2024. szeptember 3., kedd

A xilitol mint cukorpótló és fogvédő

A xilitol, vagyis régebbi nevén xilit cukoralkohol, amit még aldiolnak vagy poliolnak is nevezünk. Aldopentózból származik, cukorpótlóként is használjuk. Édességérzete olyan, mint a répacukoré, szacharózé, kalóriaértéke kávéskanalanként 9 cal. (1cal=4,1868J). A vércukorszintet sem emeli olyan mértékben és olyan hirtelen, mint a szacharóz, ezért a cukorbetegek is bátran fogyaszthatják.

Természetes formában is előfordul egyes fák kérgében (nyírfa és bükk), egyes gabonafélékben (zab, búza és rizs), a kukorica csutkájában és szárában, valamint a cukornádban, de csak elenyésző mennyiségben (1%-ig). A xilitolt már 1981-ben előállították nyírfakéregből és zabszalmából. Az emberi szervezetben is termelődik, de szintén elenyésző mennyiségben.

A xilitol legnagyobb gyártója a dániai Du Pont Danisco, amely nyírfából és kukoricaszárból vonja ki. A nyersanyagot aprítják, majd hidrolizálják, és a keletkezett monoszacharidokból kiválasztják a xilózt, ezt utána vegyileg redukálják xilitollá. A folyamat irányítása nagy tapasztalatot igényel, mert ha hiba esetén bekerül még valamelyik monoszacharid (mannitol, galaktikol), az veszélyes, mert a galaktikol kataraktát idézhet elő. A xilitol előállítása manapság még nem gazdaságos, mert kevés xilitol mellett sok hulladékot kapunk. Így az ára is öt-tízszerese a répacukorénak. Talán egyszer az olcsóbb, gazdaságosabb előállítási módját is felfedezik.

Meglepő eredmények

Manapság a xilitolt leggyakrabban a rágógumik, gumicukrok alapanyagaként használják fel, és megjelenik egyes édességekben mint cukorpótló, valamint gyógygélekben is, a fogászatban. A fogászati lehetőségei óriásiak. A múlt század hetvenes éveiben többéves kivizsgálást folytattak a finnországi Turku városában a diákok körében, és tisztázták a xilitol fogyasztásának hosszú távú hatását a fogakra. Felügyelet mellett teljes egészében xilitollal helyettesítették az ételekben a cukrot, vagyis a szacharózt, fruktózt. Ez a kísérlet évekig tartott, és az eredményei meglepőek voltak. A káriesz, vagyis fogszuvasodás ezeknél a diákoknál, majd fiatal felnőtteknél 85%-ban csökkent, ami nagy eredménynek számít. Az egészségügyi világszervezet (WHO) is végzett ilyen irányú kutatásokat, és bebizonyosodott: ha huzamosabb ideig fogyasztunk xilitolt legalább rágógumik, gumicukrok és egyéb édességek formájában, akkor a fogszuvasodás megjelenése legalább 50–85%-ban csökken. A fogyasztás megszűnte után is megmarad egy ideig ez a fogvédő hatás. Ez az utólagos hatás – amit terhes nőknél is vizsgáltak – megmutatta, hogy a születendő kisgyermekek esetében is csekélyebb volt a fogszuvasodás.

A sokéves kutatások bizonyították, hogy a xilitol a fogászat szempontjából a legjobb édesítőszer. Rágógumik, gumicukrok és egyéb édességek, valamint ecsetelők és gél formájában használják. Nem mindegy, hogy az összetételt jelölő listán a xilitol az első vagy az utolsó helyen áll-e. Ha a felsorolás végén van, akkor a mennyisége elenyésző. Ezt jó tudni.

 Hogyan hat a szájüregben a xilitol?

Csökkenti a fogszuvasodást, a lepedékképződést és a szájszárazságot, serkenti a nyálképződést, és javítja pufferkapacitását, enyhe lúgos közeget alakítva ki a nyálban, így a remineralizációs folyamatok is hatványozódnak. Mivel 5 szénatomos a szerkezete, a szájban levő savtermelő mikroorganizmusok (Streptococcus mutans, Lactobacillus, Actinomyces, Treponema stb.) nem tudják fermentálni, tehát képtelenek felhasználni a xilitolt, így az gátolja ezeknek a mikroorganizmusoknak a szaporodását. Ezzel megszűnik a savtermelődés, semlegessé válik a savas közeg a szájban, mindez meggátolja az ásványianyag-kioldás (Ca, P. Mg), tehát nem alakul ki fogszuvasodás sem. Ez a szaporodásgátlás kiterjed még a gombákra is, különösen a Candida albicansra, amely kimondottan szereti a savas közeget. Mivel a szervezet savassága csökken, nő az ellenálló képessége. Fokozódik a nyál termelődése, amely természetes foglemosó, és enyhén lúgossá válik, így csökken a lepedékképződés és a fogkőlerakódás, mivel ezek is a demineralizáció, vagyis a mikroorganizmusok szaporodásával és a zománc ásványianyag-kioldásával vannak összefüggésben. Beáll a gyógyulási folyamat: kevesebb lesz a savtermelő bacillus és gomba, több a zománcba visszaépülő ásvány, bőségesebb a nyál, elenyészőbb a lepedék és a fogkő – ez a végleges folyamat.

Nagyon jelentős és fontos a xilitol felhasználása a terhes nőknél. Bebizonyosodott, hogy ha étkezés előtt 20 perccel naponta háromszor rágógumizunk, akkor csökken a szájban a kóros mikroorganizmusok száma, különösen a savtermelőké, és ezen belül jelentős az alfa-hemolitikus Streptococcusok csökkenése és a Candidáé is. Mivel bebizonyosodott, hogy a szülés utáni az első évben a kismamák etetéssel, csókolgatással átviszik a kisbabára a saját szájüregi mikroflórájukat, így lényeges, hogy a mamáknak már eleve egészségesebb mikroflórájuk legyen. Az is bebizonyosodott, hogy manapság terjedőben van a kisgyermekeknél az ún. cirkuláris káriesz – ami a tejfogak körkörös szuvasodását jelenti –, ezt a savas közeg mellett leginkább az alfa-hemoliticus Streptococcusok okozzák. Ha az anya szájflórájában kevés az alfa-hemolitikus mikroorganizmus, akkor elenyészőbb a gyermekénél a cirkuláris káriesz. A mama védelme mellett fontos lenne a gyermekeknék is használni a xilitolt, mégpedig ecsetelés formájában: este géllel ajánlott bekenni a szájüreget. Utána nem kell fogat mosni, mert a cukorral ellentétben a xilitol védi a fogakat éjjel, és mivel hosszabb ideig van a szájüregben, jobban kifejti hatását. Jó még a cumisüvegbe a cukros italok helyett xilitolos teát vagy vizet tölteni. A gyermekeknél a későbbiek folyamán is hatásos az esti ecsetelés és a rágógumizás vagy a gumicukor fogyasztása, mivel mindez náluk visszafordíthatja a kezdődő szuvasodást. Ilyenkor a foltok, a fekete pontok megkeményednek, nem fejlődnek tovább, a zománc pedig erősödik.

A xilitol gyógyhatása a felső légutakra is kiterjed. A torokban, orrban megtelepedve szaporodnak a mikroorganizmusok. Gyógyításuk antibiotikumokkal történik, de egyes fajaik ellenállnak nekik, így szívós baktériumfajok is keletkeznek. A xilitol hatása a következő: nem engedi őket megtapadni, így kihasználja a szervezet ellenálló képességét, amely kimossa a szervezetből ezeket a kórokozókat. Itt gél vagy spray formájában használjuk.

 A xilitol mellékhatásai

A xilitol napi bevételét nem korlátozza a FAO és a WHO. Az egyszeri 30 g feletti bevitel hasmenést okozhat. Vigyázni kell azonban a kutyákkal, mert nekik tilos xilitolt adni. Az ebeknél már 1-2 g bevitele hipoglikémiát okozhat, ami akár életveszélyes is lehet. A májukat is károsítja a xilitol.

Nálunk még szervezetten nem vezették be a xilitol fogyasztását, és nem fűztek hozzá fogvédő, egészségmegőrző jelzőt sem. Más országokban erre már sor került, úgyhogy a fluor mellett a xilitol az alapvető fogvédő. Ha az ételek címkéit szemügyre vesszük, figyeljünk a sugar free vagy tooth frendly feliratra, mert a termék megfelelő mennyiségű xilitolt tartalmazhat! Bátran fogyasszuk, különösen a kismamák és a gyermekek, mert megéri!