2025. április 24., csütörtök

Még többet Thurzóról

Játékosan ismerkedhetnek a felsős tanulók Zenta híres szülöttjeivel

Múltunk ereje címmel indított múzeumpedagógia foglalkozás-sorozatot a Zentai Városi Múzeum. A csütörtök délelőtt megtartott első alkalmon Thurzó Lajosról, a település híres írójáról, költőjéről, újságírójáról hallhattak a róla elnevezett általános iskola 5. b osztályos tanulói. A választás apropója az volt, hogy az alkotó 75 évvel ezelőtt, 1950. április 24-én hunyt el.

A gyermekeket és tanítójukat először Juhász Lassú Kornélia, a múzeum munkatársa köszöntötte, majd bemutatta az alkotó rövid életét, beszélt a munkásságáról is. Egyebek mellett azt is megtudhatta a hallgatóság, hogy Thurzó a Magyar Szó munkatársa és szerkesztője is volt. A korban való elhelyezést is fontosnak tartották, ehhez néhány régi fotót hívtak segítségül, illetve korabeli tárgyakat, pl. órát és grafikákat, amelyeket a diákok a múzeumban élőben is megtekinthettek.

A gyermekek megismerhették a zentai költő életét és munkásságát (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

A gyermekek megismerhették a zentai költő életét és munkásságát (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

Szarka Mándity Krisztina, a múzeum művészettörténésze mesélt ezekről bővebben a diákoknak. A prezentáció során a diákok kézbe vehették a köteteit, felvételt láthattak a Thurzót ábrázoló szoborról és a síremlékéről is. Mindezek mellett megismerhették a költő sorstársait és azoknak alkotásait, így Andruskó Károlyt és Petrik Pált.

– Első alkalommal a művelődési-oktatási központ és az egyik helyi általános iskola névadójával szerettünk volna foglalkozni, akinek idén van születésének 110., halálának pedig 75. évfordulója. Ezekre a foglalkozásokra hiánypótló eseményként tekintünk. Úgy gondoljuk, hogy láthatóvá kell tennünk az értékeinket, be kell őket mutatni a gyermekeknek, hiszen lehet, hogy nem ismerik őket, mindezek mellett pedig ápolni kell az örökségünket. A diákok nem csak egy prezentációt láthattak, hanem játékos foglalkozásokon keresztül tovább tanulhattak Thurzóról. Mindezek mellett velünk volt Kónya Sándor verséneklő is, aki a költő két költeményét, a Tisztáson és a Hangulat estefelé című verseit adta elő nekünk. A foglalkozást igyekeztünk úgy felépíteni, hogy szinte kézzel foghatóvá váljon az, akiről beszélünk. Ehhez hívtuk segítségül Thurzó köteteit, a Híd folyóiratot, amelyben publikált, illetve a végén a szülőházához is elsétáltunk közösen. Fontosnak tartjuk a zentai kiemelkedő emberek emlékezetének éltetését – mondta Juhász Lassú Kornélia, majd hozzátette, várják a további iskolákat és osztályokat, akik szeretnének egy nem mindennapi magyar órán részt venni.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A diákok játékos feladatokon keresztül ismerhették meg még jobban a költő munkásságát (Fotó: Gergely Árpád felvétele)