2024. szeptember 3., kedd

Nyaralás gyerekkel

A nyaralás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. Általában megkönnyíthetjük vakációnkat, ha néhany alapvető gyógyszert is magunkkal viszünk a ruhákon, játékokon és fürdőszobai kellékeken kívül. Sokan bizonytalanok abban, hogy kisgyerekkel nekivághatnak-e egy nagyobb utazásnak, és milyen egészségügyi óvintézkedéseket érdemes tenni a picik védelme érdekében. A kisgyerekkel utazó családoknak kiemelt figyelmet kell szánniuk arra, hogy biztonságos, úgynevezett gyerekbarát üdülőhelyet találjanak. Manapság szerencsére egyre több ilyen ajánlatra lelhetünk a bőséges üdülési kínálatban. Ám így is könnyen előfordulhat, hogy utazásunk során egy nem várt betegség vagy véletlen sérülés szakítja meg a gondtalan pihenést. Ezért mindenképpen érdemes összeállítani egy olyan csomagot, amibe a legszükségesebb gyógyszereket válogatjuk, így segítségükkel könnyen zavartalanná tehetjük az üdülést.

 Fájdalom- és lázcsillapítók 

Ha mást nem is, ezeket mindenképp vigyük magunkkal az útra, soha nem lehet tudni, mikor jelentkezik napszúrás vagy láz. Kúp és szirup formában is legyen nálunk fájdalom- és lázcsillapító, hogy gond nélkül tudjunk reagálni akár hányással, akár hasmenéssel társuló lázra is.

Hányást, émelygést, szédülést csillapító szerek 

Az utazás egyik gyakori mellékhatása az émelygés, a hányinger, amit például a kocsi vagy az autóbusz rázkódása vált ki sokunknál. Nem árt, ha kéznél van az utazási tabletta.

 Sebfertőtlenítők, kötszerek

A sebek, vágások, horzsolások fertőtlenítésére jó, ha van nálunk valamilyen sebfertőtlenítő szer (spray, jód, sebhintőpor), a seb lefedéséhez pedig géz vagy sebtapasz.

 Gyógyszerek allergiára 

Nyári szezonban gyakori a rovarcsípés, melynek helyén – legyen az darázs-, szúnyog- vagy pókcsípés – bőrpír, duzzanat jelentkezik, viszket, a gyerek könnyen elvakarja. Érdemes a csípések helyét antihisztamin-tartalmú géllel kenni, ez csökkenti a viszketést és a kellemetlen tüneteket. Ha a tünetek markánsak, szükség lehet szájon át szedhető allergiaellenes készítményre is, ezek egy része recept nélkül beszerezhető a gyógyszertárakban.

Készítmények hasmenés esetén 

A külföldön jelentkező egyik leggyakoribb tünet a hasmenés. Sajnos egy kisgyerek esetében még a leggondosabb szülő sem tudja garantálni a higiénia legteljesebb betartását. A picik mindent megfognak, a szájukba vesznek és megnyalnak, eközben pedig számtalan kórokozó kerül a szervezetükbe. Ezért lehet fokozottan veszélyes a hasmenés, mert könnyebben vezethet kiszáradáshoz, mint felnőtteknél. A kiszáradást jelzi, ha a gyermek ajka cserepes, bőre elkezd ráncosodni, száraz tapintású lesz, a szem karikássá, a nyelv szárazzá, lepedékessé válik. A vény nélkül is kapható szerek enyhítik a tüneteket, rajtuk kívül azonban érdemes a bélflórát helyreállító probiotikumok egyikét is becsomagolni. Aki tudja, hogy érzékeny a gyermekének gyomra, jótékony hatású lehet probiotikum szedése az utazás ideje alatt.

 Pirulák szorulás ellen 

Nagyobb gyermekeknél gyakran előfordul, hogy idegen környezetben probléma adódik a székeléssel, egész egyszerűen nem működik a székletürítés. Ha a gyümölcs, a rostos étel, a mozgás nem segít, jó, ha van nálunk glicerines kúp vagy székletlazító szirup.

 Hurutos betegségek

Régi bölcsesség, hogy nyáron lehet a legkönnyebben megfázni. Légkondicionáló berendezésekkel terhelt korunkban ez különösen igaz, a meleg és a hideg gyors váltakozása elősegíti a megbetegedést. Mindenképpen ügyeljünk arra, hogy elkerüljük a nagy hőmérsékleti ingadozásokat! Ne feledjük otthon az orrszívót, ez ugyanis a leghatékonyabb módja a váladék eltávolításának, így a gyógyulás elősegítésének. Legyen nálunk orrcsepp vagy orrspray, gondoljunk a váladékoldóra, köptetőre is! Ezek vény nélkül megvásárolhatóak a gyógyszertárban.

Napozás

Az alapgyógyszerek mellett természetesen nem szabad megfeledkezni a napvédő és napozás utáni krémekről, a leégést csillapító készítményekről. Fél órával a strandra indulás előtt kenjük le a gyermeket a bőrtípusának megfelelő faktorszámú fényvédő krémmel, és a tengeri fürdőzés után ismételjük meg a kenegetést! A nagyon világos bőrre 35+ jelzésű (sok anyajegy vagy a családban előforduló bőrrák esetén akár erősebb), a világosra 20–30-as, sötétebb bőrre 15–20-as, a sötét, csaknem kreol bőrre 10–15-ös faktorszámú fényvédő szer ajánlott. Mindig tartsuk szem előtt, hogy a kisgyerekek bőrét fokozottan kell védeni a napsütéssel szemben! Használjunk vízálló naptejet, és ne vigyük őket a tűző napra délelőtt kilenc és délután négy óra között! Ha pedig hosszabb időt töltenek a vízben, érdemes rájuk egy vékony, fehér pólót adni. Ha a tervezett utazás éghajlati és időjárási viszonyai szükségessé teszik, ajánlott rovarirtó szert becsomagolni, amelynek a hatékonyságáról már korábban megbizonyosodtunk.

A gyógyszerek becsomagolásánál legyünk óvatosak, nehogy a nagy felfordulásban a gyermek hozzáférjen az orvosságokhoz!

Utazás közben a kúpok a nagy melegben könnyen elolvadnak, ezért ezeket mind a szállítás során, mind a nyaralás alatt tartsuk száraz, hűvös helyen!

Ha a gyermekünk valamilyen krónikus betegségben szenved, ajánlatos magunkkal vinnünk egy összefoglalót a betegségről a megfelelő idegen nyelven, hogy baj esetén a külföldi orvos könnyebben tudjon tájékozódni.

Készüljünk fel minél alaposabban a nyári kikapcsolódásra, hogy garantáltan csodás, felejthetetlen élményekkel térjünk haza!