2024. december 24., kedd
DERMATOLÓGIA

Terhességi viszketés

A terhesség során a kismama teste hihetetlen változásokon megy keresztül. Egy részük igen szembetűnő, míg mások a külső szemlélő számára rejtve maradnak. A bőr mint az ember legnagyobb szerve sokszor kárvallottja ezeknek a változásoknak.

A terhesség alatt a nő szervezetében fiziológiás, illetve élettani változások mennek végbe, ami teljesen normális és biológiai velejárója a másállapotnak. A terhesség alatt módosul az anyagcsere, valamint az anya hormonális és immunológiai állapota is. A várandós nők bőre a terhesség alatt kevésbé száraz, rugalmas, a ráncok kisimulnak, az arc megszépül. Fokozódik a bőr faggyú- és verejtéktermelése.

A terhességi bőrelváltozások egy része a has méretnövekedésének a következménye, de a legtöbb bőrprobléma hátterében hormonális változások állnak.

Az enyhe viszketés gyakori, mert a bőr vérellátása csökken. A terhesség vége felé a has bőre nagyon megnyúlik, és ez gyakran okoz viszketést a has tájékán.

A várandósság idején kiütések jelenhetnek meg, ezek azonban sok esetben nincsenek közvetlen összefüggésben a terhességgel. A leggyakoribb kiütés az ún. melegkiütés, amelyet a nyirkosság, a súrlódó bőrfelület és a magas hőmérséklet vált ki. Az irritáló, vörös kiütés ott jelenik meg, ahol a test egyik felülete állandóan hozzádörzsölődik a másikhoz.

A terhesség alatt felismert bőrbetegségek közül a leggyakoribb a PUPPP, a korrekt diagnózist mégis elég ritka. A PUPPP angol elnevezés rövidítése: pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy. Orvosi magyarra lefordítva: pruritust okozó terhességi urticariform plakkok és papulák. Ezt a betegséget Európában inkább PEP-nek nevezik: polymorphic eruption of pregnancy. Ez a „polimorf terhességi kiütés”-nek nevezett kórkép.

A terhesség során jelentkező viszketés igen gyakori panasznak tekinthető. Tudósok már két évtizede bebizonyították, hogy a várandós kismamák nagy része panaszkodik legalább egy alkalommal a terhesség alatt jelentős mértékű viszektésre. Az esetek több mint felénél ezt a viszketést a PUPPP okozza. Leggyakrabban fehér, először szülő nőknél jelentkezik. Későbbi terhességeknél csak ritkán ismétlődik, és érdekes megfigyelés, hogy gyakrabban jelentkezik fiúmagzat esetén. A betegségben szenvedő kismamák 97%-ánál a hason és a comb felső részén jelentkeznek az elváltozások, ritkán az arcon és a kézen. Ezek az elváltozások intenzíven viszketnek, csalánkiütés-szerűek. Apró göbcsék, nagyobb foltok, hólyagocskák jelenhetnek meg. A terhes nők 15%-ánál a panaszok és az elváltozások közvetlenül a szülés után jelennek meg.

A PUPPP oka ismeretlen. Feltételezik, hogy az anyai bőrbe jutó magzati sejtek indítják el a folyamatot. Az elvátozás magzati károsodást és megbetegedést nem okoz.

 PRURIGO GESTATIONIS

A terhességi viszketés több terhességi bőrbetegség összefoglaló neve, melyeknek közös jellemzője a kifejezett atópiás ekcéma. Ez is külön diagnózis. A törzsön és az alkaron jelentkező kicsi, igen viszkető, „szétvakart” elváltozások rovarcsípéssel, rühességgel téveszthetők össze. Lefolyása a fentihez képest elhúzódó. Típusosan a 25. és 30. terhességi hét között jelenik meg, és sokszor csak a szülés után 2-3 hónappal tűnik el. Szintén különbség a PUPPP-hoz képest, hogy a következő terhességekben gyakran ismételten jelentkezik. Magzati károsodást ez a kórkép sem okoz.

 PEMPHIGOID GESTATIONIS

Más néven terhességi bullosus pemphigoid vagy herpes gestationis. Leggyakrabban a várandósság harmadik trimeszterében jelentkezik. A következő terhességek során szinte mindig megismétlődik, de egyre korábbi terhességi szakaszban és súlyosabb formában. A törzsön, típusosan a köldök körül és a végtagokon figyelhető meg, erősen viszkető piros, püffedt területek formájában. Kezdetben a PUPPP-ot utánozza, később azonban megjelennek a kisebb-nagyobb méretű, feszesen telt hólyagok. Az adott terhesség során gyakoriak a súlyosbodások és az újbóli fellángolások. Az esetek nagy részében szülés alatt rosszabbodik.

Pemphigoid gestationis a terhességi dermatosisok legpontosabban ismert képviselője. A régebbi nevéből adódóan a herpeszes fertőzést juttatja eszünkbe, de ennek a betegségnek a herpeszvírushoz semmi köze. Autoimmun kórképről van szó, az anya autoantitesteket termel a terhessége alatt. Magzati szövődmény elvétve fordul elő, de a koraszülés gyakoribb, és az újszülöttek súlya a vártnál alacsonyabb. Néhány esetben az újszülöttek bőrén átmeneti hólyagképződés alakulhat ki, melyet a méhlepényen átjutott anyai ellenanyagok okoznak, ezek a hólyagok hamarosan spontán oldódnak.

A terhességi viszketős bőrbetegségek kezelése: minden esetben szükséges a bőr nyugtató kezelése, hiszen ha a kismama éjjel-nappal viszket, ingerült lesz tőle, éjszaka sem tudja kipihenni magát, akkor ez az állapot a magzatnak sem tesz jót. A viszketés csillapítására kalciumot adunk pezsgőtabletta formájában, helyileg pedig szteroidtartalmú, emolliens kenőcsöket. Súlyos, kiterjedt hólyagképződés esetén szteroid adagolása szükséges szájon át vagy injekció formájában. A bőrbetegségek kezelésében nem feltétlenül kell a teljes tünetmentességre törekedni, a tünetek enyhítése, a hólyagképződés meggátlása a cél.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás