2024. szeptember 4., szerda

Évente harminc őssejtlevétel

A XXI. század vívmányai közül talán az egyik legjobb célt szolgálhatja az újszülöttek köldökzsinórvéréből nyert őssejtek tárolása, ami évtizedekre is szólhat. Érthető és egyértelmű, hogy a lehető legtöbb nehézségtől és persze betegségtől szeretnénk megóvni a gyermekünket.

Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően már a terhesség ideje alatt számos módszer és vizsgálat létezik arra, hogy kiszűrjék az esetleges rendellenességeket, néhány éve pedig már a születést követő pillanatokban a szülők gondoskodhatnak a megfelelő gyógymódról arra az esetre, ha évekkel később esetleg komolyabb betegség ütné fel a fejét a gyermeknél.

A köldökzsinórvérből származó őssejtek ma már nem a jövő tudományát, hanem a jelen gyakorlati orvoslását jelentik. Az 1988-ban végzett első, franciaországi, köldökzsinórvérből származó őssejtbeültetés óta világszerte több mint 20 000 hasonló transzplantáció történt a legkülönbözőbb egészségügyi problémák kezelésére.

Az újvidéki szülészeten 2009 óta foglalkoznak őssejtlevétellel, azóta mintegy 1000 nő döntött úgy, hogy a világrahozatalt követően őssejtbankba helyezteti gyermekének őssejtjét. A szülészet erre vonatkozóan szerződést kötött az erre szakosodott ügynökségekkel. Az eljárás fájdalommentes, a szülést követően azonnal elvégzik, az orvos ugyanis vért vesz a köldökzsórból.

Az őssejteket magánőssejtbankokban őrzik, ami aránylag drága, jelenleg mintegy 1700 euróba kerül. Emiatt kevesen élnek ezzel a lehetőséggel, évente átlagosan 30 esetben – mondja Đorđe Petrović, a szülészet igazgatója.