2025. április 24., csütörtök

Ferenc pápának is játszott

Dóbisz Áron orgonaművész tartott előadást a szabadkai Zsinagógában

A Vajdasági Mathias Corvinus Collegium Alapítvány középiskolás klubdélutánjának a vendége Dóbisz Áron orgonaművész volt, aki A gregoriántól a Star Warsig – Zenei utazás a hangszerek királynőjével, az orgonával címmel tartott előadást.

A diákok ezúttal megismerkedhetnek az orgonával, annak felépítésével és működésével. Dóbisz Áron különböző korok klasszikus zeneművein keresztül mutatta be ezt a végtelenül összetett és bonyolult hangszert. A tanulók zenei utazást tehettek a középkori gregoriántól indulva Bach, Vivaldi, Mozart, Mendelssohn szerzeményeink keresztül, az ismert filmzenékig és a modern számítógépes játékok zenéiig. John Williams, Hans Zimmer és Ennio Morricone szerzeményei is felcsendültek:

– Ezúttal az érdekelt bennünket, hogy ezek a zenék hogyan adaptálhatók erre az orgonára, vagy akár más nagyobb orgonákra. Örömömre szolgál, hogy eljöhettem Szabadkára, eddig főleg csak átutazóban voltam, a zsinagógában sem jártam, és most először játszhatok ezen a gyönyörű hangszeren.

Tizenéves voltam, amikor az orgona magával ragadott, és azóta betölti az életemet. Ráadásul egyre nagyobb sikereket érek el, mind jobban megbecsülik a tudásomat és tapasztalatomat. Volt szerencsém egyetlen magyar orgonistaként a Vatikánban játszani, a nemrég elhunyt Ferenc pápának, tavaly pünkösdkor. Abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy a pünkösdi miséjének az utolsó kivonuló zenéjét játszhattam – hallottuk Dóbisz Árontól, aki azt is hangsúlyozta, hogy minden orgona más.

– Ez nem úgy van, hogy egyik nap játszom egy orgonán, másnap a másikon, és végeredményben teljesen mindegy, melyiken játszom. Tegnap például a szegedi Dómban orgonáltam, amelynek egészen más a kialakítása. Egy átlagos orgonista 160–170 centi magas, régebben alacsonyabb emberekre építették az orgonát, úgyhogy a magasabb személyeknek gondjuk akadhat. Én most azt tapasztalom, hogy itt nem fér el a lábam, és a pedálokkal nem tudok virtuóz lábmozdulatokat kivitelezni. Egy koncertező művész általában egy napot gyakorol a fellépés előtt. Ennyi kell, hogy kiismerjük a hangszert. Ha itt koncertet adnék, előtte legalább három órát kellene készülnöm rá – fejtette ki Dóbisz Áron.

Ahogyan azt Szeles Rékától, a vajdasági MCC középiskolás programjának a régiókoordinátorától hallhattuk, igyekeznek a diákokat különleges műsorokra invitálni:

– Általában azt tapasztaljuk, hogy egyesek kicsit bátortalanok, amikor a komfortzónájukból ki kell mozdulniuk. Mások viszont mindenbe belekóstolnak, függetlenül attól, hogy mennyire tartozik az érdeklődési körükhöz az adott téma. Ezen a délutánunkon limitált létszámú diákcsapat vehetett részt, a programunk egyébként több mint száz diákot számlál. Időközben a jelentkezés is folyik a következő évfolyamra, május végéig várjuk az érdeklődőket – tudtuk meg Szeles Rékától.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Dóbisz Áron a szabadkai Zsinagógában (Lukács Melinda)