2024. szeptember 4., szerda

Hársfatea mézzel

KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁRUNK
Eleink jól tudták, hogy megfázásra, fejfájásra, lázra, köhögésre, sérülésekre milyen természetadta gyógyírhez nyúljanak. Régen szinte minden faluban élt egy-egy javasasszony vagy füvesember, aki betegségekre a gyógyírt az erdőkben, mezőkön kereste. Nagyanyám saját készítésű gyógyteákkal kúrálta népes családját, puffadásra köménymagteát itatott velünk, fekélyre paradicsomot, elfertőződött sebre muskátlilevelet kötött. Nagyapa fájós lábait rozmaringos törkölypálinkával masszírozgatta, az én gyakori náthámat pedig mézes hársfateával kezelte...

A régiek patikája többnyire gyógynövényekből állt, minden bajra volt valamiféle tea, kence vagy borogatás. A gyógyhatású növényekért nem a bioboltba szaladgáltak – hiszen akkoriban még nem is volt ilyen –, hanem maguk termesztették, nevelték, szedték, gyűjtötték, szárították, aprították és főzték a természetes orvosságokat. A jól bevált házi receptek pedig féltve őrzött kincsnek számítottak, alkalmazásuk, ismeretük apáról fiúra, anyáról leányra szállt.

Fűben-fában orvosság – tartja az ősi mondás, s bizony manapság is szívesen élünk apróbb bajaink, nyavalyáink kezelésekor a gyógynövények leveléből, virágjából, magjából készült gyógyteákkal, kenőcsökkel, cseppekkel. Kísérletek bizonyítják, hogy a gyógynövények gyógyító ereje ösztönzően hat testünkre – mindenféle mellékhatások nélkül.

De konkrét betegség esetén elegendő-e, ha csupán gyógynövényekkel kúráljuk magunkat? Gyógyítani gyógyszerekkel kell, megelőzésre és hogy elkerüljük az egészségünk romlását, szedjünk gyógynövényeket – figyelmeztet dr. Lipták József gyógyszerész, a budapesti Semmelweis Egyetem tanára, a természetes anyagokkal történő öngyógyítás kiváló szakértője. Számos olyan gyógynövény van, amely alkalmas enyhe panaszok enyhítésére. Ilyen például a szívproblémák esetén a galagonya, stresszoldásban segít a macskagyökér és a fenyő illóolaja, a fokhagyma enyhe érelmeszesedés elleni szer, megfázásra, torokfájásra különösen ajánlatos mézzel ízesített hársfateát kortyolgatni – tanácsolja dr. Lipták.

Az utóbbi időben egyre nagyobb teret hódító gyógynövényes gyógyításnak van azonban negatív velejárója is. Az üzleteket és az internetet elárasztják a különböző, sokszor kétes eredetű és minőségű növényi kivonatokkal készült termékek, és az ezek felhasználásával kapcsolatos, nem mindig szakszerű tanácsok. Sok esetben kiderül, hogy a szenzációs állítások csupán ügyes marketingfogások, és a termékek promóciójában hangoztatott „tudományos” eredmények egyáltalán nem léteznek, vagy nem úgy, ahogyan állítják.

A közelmúltban hatályba lépett egy új uniós törvény, melynek célja, hogy megóvja a fogyasztókat a vény nélkül kapható gyógynövényes orvosságok lehetséges káros mellékhatásaitól. Aggályok merültek fel ugyanis egyes készítmények erős hatásával, illetve a szabványos gyógyszerekkel való kölcsönhatásával kapcsolatban. Az orbáncfű például a fogamzásgátló tablettával lép kölcsönhatásba, a páfrányfenyő és a ginzeng pedig a vérhígító warfarinhoz vált ki hasonló hatást.

Az új törvény szerint kizárólag azokat a termékeket lehet forgalmazni, amelyeket a tagállamokban illetékes egészségügyi termékellenőrző hatóságok engedélyeztek. A gyártóknak bizonyítaniuk kell, hogy termékeik megfelelnek a szigorú szabványoknak, és állandó, egyértelműen jelzett adagokat tartalmaznak. Ahhoz pedig, hogy hagyományos orvosságként elismerjék, a terméknek legalább 30 éve használatban kell lennie, ebből 15 évet az EU-ban. A szabályozás az összes gyakori termékre, így az orbáncfűre, az echinaceára és a macskagyökérre, valamint a hagyományos kínai és indiai orvosságokra is kiterjed. A gyógynövényes készítményeket csak kisebb betegségekre, például köhögésre, náthára, izomfájdalomra vagy alvászavarokra hagyják jóvá.

De mit tehetünk mi, EU-n kívüliek? Mi legyen a támpont a helyes választáshoz? Mindenekelőtt regisztrált készítményeket vásároljunk, hiszen e szerek biztonságosságára és hatásosságára garancia van. Fontos továbbá, hogy a termékekhez kapcsolódó tájékoztatás – csomagolásokon, reklámanyagokban – is ellenőrzött legyen! És még egy jó tanács: mivel a gyógynövénykészítmények fogyasztásával kapcsolatban (is) nagyon fontos az óvatosság, mielőtt önszántunkból bármilyen kúrához kezdenénk, ezt beszéljük meg kezelőorvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel!