2024. szeptember 4., szerda

A pajzsmirigytúltengésről és a szürke hályogról

Az olvasó kérdez, az orvos válaszol

Számos olvasónk érdeklődött, van-e mód arra, hogy a Gyógykalauz állandó szakmunkatársai válaszoljanak kérdéseikre. A válaszunk: igen. Arra kérjük az érdeklődőket, hogy tömören, néhány mondatban megfogalmazott kérdéseiket küldjék el borítékban vagy e-mailben.

Címünk: Magyar Szó Lapkiadó Kft.
Gyógykalauz (Az olvasó kérdez megjelöléssel)
21000 Novi Sad, Vojvode Mišića 1.
E-mail címünk: gyogykalauz@magyarszo.com

A válaszokat a Gyógykalauz oldalain vagy a havonta megjelenő mellékletben közöljük.

76 éves vagyok, a belgyógyászom szerint pajzsmirigytúltengésem van. Állandóan fáradtnak érzem magam, már így ébredek. Napközben gyakran kénytelen vagyok fél órára lefeküdni. Feszült vagyok, nyugtalannak érzem magam. Rosszul alszom, az altatók nem sokat segítenek. Ezenkívül fájdalommal járó gerincferdülésem is van, és örök életemben székletrekedéssel küszködtem.
Kérdésem: milyen legyen az életvitelem, hogyan táplálkozzam, mivel küszöbölhetem ki a nemkívánatos jelenségeket? (újvidéki/limáni olvasó)


Két okból is azt gondolom, hogy helyesen ítélték meg a betegségét: 1. A tünetek, amelyeket ön említ, valóban pajzsmirigytúltengésre utalnak. 2. Ennek a betegségnek annyira pontos laboratóriumi jelzései vannak, hogy gyakorlatilag összetéveszthetetlen bármely más megbetegedéssel. A fáradtság érzete és a gyakori álmatlanság sajnos az ön betegségének, a pajzsmirigytúltengésnek a melléktünetei. A szervezet figyelmeztetésének kell felfogni a fáradtságot, és naponta többször megpihenni, szívének kímélése érdekében. A fájdalmas gerincferdülése is naponta többszöri fél óra pihenést követel. Nemcsak a fizikai megpihenés fontos ennél a betegségnél, legalább annyira lényeges a szellemi kikapcsolódás is. Ebben segítenek a nyugtató tabletták, amelyeket az orvosa ír fel. A gyógyszereket szedje pontosan. Teljes felépülésre sajnos nincs kilátás ebből a betegségből, a kellemetlen tünetek azonban kiiktathatók, így teljes életet élhet.
Ami az étkezést illeti, kerülni kell a túlzott tej- és cukorfogyasztást. Tej helyett inkább joghurt ajánlatos. Úgyszintén ártanak a felvágottakban, készételekben és a tartósított élelmiszerekben található erős ételízesítők.
Külön gond a hosszú távú székrekedés megoldása. A renyhe belekkel szándékozom hosszabban foglalkozni, figyelje a Gyógykalauz rovatot. Addig is kérem, olvassa el a Barna kenyér, fehér kenyér című írásomat, amely október 5-én, pénteken jelenik meg a Gyógykalauz kisújságban.

* * *


Szeretnék többet megtudni a szürke hályogról. Lehet-e orvossággal gyógyítani? Mikor szükséges a műtét? Milyen az eredmény a műtét után. A szabadkai kórházban a várakozási idő a műtétre sajnos több hónap. Gyakran meghibásodik a műtőgép is, ezért szeretném, ha válaszolna a kérdéseimre. (Pacséri olvasó)


A szürke hályog a szemlencse maradandó elhomályosulását jelenti. Rendszerint az idős kor velejárója, de ha családi hajlamosság is fennáll, a 40-50 éveseknél is jelentkezhet. Eleinte a betegnek úgy tűnik, mintha piszkos ablakon nézne, később látása egyre homályosabbá válik, és ha nem műtik meg, egy idő után kialakul a vakság. Egyedüli gyógyszer az operáció, azaz a homályos szemlencse eltávolítása. Ha egyéb szembetegség nincs, tehát ha nem társul megnagyobbodott szemnyomással, a glaukómával, akkor az operáció nem sürgős. Akkor jön el az ideje, amikor a szemlencse homálya akadályozza az egyént mindennapi tevékenységében. A hosszú távú várakozás tehát, hangsúlyozom, nem megy a sikeres operáció rovására, csupán a beteget akadályozza munkájának végzésében. Különben altatás nélküli, egynapos műtétről van szó, még aznap, legkésőbb másnap a beteg elhagyja a korházat. Mivel az elhomályosodott szemlencsét eltávolítják, felajánlhatnak műanyag szemlencsét, amelyet fizetni kell. Ha ezt az érintett el tudja fogadni, operáció után nincs szükség új szemüvegre, különben elengedhetetlen a szemüveg korrekciója a tisztánlátáshoz. Az operáció véglegesen megoldja a betegséget.