2024. szeptember 4., szerda

Olcsóbb, de nem lesz?

Ha a gyógyszerek árát a valós árfolyam, 117 dinár szerint határoznák meg, megdrágulnának

A gyógyszerellátással kapcsolatban van egy jó és egy rossz hír: a jó, hogy az ígéretek szerint szeptember 1-jétől, tehát holnaptól kezdve olcsóbb lesz mintegy 300 vényköteles gyógyszer, a rossz hír pedig: nem valószínű, hogy kaphatóak lesznek a gyógyszertárakban. A hazai és a külföldi drogériák képviselői ugyanis arra figyelmeztetnek, hogy leállítják a szállítást, ha a szerb kormány nem hoz sürgősen új rendeletet, melynek értelmében a gyógyszerek árát a reális árfolyam szerint határozzák meg. Jelenleg a másfél évvel ezelőtti árfolyam szerint – 99 dinárral – számolják el, ami miatt egy év alatt 15 millió euró veszteséget könyveltek el.

Az árcsökkentés tehát nem a világpiaci árak csökkentésével hozható összefüggésbe, hanem a szerb kormány téves határozatával. Ha a gyógyszerek árát a valós árfolyam, 117 dinár szerint határoznák meg, megdrágulnának. A kormány által jóváhagyott 300 orvosság 60 százalékkal lett olcsóbb, és mindössze 12 készítmény drágult meg.

Az innovatív gyógyszergyártók egyesületében azt mondják, hogy nem ők okolhatók a hosszabb ideje tartó hiány miatt. Ők a teljes előállított mennyiséget leszállították. Az előállt helyzetért az állam a felelős, mert sokáig kellett várni a kormány megalakítására, amelynek a hatáskörébe tartozik a gyógyszerek maximális áráról szóló döntés meghozatala. Ha a kormány nem változtatja meg a döntését, két opció lehetséges: tönkremennek a hazai gyógyszertgyártók, a külföldiek kivonulnak a szerbiai piacról, vagy pedig leállítják a gyógyszerek szállítását a patikákba, mindaddig, amíg nem születik döntés az áraknak a reális árfolyam szerinti elszámolásáról.

Az Egészségbiztosítási Alapban is azt mondják, hogy az előállt helyzetért az illetékes állami szervek a felelősek, s szerintük sem reális a gyógyszerárák meghatározásának alapjául szolgáló árfolyam. Az alapban úgy tudják, hogy Slavica Đukić Dejanović jelenleg évi szabadságát tölti, a jövő héten tér vissza munkahelyére. Az alapban tíz napig türelmesen fognak várni, ha nem történik semmi, komoly gyógyszerellátási gondok merülhetnek fel.

Az egészségügyi minisztériumban azt állítják, hogy a kormányhatározat után hamarosan megjelennek az eddig hiánycikknek számító szerek, mint amilyen a Brufen szirup, a Lorazepam, az Aminofilin, a Klonazepam, a Metildop. A rendeletnek köszönhetően a gyógyszerlistán szereplő 2100 készítményből csaknem 450-nek az ára csökkent. Az egészségügyi minisztérium a kereskedelmi tárcával közös bizottságot hoz létre, amelynek az lesz a feladata, hogy felülvizsgálja a Szerbiában regisztrált összes orvosság árát, ennek alapján pedig javaslatot tesznek az esetleges ármódosításokra.