Az utóbbi években komoly kihívást jelentenek a gyümölcsösök virágzása idején ránk törő mínusz fokok, amikor is a bőséges terméssel kecsegtető fákba vetett reményt derékba törik az éjszakai-hajnali fagyok. Az idén is így volt, ezúttal a korai barack sínylette meg a tavaszban ránk tört télies hőmérsékleteket. Fábrik Attila, a bácskossuthfalvi Rizling Szőlészek és Gyümölcsészek Egyesületének elnöke elmondta, két héttel ezelőtt, az első fagyhullám után abban reménykedtek, hogy megúszták a barackvirágok a fagykárt, csakhogy a következő napokban igencsak dermesztő hajnalra ébredtek.
– A korai baracknál megtörtént az, amitől tartottunk. Nemcsak a virágokat, de már a kis terméskezdeményeket is tönkretette a fagy. A minap terepszemlén jártam a gyümölcsösömben, a korai Magyar legjobb fajtán egyáltalán nem láttam termést, a későbbi fajtán lesz néhány, talán egy tálkányi kóstolónak. Ott, ahol a fagyokat követően elkésett egy-két virág, és sikeresen beporzódott. Tavaly egyébként szép baracktermést szüreteltem, előtte viszont négy éven át rendszeresen elfagyott – tudtuk meg a bácskossuthfalvi egyesület elnökétől, aki kitért arra is, hogy az utóbbi hetek csapadékos időszaka kedvez a monília terjedésének.
– A barack virágzását a fagy mellett a monília is sújtotta. Attól függetlenül, hogy még időben lepermeteztük a fákat, száradnak a levelek és a vékony gallyak végei, és gyantás anyag csepeg belőle. Van olyan gally, amelyen a levélkezdemény sem indult meg. Ezeket az ágakat sajnos el kell távolítani, mert a betegség behatol a száron keresztül a fa belsejébe. Sajnos nem csak a barackot, a többi fajtát is támadja a monília, a kajszin is mutatkoznak a jelei, a meggyen, de a szilván is – hallhattuk.
– A feketicsi meggy valamennyivel korábban virágzott, és abban is kárt tett a fagy. Az én gyümölcsösömben későbbi fajtát nevelek, azt nem vitte el. A szilvafák az idén gyönyörűek voltak, rengeteg virágot láthattunk rajtuk. A fagy nem semmisítette meg teljesen a termést, de megtizedelte. Körülbelül 60-70 %-os hozamban reménykedek. A szilva esetében remélhetőleg a moníliától már nem kell tartani, viszont jelenleg a szúrólégytől kell védekeznünk, amit mások szilvadarázsnak neveznek. A bogarak elleni permetezést esténként, éjszaka kell megejteni a méhecskék miatt. Az esős időszak miatt aktuálissá vált a gombásodás elleni védekezés is. Továbbá ilyenkor a fák megerősítését szolgáló táppal is szoktunk permetezni – mondta el Fábrik Attila, akitől a szőlősök és a birsalmafák állapotáról is érdeklődtünk.

Virágzik és mézel a birsalmafa
– Jelenleg a szőlőtőkék szépek, jó állapotban vannak, készülnek a virágzásra. A birsalma virágzása már megkezdődött, a méhecskék és a többi rovar ellepte a fákat, reméljük, hogy a termés éréséig minden rendben lesz. A körtefák később virágoztak, és úgy látom, hogy szépen beporzódtak, az én körtésen egyébként fagyvédett helyen van – hallottuk a bácskossuthfalvi gyümölcstermesztőtől, aki arról a sajnálatos tapasztalatáról is szólt, hogy az elmúlt években egyre többet kell permeteznie a betegségek és a szilvadarázs ellen, különben nem lenne termése.
– Nem szabad kihagyni se a téli, se a tavaszi permetezést, mert azonnal támadnak a betegségek és a szilvadarázs. Emellett a stresszkezelő biostimulátorok adagolása is fontos, hiszen a téli hőmérsékletek után egyszer csak majdnem a nyárba léptünk, de az előttünk álló napokban ismét jelzik a fagypont körüli hőmérsékleteket, a nyár pedig ki tudja, mivel lep meg bennünket – tette hozzá végül Fábrik Attila.

Nyitókép: Elfagyott a barack, védekezni kell monília ellen