2024. szeptember 4., szerda

Humanizált betegellátás?

A Vajdasági Gyermek- és Ifjúság-egészségvédelmi Intézet egyes osztályain gyógykezelt gyermekek mellett lévő anyák kénytelenek széken tölteni az éjszakákat (2.)

Az Újvidéken levő Vajdasági Gyermek- és Ifjúság-egészségvédelmi Intézet új poliklinikája a régió legkorszerűbb egészségügyi létesítményeinek egyike. A csaknem 2500 négyzetméteres épületszárnyban európai színvonalú gyógykezelést nyújtanak a betegeknek, ami örvendetes tény. A gyermekkórházzal kapcsolatosan van azonban egy probléma, amire már régóta sokan panaszkodnak, és felteszik a kérdést: egyes osztályokon miért kényszerülnek az éjszakát széken tölteni a kórházban gyógykezelt gyermekek mellett lévő anyák?

A panaszok többsége a kisgyermekes (1-2 éves korosztály) anyáktól ered, ugyanis elfogadhatatlannak tartják, hogy nem lehetnek éjjel-nappal a gyermekük mellett. Hogyan vélekedik erről pszichológusként? Ön a kórházban tudná hagyni pici gyermekét? – kérdezzük Dušan Vukovićtól, a gyermekkórház klinikai pszichológusától.

– Erre nehéz választ adnom, hiszen jómagam is egészségügyi dolgozó vagyok. A szülő jelenléte természetesen fontos, de nem döntő és nélkülözhetetlen, sokkal fontosabb, hogy minél előbb kigyógyítsuk a beteg gyermeket. A gyermek lelki és érzelmi fejlődésében a problémát lényegében a szülőtől való két hónapnál tovább tartó elválasztás jelentheti, ennél rövidebb idő nem igazán okoz gondot. A legújabb nevelési irányzat szerint azonban a gyermekeket már kicsikoruktól kezdve szoktatni kell arra, hogy ne csak az anyjukhoz kötődjenek. Az óvodás korosztály – akik többek között nagyszülőkkel, rokonsággal, ismerősökkel is kapcsolatban vannak – könnyebben át tudja vészelni a kórházban töltött időszakot.

Az ápolók azok, akik szülő távollétében átveszik a gondoskodást. Emellett a komplex betegellátás érdekében külön gyermek pszichológiai csoportok, szociális munkások, pedagógusok, óvónők, gyermekfoglalkoztatók igyekeznek minél humanizáltabb környezetet teremteni a kis betegek részére. Ennek érdekében a kórház emeletein van egy játszószoba, ahol a gyerekek kikapcsolódhatnak, játszhatnak, olvashatnak.

Humanizált ellátásról beszélünk, miközben a kisgyermekes anyukák kénytelenek széken tölteni az éjszakákat, ez az egyetlen bentalvásos lehetőség számukra. Erre valóban nincs más megoldás?

– Ez elsősorban attól függ, hogy egy adott osztályon hány beteg tartózkodik. Általában a személyzet megengedi, hogy ha egy szobában van szabad ágy, és újabb beteg nem érkezik, azon töltse az éjszakát az édesanya. Azon egy év körüli gyermekek, akik még szopnak, egy ágyban alhatnak az édesanyjukkal. A gond a koraszülött és csecsemőosztályon van. Itt kétágyas fülkékben vannak a babák, és helyszűke miatt nincs lehetőség más megoldásra. Annyi hely van, hogy csupán egy-egy szék fér el minden kiságy mellett.

Úgy tudjuk, hogy a belgrádi gyermek- és ifjúság-egészségvédelmi intézetben a székeket fotelágyakra cserélték fel, az újvidéki gyermekkórházban pedig babzsákfotelekkel próbálkoztak. Nem vált be?

– A belgrádi intézetben sincs minden osztályon megoldva a bentalvás az anyák részére, és csupán néhány fekvőalkalmatossággal rendelkeznek. Véleményem szerint a mi 360 fekvőhelyes intézetünket a jelenlegi állapotban lehetetlen bármilyen fekvőalkalmatossággal felszerelni, erre szinte kétszer ekkora helyiségre lenne szükség. Korábban valóban próbálkoztunk azzal, hogy a székeket babzsákfotelekkelcseréljük fel, ám higiéniai szempontból nem vált be, mert nagyon sok port telepszik meg rajtuk, és ez kórházban megengedhetetlen. Valóban kényelmesebb, mint a szék, de elsősorban a kórház nem egy kényelmet biztosító hely. Tekintettel arra, hogy három klinikát és egy poliklinikát működtetünk, amelyek keretében két osztályon – ahol a legkisebbek vannak – megoldatlan a a bentalvás, véleményem szerint nem akkora gond, mint amilyennek ezt egyes szülők megélik.

Mégis gondolkodtak-e valamilyen tartós megoldáson?

– Voltak olyan terveink, hogy a intézet területén egy különálló épületet létesítsünk, amely a szülők elszállásolására szolgálna. – Ebben az esetben sem alhatnának közvetlen a gyermekük mellett, mégis közelükben lennének, és könnyebben közlekedhetnének, nem kellene ingázniuk a kórház és az otthonuk között. Ez a terv egyelőre papíron maradt.

Helyszűkével magyarázható az is, hogy az 1-2 évesek egy szobába kerülnek a tíz éven felüliekkel?

– A neonatológiai osztályon a betegek 90 százaléka ugyanahhoz a korosztályhoz tartozik, valamennyi páciens egy éven aluli. A többi részlegen a betegség patológiája szerint történik az elhelyezés. Lehetőségeinkhez mérten arra törekszünk, hogy hasonló korosztályú gyermekeket helyezzünk egy-egy betegszobába, ám ez nem mindig sikerül.

Az egészségügyi törvény szerint a kiskorú betegnek joga van arra, hogy szülője, képviselője folyamatosan vele legyen. Tizenöt éves korig gyermeke mellett lehet minden anya a kórházban, a 15 évnél idősebb korúakra vonatkozólag pedig az állapot súlyosságától függően. A Köztársasági Egészségbiztosítási Alap szabályzata szerint az anyák részére térítésmentes a bentalvás, ha beutalóval rendelkeznek, ellenkező esetben intézettől függően mintegy 500–700 dinárt kell fizetniük minden kórházban eltöltött napért.

Hétfő óta fogadja a betegeket a gyermekkórház új poliklinikája. Július 16-ától lehet időpontot előjegyeztetni az augusztusi szakorvosi vizsgálatokra a call központon keresztül a 021/4879-000-es telefonszámon, munkanapokon 15 és 20 óra között. Ugyanitt az orvosok munkaidő-beosztásáról és az esetleges terminusváltoztatásról is tájékozódhatnak az érdekeltek. A beutalóval érkező betegeket és a sürgős eseteket is a poliklinika új épületének földszintjén fogadják.