Szerbia továbbra is töretlenül elkötelezett az emlékezés kultúrájának ápolása mellett – jelentette ki Ana Brnabić, a szerb államfő küldöttje és a parlament elnöke a Jajinci Emlékparkban tartott keddi koszorúzás után. Hangsúlyozta, hogy az ország soha nem fogja hagyni, hogy a II. világháború alatt a fasizmus áldozatául esett emberek emléke a feledés homályába vesszen. A múlt iránti tisztelet és a jövőért vállalt felelősség jelentőségét emelte ki. Szerinte Szerbia Aleksandar Vučić elnök vezetésével „továbbra is az értelem és a stabilitás hangja marad”.
– Pontosan azért van ez így, mert jól emlékszünk a háború és a megosztottság árára. Ezért szorgalmazzuk a párbeszédet, a békét és a stabilitást régiónkban, továbbá egész Európában és a világon. Szerbia következetes, megbízható és békés. Ebben rejlik az erőnk, ez mutatja érettségünket és felelősségtudatunkat – fogalmazott a házelnök.
Emlékeztetett arra, hogy a II. világháború alatt a jajinci, sajmištei, jadovnói, prebilovcei, Stara Gradiška-i, jasenovaci és más táborokban embereket öltek meg pusztán azért, mert szerbek, zsidók, romák vagy antifasiszták voltak, hitük vagy nevük miatt, egyszerűen, mert különböztek.
– Jajinci Európa egyik legnagyobb vesztőhelye volt, ahol néhány év alatt több mint 80 ezer szerb, zsidó, roma és más nemzetiségű antifasiszta halt meg. Ez felfoghatatlan tragédia, amelyet emlékezetünkben kell őriznünk, mert az emlékezés Jajinciról azt a felelősséget hordozza magában, melynek révén soha nem engedjük meg, hogy valami hasonló megismétlődjön – hangsúlyozta Brnabić.
Hozzátette, hogy Jajinci ezért több mint egy emlékmű; intés is arra, hogy az emberi élet és méltóság minden ideológia, megosztottság és gyűlölet fölött áll.
– Ma, 80 évvel később, nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is tisztelgünk az áldozatok előtt, megőrizve a békét, védve az igazságot és azokat az értékeket, amelyekre a szabadság épül. Kötelességünk, hogy ne engedjük a gonoszság banalizálódását, a szenvedés elfeledését, az igazság elhallgatását. Szerbia elkötelezett az emlékezés kultúrájának fejlesztése mellett. Nem azért, mert a múltban szeretnénk élni, hanem mert a múltból tanuljuk meg a leckéket és a jövő erkölcsi alapjait is onnan mentjük át – emelte ki.
Hangsúlyozta, hogy erről tanúskodik az állam támogatása a Népirtás Áldozatainak Múzeuma számára, az emlékhelyek felújítása, valamint a számos együttműködés kutatóintézetekkel, de az áldozatok családjaival folytatott párbeszéd is. Hozzáfűzte, hogy ez nem politika, hanem kötelesség és tisztelet.
– Sajnos olyan korban élünk, amelyben néha csendben, de kitartóan relativizálják azt, amit nem szabad relativizálni. Az áldozatok feledésbe merülnek, a hallgatás hivatalos állásponttá válik. Ezek nem véletlenek, hanem figyelmeztetések mindannyiunk számára. Elszántan kell védenünk a történelmi igazságot, nem a múlt miatt, hanem a gyermekeink miatt, akiket arra tanítunk, mi a jó és mi a rossz. Szerbia ezt nyugodtan és határozottan teszi, revansizmus és gyűlölet nélkül, azzal a tudattal, hogy az igazság kérdésében nincs kompromisszum – mondta.
Kiemelte, hogy az elnök megbízottja és a parlament elnöke, de mindenekelőtt egyszerű emberként érkezett, hogy tisztelegjen az áldozatok előtt, és az egész állam nevében kifejezze azt, amit minden ember érez, aki Jajinciba érkezik: a szomorúságot, a büszkeséget és a kötelességet.
Mint mondta, Jajinci fájdalom, de egyben tanulság is.
– Itt születik meg az erkölcsi kötelesség, hogy soha ne térjünk le az emberség útjáról. Ezért április 22-e nem csupán egy eseményre való emlékezés napja, hanem figyelmeztetés az egész emberiség számára, hogy ne kövesse el újra ugyanazokat a hibákat, ne engedjen teret új gyűlöletnek, és értse meg, milyen értékes és törékeny a szabadság – zárta szavait Brnabić.

Nyitókép: Ana Brnabić lerója kegyeletét a jajinci emlékműnél (Fotó: Képviselőházi sajtóhivatal)