2024. szeptember 4., szerda

A méhnyakrák megelőzhető betegség

Január utolsó hetét az idén (január 21-étől 28-áig) immár hetedszer hirdették meg a méhnyakrák-megelőzés hetének Európa-szerte. Szerbia kezdettől fogva aktívan kiveszi a részét ebből a kampányból. Ez alkalomból emlékeztetjük olvasóinkat ennek a súlyos, de megelőzhető betegségnek a természetéről.

Manapság senkinek sem volna szabad méhnyakrákban meghalnia, ennek ellenére Szerbiában naponta egy nő halálát okozza ez a súlyos betegség. Ez megengedhetetlen, erre nincs magyarázat, esetleg az ismeretek hiánya és ebből kifolyólag a megelőző vizsgálatokról való elmaradás, de semmiképpen sem a hozzáférhetőség hiánya.

Szerbia Európában a vezető országok között szerepel a méhnyakrák gyakorisága tekintetében. A szerbiai nők körében a méhnyakrák megjelenés tekintetében a második, míg elhalálozás tekintetében a negyedik helyet foglalja el a rosszindulatú betegségek között.

Mindez nagyon szomorú, mert a megelőzés lehetősége adott, csak élni kell vele.

A méhnyakrák rosszindulatú betegség, amely leggyakrabban a 35 és 50 év közötti nőknél jelenik meg. Természetét tekintve lassan alakul ki, néha 8, 10, 12 évre is szükség van, hogy a teljesen egészséges nyálkahártyán felbukkanjon a kezdődő stádiumban levő elváltozás. A rosszindulatú elváltozást ún. rákot megelőző állapotok vezetik be, amelyek könnyen diagnosztizálhatóak, és viszonylag egyszerűen kikezelhetőek, megakadályozva ezzel a daganat kifejlődését. Ezek a tények lehetővé teszik, hogy rendszeres megelőző vizsgálatokkal idejében felfedezzük a rákot megelőző állapotokat és még esélye se legyen a kórnak.

A méhnyakrák kialakulásában elvitathatatlan szerepe van a Human papilloma vírusnak, amely nemi úton terjed. Ezért nagy fontosságot tulajdonítanak a minél később kezdődő nemi életnek, valamint a kontrollált, visszafogott, védekezés melletti nemi életnek (minél kevesebb, minél megbízhatóbb partner, óvszerhasználat). Tekintettel arra, hogy a kórokozó mikroorganizmus (vírus), adott az ellenálló képességet szavatoló védőoltás (vakcina) felvételének a lehetősége is. Ez nálunk még nem igazán elterjedt, nagy valószínűséggel magas ára és az eredményességet bizonyító tények hiánya miatt.

Elmondható, hogy az orvostudomány számára teljesen tisztázott betegségről van szó, illetve hogy a megoldás (a betegség megelőzése) kulcsa a nők kezében van. Ez pedig a helyes életmód, nemi élet, a rendszeres nőgyógyászati vizsgálat, a Papanicolau-teszt, a kolposzkópia, esetleges védőoltás alkalmazásával érhető el.

A megelőző vizsgálatokat semmi sem helyettesíti.

Ami a törvényes rendelkezéseket illeti, minden nőnek joga van évente egyszer a megelőző vizsgálatra teljesen ingyenesen, a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap terhére. Ezzel a joggal élni kell. Én pontosítanék: ezzel a joggal kötelező élni.

Végezetül még egyszer hadd álljon itt, kinek kell (kötelező) megelőző vizsgálatra mennie!

Minden nőnek 20 és 65 éves kor között gondolnia kell erre. Kezdetben minden évben egyszer. Ha az első három Papanicolau-lelet normális, a vizsgálatok gyakoriságát csökkenteni lehet, és elegendő 3 évente ismételni. A magas kockázati csoportba tartozó nők esetében (több partner, 30 évnél fiatalabbak, dohányosok) kötelező az évenkénti szűrés. 65 év felett abbahagyhatóak a szűrések, abban az esetben, ha az előző 3 Papanicolau-teszt negatív volt.

Tisztelt Hölgyeim! Menjenek el rendszeresen választott nőgyógyászukhoz, ha pedig meghívót kapnak szűrővizsgálatra, mindenképpen jelenjenek meg, mert az csak az Önök javát szolgálja! Éljenek jogukkal, mert ez a jog egyben kötelesség is önmaguk és családjuk, de a társadalom iránt is!