2024. szeptember 4., szerda

Ingyenes AIDS-teszt

Az AIDS a HIV-vírus által előidézett tünetegyüttes, 1981. december 1-jétől jegyzik különálló betegségként. A vírus terjedésének menete 1959-ig vezethető vissza. A legtöbb tudós szerint a HIV Afrikában alakult ki a 20. század első felében, ma azonban már pandémiás jelleget öltött. A vírus az immunrendszer sejtjeit támadja és pusztítja el, az immunrendszer fokozatos leromlása pedig elősegíti a fertőzések és a daganatok kialakulását. A fertőzés után a tünetek általában évekkel – átlagosan öt évvel – később jelentkeznek, de időközben a fertőzöttek továbbadhatják a vírust. A fertőzés bekövetkezhet szexuális érintkezés vagy vérátömlesztés során, fertőzött injekciós tű által, anya és csecsemő között a terhesség, szülés és szoptatás ideje alatt, vagy ha a fertőzött testfolyadék nyálkahártya vagy bőrsérüléssel érintkezik. Tehát a vírus nem terjed kézfogás vagy a beteg által megérintett tárgyak útján.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1988-ban december 1-jét az AIDS elleni küzdelem világnapjává nyilvánította, azzal a céllal, hogy mozgósítsa az embereket a HIV-vírus elleni harcban, információkat szolgáltasson a betegség terjedésére vonatkozóan, és a HIV-fertőzöttek kirekesztése ellen szólítson fel. Ez a nap fontos abból a szempontból is, hogy mindenkit emlékeztessen arra, hogy a HIV nem tűnt el, és még mindig sok a tennivaló ebben az ügyben.

Napjainkban világszerte mintegy 33,4 millióra becsülik a HIV-fertőzöttek számát, évente pedig újabb 2,7 millióan fertőződnek meg, közöttük mintegy 400 000 gyermek, s 2 millióan haltak bele ebbe a mai napig gyógyíthatatlan betegségbe. Szerbiában megközelítőleg 2500 HIV-fertőzöttet tartanak számon, 800 személyt gyógykezelnek.

Az AIDS közelgő világnapja kapcsán a héten különböző rendezvényeket szerveznek. A betegség elleni küzdelem projektumába Szerbia számos intézete és civil szervezete kapcsolódik be, és több helyszínen is folynak majd aktivitások. Az idei kampány jelmondata: Nem tudhatod, míg nem teszteled magad! Bár egész évben lehetőség van szűrésre – a Vajdasági Közegészégügyi Intézetben (Újvidék, Futaki u. 121.) 7 és 13 óra között –, a héten több helyszínen is várják azokat, akik ingyenes tanácsadáson vennének részt, és a tesztet is elvégeztetnék. November 28-án, szerdán Nagykikindán, a főternél lévő parkolóhelyen 11.30-tól 14.30 óráig, november 29-én, csütörtökön 12 és 15 óra között Újvidéken, a Veliki rit városrészben, november 30-án 13 és 15 óra között a Vajdasági Kör helyiségében, december 1-jén 10 és 15 óra között az Egyetemista Egészségvédelmi Intézet (dr. Simo Milošević u. 6.) földszintjén, a 3-as számú szobában, december 3-án Verbászon a főtéren 12 és 15 óra között lehet jelentkezni az ingyenes és anonim vizsgálatra. Az eredményt húsz percen belül tudni lehet, és ha pozitív, az illetőt tanácsadásra és további kivizsgálásokra utalják. A karaván az ország mintegy 30, olyan városába jut el, amelyeknek az egészségügyi intézetében nincs lehetőség tesztelésre és tanácsadásra.

A szakemberek felhívják a figyelmet: fontos, hogy mindenki megismerje a HIV-fertőzéssel kapcsolatos veszélyeket, kockázatokat, valamint a védekezés lehetőségeit. Szükséges, hogy a gyermekek megfelelő szexuális felvilágosításban részesüljenek még mielőtt aktív nemi életet kezdenének élni. A betegséggel kapcsolatos ismeretek széles körben való terjesztésével elérhető lenne, hogy a HIV-pozitív emberek hosszabb és minőségibb életet élhessenek, az őket érő előítéletek csökkenjenek, illetve megelőzhetővé válna a vírus gyors terjedése. További támogatásra szorulnak azok a gyermekek, akik az AIDS miatt lettek árvák, hogy biztonságban, a HIV-fenyegetettség veszélye nélkül nőhessenek fel.