2024. szeptember 4., szerda

Megnyílt az új poliklinika

A Vajdasági Gyermek- és Ifjúság-egészségvédelmi Intézet új részlege tegnap óta fogadja a betegeket – Miért kényszerülnek az éjszakát széken tölteni a kórházban gyógykezelt gyermekek mellett

Dušan Vuković (Fotó: Ótos András)

Az Újvidéken levő Vajdasági Gyermek- és Ifjúság-egészségvédelmi Intézet újonnan felépült poliklinikáját májusban nyitotta meg BojanPajtić tartományi kormányfő. Az intézet igazgatója akkor azt ígérte, hogy június 3-ától fogadják a betegeket. Azóta több mint egy hónap telt el, és a poliklinika ajtajai zárva voltak. Ennek oka, hogy ez idáig nem kapták meg a működési engedélyt. A régió legkorszerűbb egészségügyi létesítménye egyhavi késés után tegnap fogadta az első betegeket. Augusztusra július 16-ától lehet időpontot előjegyeztetni a call központon keresztül a 021/4879-000-es telefonszámon, munkanapokon 15 és 20 óra között. Ugyanitt az orvosok munkaidő-beosztásáról és az esetleges terminusváltoztatásról is tájékozódhatnak az érdekeltek. A beutalóval érkező betegeket és a sürgős eseteket is a poliklinika új épületének földszintjén fogadják.

Egy hónapon át ez a felirat fogadta a betegeket

Az új, csaknem 2500 négyzetméteres létesítmény európai színvonalú gyógykezelést nyújt, ami örvendetes. A gyermekkórházzal kapcsolatosan van azonban egy probléma, amire már régóta sokan panaszkodnak...

A szülő számára kevés az annál nehezebb élethelyzet, mint amikor a gyermeke kórházba kerül. Legyen az baleset vagy betegség, a lelkiismeret-furdalás, bűntudat, a gyermek sajnálata mellett néha azt is meg kell élnie, hogy nem lehet a gyermeke mellett, amikor a legjobban igényelné.

Az egészségügyi törvény betegjogokra vonatkozó cikkelye szerint a gyermeknek joga van a kapcsolattartáshoz, vagyis hogy a szülő vele maradhasson a kórházi kezelés ideje alatt. Ennek legtöbbször nincs jogi akadálya, viszont az intézetek épületeinek adottságai korlátozzák a lehetőségeket, a feltételek hiánya miatt a legtöbb kórházban csak keveseknek van módjuk arra, hogy gyerekük mellett töltsék az éjszakát is. Dušan Vuković, aVajdasági Gyermek- és Ifjúság-egészségvédelmi Intézetklinikai pszichológusa (aki egyben az intézet sajtszóvivője is) szerint gyakran nehéz a szülőkkel megértetni, hogy a személyzet a gyermek gyógyulásának érdekében bizonyos esetekben kénytelen a szülői kíséret megvonására.

Valójában hány éves korig és milyen esetekben van joga a gyermeknek, hogy az anya mellette maradjon a kórházi ápolás során?

– Erre vonatkozóan nincs egységes szabály, kórházanként eltérő a helyzet. A Vajdasági Gyermek- és Ifjúság-egészségvédelmi Intézet vezetőségének és személyzetének elsődleges célja, hogy humanizált ellátást nyújtson a gyermekeknek kórházi ápolásuk során. Természetes igényük a szülőknek, hogy beteg gyermeküket ápolják, jelenlétükkel segítsék a nehéz órákban, ezért mi is igyekszünk megtenni mindent, hogy ezt lehetővé tegyük. Sajnos bentalvásos lehetőségeink korlátozottak, ezért azokat fenn kell tartanunk a súlyosabb vagy huzamosabb ideig osztályunkon fekvő gyermekek számára.

Intézetünk házirendje értelmében, a meghozott szabályzat szerint, a gyermek hétéves koráig jogosult az anya kíséretére, és arra törekszünk, hogy ezt az idősebb gyermekeknél is lehetővé tegyük. Természetesen az lenne az ideális, ha ezt minden esetben jóváhagyhatnánk, viszont akkor ehhez szinte a tízszeresére kellene növelni a kórház épületének kapacitását.

Tudni kell azt, hogy intézetünk terciális szintű egészségügyi intézmény, amely a tartomány egész területéről fogadja a betegeket, nullától 18 éves korig. Sok kis beteg más városból érkezik, így igyekszünk a kísérők részére alvási lehetőséget biztosítani a kórházon belül. A kórházban alvó anyák részére különálló osztály létezik, amely 30 férőhelyes, és az édesanyák számára ágyat és reggelit, ebédet, vacsorát biztosít a kórház.

Hatalmas betegforgalmú intézetről van szó, nem tartja kevésnek a 30 férőhelyet?

– Intézetünkben összesen 360 fekvőhely van, és szinte állandó jelleggel mintegy 180-190 kis beteg tartózkodik kórházi ápoláson. Bizonyos előírások szerint valójában mindig több ággyal kell rendelkezni, mint amennyi használatban van, mert sosem tudhatjuk, hogy mivel kell szembesülni, pl. történhet nagyobb baleset, felütheti a fejét valamilyen járvány stb. Mindezt szem előtt kell tartanunk, és kalkulálhatunk a szabad fekvőhelyekkel.

Az anyák részére létrehozott részlegen kívül a kórképtől és a helyi lehetőségektől függően osztályonként eltér, hogy a kísérő hozzátartozó – rendszerint az anya – milyen elhelyezést kap a gyermeke mellett. De lényegében szinte minden osztályon a szülők – bizonyos korlátozással – csaknem folyamatosan gyermekeik mellett tartózkodhatnak. Van, ahol külön ágyon feküdhet a mama és csecsemője, van, ahol egy ágyban, és van, ahol egyetlen megoldás az ágy melletti szék. A súlyosabb, huzamosabb ideig osztályunkon fekvő gyermekek esetében – mint a hematológia és onkológia – a kezelések alkalmával az anya egy szobában alszik a gyermekével. De van olyan eset is, amikor kizárólag egészségügyi okokból nem maradhat a szülő a gyermeke mellett a kórházban. Szóval az esetek 80 százalékában bent alhat az anya a gyermekével, a felmaradt 20 százaléknak pedig egyszerűen kénytelenek vagyunk ezt megtiltani, hangsúlyozom: kizárólag egészségügyi okokból kifolyólag, a magas szintű higiénia biztosítása érdekében, amit egy kis beteg adott állapota megkövetel. Ám ilyenkor is persze az anya napközben több órát a gyermek mellett tölthet, csupán nem alhat a kórházban.

A házirend szerint a gyermek hétéves koráig jogosult az anya kíséretére, mi alapján határozták meg ezt?

– Figyelembe véve a szeparációs szorongást, amely egy gyakran jelentkező pszichológiai jelenség a kórházi kezelésre szoruló kis betegek körében, döntöttünk a hétéves korhatár mellett. Ugyanis a szeparációs szorongásos zavar a szülőtől, gondozótól való elszakadás miatti túlzott félelem, tiltakozás, kétségbeesés, amely nagymértékben beszűkítheti a gyermek adaptív funkcióit. A kisgyermekek attól félnek, hogy a szüleik távozása végleges. A félelem akkor szűnik meg, amikor a gyermek memóriája kifejlődik, és fel tudja idézni a szülő képét, amikor az elmegy. Ilyenkor visszaemlékezik arra, hogy már máskor is történt ilyen, és a szülő visszatért.

Tehát lényegében szinte minden osztályon a szülők, bizonyos korlátozással a gyermekeik mellett tartózkodhatnak, mégis vannak kivételek, erről ki dönt?

– Minden részlegnek/osztálynak van egy vezető szakorvosa, aki felel az osztályon fekvő minden egyes kis betegért. Ő az aki meghatározza – elsősorban a kórkép, majd a helyi lehetőségek függvényében – hogy a gyermek hozzátartozója bent alhat-e. Ha az osztályvezető úgy méri fel, hogy egy adott helyzetben inkább veszélyt (pl. különböző fertőzés miatt), és nem segélyt jelenthet a kísérő jelenléte, akkor kötelessége kizárni minden potenciális veszélyforrást a gyermek gyógyulásának érdekében. Pl. a több hétig tartó, magas lázzal szenvedő 1-2 éves gyermek részére minden bakteriális fertőzés veszélyének módját ki kell zárni, azt pedig jól tudjuk, hogy a baktériumok különböző úton, többek között cseppfertőzéssel is terjedhetnek. Arról nem beszélve, hogy a kisgyermekek könnyen elkaphatják egymástól is a fertőzést. A gyermekgyógyászatban elengedhetetlen a szigorú higiénia, ám valóban nagyon ritkán fordul elő, hogy még néhány órára sem engedjük be a szülőket. A kórház házirendje szerint mindenféleképp bizonyos ideig engedélyezett a látogatás, de vannak olyan helyzetek, amikor kénytelenek vagyunk betiltani. Ezt valóban nehéz megértetni a szülőkkel, bár egészségügyi szempontból teljesen indokoltan cselekszünk.

(Folytatjuk)