatja az immunrendszerünket és harcba küldi azokat a sejteket, amelyek a baktériumok leküzdésére készen állnak. Összefoglalva azt mondhatjuk, a láz az enyhe és közepesen súlyos fertőzésekben segíti az emberi szervezet küzdelmét a mikroorganizmusok ellen. Ugyanez azonban nem érvényes a magas 38.5 C fokon felüli állapotokra, a szeptikus állapot esetleges beállta miatt.

A lázas állapotok jellemzői

Normális testhőnek a 36,0- 37,0 C -ig terjedő tartományt tekintjük, 38,0 C-ig hőemelkedésről, felette lázról, 39,0 C felett pedig magas lázról beszélünk.

A magas láz károsíthatja a szervezet működését, gyorsul a szívverés, ami komoly gondot okozhat a szívbetegeknél, nehezített lesz a légzés, sőt extrém esetekben károsodhat az agy működése is. Gyermekeknél a láz gyakoribb és sokszor magasabb, mint felnőtteknél; náluk a felnőttekkel ellentétben a láz magassága nem arányos a betegség súlyosságával: már enyhe vírusos betegség is nagy lázat képes kiváltani. Jellemző még a gyermekkori lázra, a hirtelen magasra szökkenő láz, ami kiválthatja náluk a hidegrázás mellett, az annyira ijesztő lázgörcsöt is. A lázgörcs váratlanul, legtöbbször rövid ideig tartó eszméletvesztéssel jár, melyet az arc és végtagok rángatása szokott kísérni. Általában 6 hónap és 6 év közötti gyermeknél fordul elő, majdnem mindig a betegség első lázkiugrásakor, leginkább az emelkedés szakában. Kimenetelét tekintve gyorsan múló, nagy százalékban veszélytelen állapot. A végbélben mért érték általában 0,5 -el magasabb a hónaljban mért értéknél. Csecsemő- és kisgyermekkorban leghelyesebb végbélben mérni a hőmérsékletet, ez a legmegbízhatóbb módszer. 2-3 percnyi mérés elegendő. Tilos gyermeknél a nyelv alatt történő mérés! Jó tudni még, hogy reggel általában fél fokkal alacsonyabb a test hőmérséklete, mint este. Ma már vannak elemmel működő, digitális kijelzésű lázmérők, ezek csak elegánsabbak, de nem megbízhatóbbak, mint a hagyományos higanyos lázmérők. Előnyük, hogy a mérés mindössze 10-15 másodpercet vesz igénybe. A homlokra helyezhető "műanyag tapasz" csak durva tájékozódásra alkalmas.

Vírusfertőzések esetén lázcsillapításon kívül nincs szükség egyéb beavatkozásra, sőt az antibiotikumok adása káros is lehet, de 24, legkésőbb 48 óra múlva a láz fennállása esetén mindenképpen orvosi vizsgálatra van szükség, az orvos feladata eldönteni vírusos vagy bakteriális fertőzés áll fenn. Ne feledjük, testünk hőmérséklete akkor is emelkedhet, ha útját állja a hő leadásának például a meleg környezet vagy egy túl meleg öltözék. A láz, ismételten kiemeljük, nem önálló kór, a kiváltó ok lehet számtalan betegség, többek között a nátha, náthaláz, torokfertőzések, bárányhimlő, mumpsz, kanyaró, tüdő-, vakbél,-fül- szinuszgyulladás, bélfertőzés. stb.

Lázcsillapítás

Bár a lázcsillapítás eredendően orvosi feladat, úgy a gyermekeknél, mint a felnőtteknél meg kell kezdeni a láz csillapítását 38,5°C felett, ezért tartsunk odahaza a gyógyszerész és az orvos által ajánlott lázcsillapító gyógyszereket. Ha a hőemelkedés kisebb 39°C-nál, akkor a legtöbb esetben elegendő a gyógyszer, ám 39°C fölötti testhőmérséklet esetén a gyógyszer bevétele után rögtön ajánlatos megkezdeni a hűtést is. Ez történhet fürdő vagy borogatás formájában. Egyaránt hatásos mindkettő. A hűtőborogatás vagy priznic, állott vizes lepedővel történjék, amivel a beteg egész testét becsavarjuk. Gyermekeink jobban viselik a hűtőfürdőt: ültessük kádba a gyermeket mellkas magasságig, olyan hőfokú vízbe, amely megfelel a teste hőmérsékletének. Hideg víz hozzáadásával fokozatosan hűtsük le a fürdővizet 28-31°C-ra. A gyermek kb. 8-10 percig ebben a vízben tartózkodjék. A végbélkúpokat a legkisebbeknek adjuk, kb. óvodáskorig. A szirupokat is használhatjuk már általában 3 hónapos kortól. A tabletták az iskoláskorú gyermek és a felnőttek lázcsillapítója. Aszpirint 12 éves kor alatt mellőzzük, helyette használjuk a paracetamolt vagy amidazophent.