2024. szeptember 3., kedd

Cérnagiliszta-fertőzés

Hogyan előzhető meg, mire ügyeljenek a szülők?

Az étvágytalanság, a testsúly csökkenése, vérszegénység, hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalmak, álmatlanság, gyengeség – ezek azok a kísérő tünetek, amelyek arra utalhatnak, hogy az emésztőrendszerben élősködő férgek okozta betegséggel, bélférgességgel küzd a szervezet. Az ember leggyakoribb féregfertőzését a cérnagiliszta (Enterobius vermicularis) okozza, ez az enterobiózis, amely elsősorban gyermekkorban, gyermekközösségekben gyakori: az óvodás és a kisiskolás korosztályban. Hogy mire figyeljenek a szülők, ill. hogyan ismerhetik fel a fertőzést, erről kérdeztük dr. Branislava Stanimirov gyermekgyógyászt, az Újvidéki Egészségház gyermekosztályának vezetőjét annak kapcsán, hogy a közelmúltban elterjedt a hír: bélgiliszta-fertőzés ütötte fel a fejét az egyik székvárosi óvodában.

 Vannak-e pontos adataik arról, hogy hányan fertőződtek meg?

Erről nincsenek pontos adataink, mert az eseteket nem jelentik be. Ezen a fertőzésen szinte minden gyermek átesik a közösségben. A leggyakrabban óvodás- és iskoláskorban jelentkezik, vagy ha vendég gyermek érkezik, a játékok útján is elkaphatják. Az a gond, hogy bár nem veszélyes fertőzés, kellemetlen végbélviszketéssel jár, és hiába a higiénia, elkerülhetetlen a visszafertőződés, ha a gyerek vakarózás után a szájába nyúl.

Valójában hogyan terjed a cérnagiliszta?

Egyes adatok szerint a közösségekben akár a gyermekek 20%-a is fertőzött lehet, minden ötödik apróság hordozza ezt a fertőzést. Az Enterobius vermicularis bélféreg csak az emberben fordul elő, és emberről emberre terjed. Terjesztésében a féregpetével fertőzött tárgyak, törölköző, ágynemű, WC-csésze, ajtókilincs, játékok vagy akár a szálló por is szerepet játszhat, így fertőződhetnek meg a gyermekek környezetében élő felnőttek, elsősorban a szülők is. A lényeg, hogy nagyon egyszerűen és észrevétlenül elkapható.

A peték, amelyek a végbélnyílás viszketéséből a köröm alá kerülnek, mindenhová szétszóródnak, és szájon át bekerülnek az emésztőrendszerbe. A peték a fertőzött gyermek végbélnyílásából a ruházatra, az ágyneműre vagy a játékaira stb. kerülnek. A testen kívül, szobahőmérsékleten a peték akár 3 hétig is életben maradhatnak. A lenyelt peték a tápcsatornában felhasadnak, és a kikelt férgek a végbélhez és a bél alsó szakaszába vándorolnak. A cérnagiliszták az alsó szakaszban érnek 2–6 hétig, a kifejlett férgek élettartama kb. két hónap. A peteérett nőstények éjszakánként a végbélen kívülre vándorolnak és a végbélnyílás körüli (perianális) redőkbe lepetéznek, ez okozhat viszketést. Optimális feltételek mellett a petében lévő lárvák 6–8 óra alatt kifejlődnek (a peték fertőzővé válnak). A petékkel szennyezett körmökkel visszafertőződnek.

Melyek a tünetek?

Nincsenek specifikus tünetek, gyakori a tünetmentes hordozó. Leggyakoribb panasz az éjszakai végbéltáji viszketés és álmatlanság, ami fáradtságot, figyelemzavart okozhat. A végbélnyílás környékén, a vakarás következményeként a bőr pirossá, sebessé válhat, és másodlagos bakteriális fertőzés alakulhat ki. Lányok esetén hüvelyi viszketést, a szeméremtest gyulladását és hüvelyi folyást vonhat maga után. Figyelni kell a székletet, és ha apró, kb. 1/2-1 cm hosszú, cérnavékony szálakat vagy fehér kis tojások látunk, az a cérnagiliszta-fertőzés biztos jele.

Ilyen esetben mit tehet a szülő?

Nagyon fontos a visszafertőződés és a fertőzés továbbterjedésének a megakadályozása. Ez a megfelelő higiéné betartásával: alapos, szappanos, meleg vizes kézmosással, a körmök rövidre vágásával, a környezet megfelelő portalanításával, a ruhaneműk és ágyneműk alapos mosásával, a gyermekek játékainak fertőtlenítésével megvalósítható. Nagyon fontos, hogy az egész család betartsa az általános tisztasági szabályokat: evés előtt és WC-használat után mindig alaposan mossanak kezet! Ezenkívül ha a gyerek már nem tűri a pelenkát, pamutpizsamát, ill. alsóneműt adjanak rá! Mindennap cseréljék az alsóneműt és a pizsamaalsót, magas hőmérsékleten fertőtlenítsék a ruhaneműket, hogy megsemmisítsék a férgeket, ill. tojásaikat. Ha cérnagilisztája van a gyereknek, az ágyneműt mindennap cseréljék és magas hőmérsékleten mossák ki!

Miből áll a kezelés?

A diagnózis a peték vagy a férgek kimutatásán alapszik. A peték könnyen megtalálhatóak a végbélnyílás tájékáról vett mintában. A mintavételt célszerű három egymást követő napon megismételni.

Ezt úgy kell végezni, hogy a gyógyszertárban vényre vehetnek 3 hurkapálcikát, melynek a végén kis celofán van. Azt nem szabad leszedni a pálcikáról. 3 egymást követő nap reggel, mielőtt a gyermek felkelne az ágyból, úgynevezett ágymelegben, a pálcikával körbe kell törölni a kisgyermek végbélnyílását. A féregpeték ugyanis ágymelegben megtelepszenek a végbélnyíláson. Az ún. anális törlésen kívül székletvizsgálatot is lehet végeztetni, ezt is 3 egymást követő székletből, mivel a féregpeték nem minden széklettel ürülnek.

A gyógykezelés az orvos által előírt gyógyszerrrel történik, néhány napon belül sikeresen kiírtható a bélféreg a szervezetből. Mindez csak akkor eredményes, ha a család vagy közösség minden tagja egyidejűleg részesül a gyógyszeres terápiában.

 Hogyan előzhető meg a bélférgesség?

A legáltalánosabb higiéniai szabályok betartásával jó eséllyel elkerülhető a fertőzés. Szeretném kiemelni, hogy ez nem szégyen: szinte minden gyermek keresztülmegy a fertőzésen a közösségben, mert nagyon egyszerűen és észrevétlenül elkapható. A legfontosabb, hogy étkezés előtt kezet kell mosni. Csak biztos helyről, tiszta élelmiszert fogyasszunk, pl. a földről felszedett alma is lehet fertőzött. Tömegközlekedési eszközön és egyéb olyan helyeken, ahol sokan megfordulnak, lehetőleg ne étkezzünk, vagy ha lehet, ne érintsük az ételt, pl. ha szendvicset eszünk, akkor a zacskóját fogjuk, ne pedig puszta kézzel a táplálékot! A víz is lehet fertőzött, egyebek mellett ezért sem szabad ellenőrizetlen kutakból, tavakból, patakokból stb. inni. Soha ne fogyasszunk nyers húst! Ezenkívül ha háziállat van a lakásban, rendszeresen féregteleníteni kell, és oda kell figyelni a homokozókra is. Nagyon sok gyerek fertőződik meg a játszótéri homokozókban. A kutyák, macskák a homokban végzik el a dolgukat, a gyerekek meg ott játszadoznak, sőt a legtöbb pici a szájába is veszi a homokot. De ha nem is „kóstolja meg”, épp elég, ha utána kézmosás nélkül megeszik egy szendvicset, és a bélféregfertőzés szinte elkerülhetetlen.