2024. szeptember 4., szerda

Ha gyötör a hátfájás

A megelőzésről és a gyógyítás lehetőségeiről tartottak szaktanácskozást Újvidéken

Az egész civilizált világban egyre fokozódó problémát okoz a hátfájás. Gyakorlatilag minden második ember az élete folyamán hosszabb-rövidebb ideig szenved ettől a népbetegségtől.
Sokszor későn fordulunk orvoshoz a problémánkkal, arra számítva, hogy a fájdalom magától elmúlik. Amikor az orvost felkeressük, a fájdalom már többnyire igen nagymértékű és súlyos elváltozások mutathatók ki a szervezetben, amelyek már csak komolyabb beavatkozással gyógyíthatók, esetleg műtétre lehet szükség. Mivel sok különféle dolog vezethet hátfájáshoz, a probléma igen gyakori, az emberek 60-70 százalékát érinti élete során – hangzott el azon a szaktanácskozáson, melyet a szombaton tartottak meg Újvidéken a Tartományi Képviselőház, a Vajdasági Klinikai Központ és a Szerbiai Fizioterapeuták Egyesületének közös szervezésében. Olyan neves szakemberek tartottak előadást mint prof. dr. Tomislav Cigić, prof. dr. Gordana Devečerski, dr. Snežana Tomašević Todorović, dr. Miroslava Pjević, valamint néhány fizioterápiás nővér is beszámolt a gyakorlatban szerzett tapasztalatairól.

Az előadók rámutattak arra, hogy a hátfájdalom többek között eredhet a csigolyatestekből vagy a közöttük elhelyezkedő porckorongokból, illetve kisízületekből, de a gerinc melletti szalagokból, izmokból, ideggyökökből és a belső szervekből (vese, aorta, gyomor) is kisugározhat. A hátfájás létrejöhet egy-egy rossz mozdulat vagy nagyobb megeröltetés után, de utalhat különböző gerincbetegségekre is, mint a gerincsérvre, a csigolyák kopására, a gerinc fokozott oldalirányú görbületére (scoliosisra), csontritkulásra, illetve az emiatt fellépő törésre. Oka lehet még valamilyen tumoros megbetegedés (emlőrák, gyomorrák) csigolyaáttéte. Ritkán, de állhat a háttérben aorta aneurysma, vesekő, fertőzés következtében fellépő csontvelőgyulladás, gyomorperforáció, továbbá szívbelhártya-gyulladás is.
A betegek többsége a konzervatív kezelés hatására néhány héten belül panaszmentes lesz, bár a fájdalom bizonyos időközönként (újabb rossz mozdulat vagy testi megerőltetés hatására) ismét felléphet. A konzervatív kezelés fő lépései az ágynyugalom, valamint a fájdalom csillapítása izomlazítók és fájdalomcsillapító tabletták segítségével. Rámutattak azonban arra, hogy a gyógyszerek csak ideiglenes fájdalomcsillapításra alkalmasak, a probléma kiváltó okát nem szüntetik meg. A heves fájdalom időszakának elmúltával érdemes megtanulni gyógytornásztól a helyes testtartást és néhány tornagyakorlatot. Ha már fiatal korban kialakult a hibás, hanyag tartás, az a gerincoszlop egyenlőtlen terhelése következtében porckopásra, gerincgörbület létrejöttére, egyes izmok gyengülésére, zsugorodására, mások túlterhelődésére, és emiatt hátfájásra hajlamosít.
Mi tehát a teenedő? Az ágyból úgy keljen fel a páciens, hogy előtte forduljon az oldalára, és onnan emelkedjen fel ülő helyzetbe. Nehéz tárgy földről való felemelésekor ne hajoljon, hanem guggoljon le, és úgy emeljen, hogy közben ne a hátat és a derekat, hanem a lábakat terhelje a többletsúly.
Az úszás kifejezetten javasolt a mély hátizmok erősítésére. Ha valaki ülőmunkát végez, nem mindegy, hogy milyen széken ül napi 8–12 órát. A szék akkor a legmegfelelőbb, ha nem támasztja alá az egész hátat, csupán a gerincoszlop alsó részét. Ülés közben is fontos a megfelelő testtartás: húzzuk ki magunkat, ne görnyedjünk össze. Talpunk a talajon támaszkodjon, fenekünkkel csússzunk teljesen hátra a széken. Fontos a szék megfelelő magasságának beállítása is – mutattak rá többek között a szakemberek.