2024. november 5., kedd

Néhol a felszerelés, néhol a szakorvos hiányzik a rákot megelőző szűrővizsgálathoz

A Batut Közegészségügyi Intézet adatai szerint Szerbiában a mellrák a leggyakoribb rosszindulatú daganat a nők körében.

Az országban évente mintegy 4400 nőnél diagnosztizálnak mellrákot. Valószínűleg minden nyolcadik nő szenved ebben a betegségben élete során. Az egészségügyi központokban működő nemzeti szűrőprogram tíz éve nem működik megfelelően. Az ok az illetékes intézmények folyamatos és többszöri mulasztásaiban keresendő. Amikor az egészségügyi központok jelezték az egészségügyi minisztériumnak, hogy nincs eszközük és személyzetük a nők életét megmentő program megvalósításához, nem kaptak választ, írja a 021.rs hírportál.

Ezek az információk részét képezik az Állami Számvevőszék új jelentésének, amely a mellrák korai felismerésére vonatkozó nemzeti program szerbiai végrehajtását elemezte. Szerbiában a mellrákot leggyakrabban a betegség előrehaladott stádiumában fedezik fel. A diagnózis idején a nők több mint felénél áttét alakult ki. A mammográfia formájában történő megelőzés akár 20 százalékkal is csökkentheti a mellrák okozta halálozást, ezért van értelme az országos szintű szűrőprogramnak.

A szerb kormány 2013-ban fogadta el a mellrák korai felismerését szolgáló nemzeti programját, amelynek célja a rák korai felismerése az egészségügyi központokban, majd annak sikeres felsőfokú kezelése. Papíron ugyan létezik, de úgy tűnik, hogy az nem valósul meg, ugyanis a vizsgálat kimutatta, hogy nem biztosítottak a program megvalósításához szükséges kapacitások.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay