2024. szeptember 4., szerda

Új fogamzásgátlási módszert vizsgálnak Szegeden

A progeszteronszármazékot tartalmazó sürgősségi fogamzásgátló tabletta esemény előtti felhasználásának hatékonyságát vizsgálja a Szegedi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által koordinált kutatás keretében.

A szegedi klinika 1972 óta működik együtt a WHO-val, most is ennek keretében zajlik a fogamzásgátlás hatékonyságát vizsgáló program, amelyben a magyar intézmény egyedüli európai központként vesz részt négy másik – szingapúri, thaiföldi, brazíliai és tunéziai – kórház mellett.

A vizsgálat tárgya a gyógyszertári forgalomban Magyarországon is kapható, hatóságok által engedélyezett sürgősségi fogamzásgátló tabletta, amely csak progeszteronszármazékot tartalmaz. Tulajdonképpen azt elemzik, hogy ha nem utólag – egy sikertelen védekezés vagy egy előre nem tervezett aktust követően – veszi be a sürgősségi fogamzásgátló tablettát a női partner, hanem már előre, akkor az nagyobb védettséget jelent-e a nem kívánt terhességgel szemben. A kutatás alapfeltevése szerint a tabletta esemény előtti használata hatékonyabb védelmet eredményez, mivel a progeszteron a méhnyakban levő nyákdugót megváltoztatja, átjárhatatlanná teszi mind a baktériumok, mind a spermiumok számára, és ezzel megakadályozza a petesejt megtermékenyülését.

A kísérletben részt vevő szakemberek arra számítanak, hogy ki lehet használni a progeszteronszármazéknak ezt a hatását, ennek eredményeképpen pedig még kisebb lesz a teherbeesési arány, és az így alkalmazott védekezési módszer gyakorlatilag megközelíti vagy eléri ugyanazt a szintet, mint ami a kombinált fogamzásgátló tabletták napi szedésével szavatolható.