2024. szeptember 1., vasárnap

Hűteni, borogatni

Dr. Szögi Perge Aliz zentai bőrgyógyász tanácsai

Dr. Szögi Perge Aliz: Egyre érzékenyebbek vagyunk a rovarcsípésekre (fotó: Horváth Ágnes)


Itt a nyár, rengeteg a rovar, érdemes arról beszélni, hogyan kezeljük a csípéseinket. Ha már nyár van, a leégés is aktuális téma, ugyanis hajlamosak vagyunk a tűző napra is kifeküdni egy kis barnaságért. Testünk leforrázása nem kötődik az évszakhoz, de azt is fontos tudni, hogyan segítsünk magunkon, ha ez történik velünk. Dr. Szögi Perge Aliz zentai bőrgyógyászt arra kértük, adjon tanácsot a felsorolt sérülések kezeléséhez.

HIDEG BOROGATÁS A CSÍPÉSEKRE

– Mi minden évben egyre érzékenyebbek vagyunk a csípésekre, pláne a gyerekek. Orvosi szemmel nem teszünk nagy különbséget a csípések között, ha piros, bedagadt, fáj és viszket, akkor egyféleképpen kezeljük: minden ilyen bőrfelületet hűteni, vagyis nyugtatni kell. Nem kell propoliszt, mézet, fogkrémet rárakni, hanem hideg vizes borogatást vagy műanyag zacskóban jeget. Ha ettől sem lappad, és nagyon viszket, akkor gyógyszertárban ún. folyékony púdert kell kérni. Ez mentolos, bőrnyugtató, viszketés-, gyulladás- és daganatcsökkentő készítmény, melyet ha magunkra kenünk, úgy néz ki a bőrünk, mintha meszes lenne, de pár nap után lekopik. Ez nagyon jó termék. A televízióban rengeteg készítményt reklámoznak csípésekre, de én egyiket sem nagyon ajánlom, mert sok allergén anyagot, pl. parfümöt, tartósítószert tartalmaznak, és azok a már egyébként is ingerelt bőrön különféle reakciókat válthatnak ki. Legjobb tehát, ha hűtjük. A forralt vizet lehűtjük, zsebkendőt mártunk bele, kicsavarjuk, és rátesszük a csípésre. Ezt félóránként ki kell cserélni. Ha jeget teszünk műanyag zacskóba, azt is rajta kell tartani, majd időközönként vegyük le! Éjszakára hagyjuk szabadon a csípést, és másnap meglátjuk, dagad-e még. A bőrnek egy-két nap alatt meg kell nyugodnia, ha nem lappad, sőt még dagad és hólyagosodik a felszíne, orvoshoz kell vele fordulni. A csípések gennyesedhetnek is, és piros csík is elindulhat felfelé a nyirokerek mentén, ilyenkor is okvetlenül fel kell keresni az orvost.

KERÜLJÜK A TŰZŐ NAPOT!

– A leégést nem kezelni kellene, hanem megelőzni, vagyis ne feküdjünk ki a déli napra! Ha mégis leégünk, bőrnyugtató napozás utáni krémet kell rákenni. Esetleg joghurtot, mert abban van egy kevés zsír is, meg hűt is, jól szét lehet oszlatni, de joghurttal a bőrünkön nem tudunk lefeküdni aludni, pihenni, hiszen mindent összekenünk vele. Ha joghurtot is teszünk rá, néhány óra után bőrnyugtató kenőcsöt kell rákenni. A tejföl se rossz, de mivel túl zsíros, én inkább a joghurtot ajánlom, az ugyanis könnyebben szétoszlatható, és jobban beissza a bőr. Leégéssel akkor kell orvoshoz fordulni, ha felhólyagosodik a bőr. Akkor egyébként már a beteg nem is érzi jól magát, általánosan gyenge, rázza a hideg, fáj a feje, esetleg hányingere van. Ez már olyan állapot, mellyel fel kell keresni az orvost.

HIDEG VÍZ A FORRÁZÁSRA

– Ami a forrázást illeti, először azt mondanám el, mit nem szabad rátenni a leforrázott területre: nem kell hideg késsel hűteni, nem kell tojásfehérjét meg aloé verát rákenni. Ezekre nincs szükség. Ha leforrázzuk magunkat, folyó hideg víz alá tartsuk a területet! Ha pillanatokon belül felhólyagosodik, akkor orvoshoz forduljunk, mert a hólyagokat ki kell nyitni, meg kell nézni, mekkora felület sérült, vagyis orvosi felügyelet alatt kell kezelni, hogy másodlagosan ne fertőződjön – tanácsolta a bőrgyógyász.