2024. szeptember 4., szerda

Lappangó vírusok

ACMV-vel fertőzöttek aránya a fejlett országokban 50 és 80 százalék között mozog

Szinte valamennyien hordozunk egy vírust, amely öregíti immunrendszerünket és megrövidíti az életünket. Bár a többségnél nem okoz tüneteket, de elszívja az immunrendszer erőforrásait, és ezáltal esendőbbé tesz más fertőzésekkel szemben.
Csókvírus –
így szokás emlegetni a leírói alapján Epstein-Barr nevű, mindenütt jelenlévő kórokozót, merthogy állítólag legkésőbb az első csókkal mindenki „beszerzi”.

A herpeszvírusok közé tartozó Epstein-Barr vírus (EBV), amilyen gyakori, olyan ártalmatlan – legalábbis az egészséges immunrendszerű többség számára. Kevésbé köztudott, hogy a herpeszvírusok tágabb famíliájának akad egy másik – a rózsahimlővírus szorosabb rokonsági körébe tartozó – tagja, amely legalább annyira elterjedt, mint az EBV: a citomegalovírussal (CMV-vel) fertőzöttek aránya a fejlett országokban 50 és 80 százalék között mozog. A CMV viszonylagos ismeretlenségét az indokolhatja, hogy az EBV-hez hasonlóan az egészséges felnőtt hordozókban csak ritkán okoz tüneteket.

A CMV azonban nem olyan ártalmatlan, mint amilyennek mutatja magát. Csak azokban lappang észrevétlenül, akiknek ép, erős az immunrendszere, viszont a fertőzésekkel szemben még jobbára védtelen újszülöttekben komoly megbetegedéseket, legrosszabb esetben hallás- és agykárosodást is okozhat. Nem véletlen, hogy a kismamákat a terhesgondozás keretében olykor tesztelik, nincs-e aktív CMV-fertőzésük. Az újszülöttekhez hasonlóan a CMV az előrehaladott stádiumú AIDS-es páciensekben is a legkülönfélébb szerveket képes súlyosan megrongálni, a májtól a tüdőn át a szem ideghártyájáig.

A test természetes védekezőrendszerének megrendülése utat enged a CMV támadásának. De vajon az egészséges szervezetben élethosszig rejtőzködő vírus csakugyan békés szemlélődéssel tölti a napjait? Brit kutatók megfigyelései azt mutatják, hogy a helyzet nem ilyen rózsás. A vizsgált népességben az emberek 70 százaléka volt CMV-hordozó, és körükben a várható élettartam mintegy négy évvel bizonyult rövidebbnek, mint amire a CMV-vel nem fertőzöttek számíthatnak. A CMV-fertőzöttek körében magasabb a szív- és érrendszeri eredetű halálozás, továbbá a vírus a jelek szerint felgyorsítja az időskori szellemi hanyatlást, valamint az általános erőnlétet is rontja. A CMV fogékonyabbá teszi a szervezetet az egyéb fertőzésekkel, például az influenzával szemben.

Egy brit kutatócsoport elkezdte keresni a CMV hathatós ellenszerét. Választásuk egy olyan vírusellenes vegyületre esett, amelyről az orvosi gyakorlatban már bebizonyosodott, hogy más herpeszvírusokat sikerrel térdre kényszerít. A kísérletet egereken végezték, a kezelt csoportban alacsonyabb volt az influenza okozta halálozás. A siker nyomán a kutatócsoport hamarosan humán klinikai kipróbálást indít a CMV-ellenes szerrel a 65 év fölötti korcsoportban. Ha sikerül az idősebbek immunrendszerét megerősíteniük, remélhetőleg csökkenést tapasztalnak az influenzás megbetegedések és a velük kapcsolatos halálozás terén.