2024. szeptember 3., kedd
FOGÁSZAT

Sebes, fekélyes nyálkahártya-elváltozások

A seb legenyhébb formája az erózió. Ez a legfelületesebb. Az erózió jelentkezhet elsődlegesen valamilyen mechanikus sérülés miatt. Ilyenkor a szájban alakulnak ki a sebek, melyeket fibrinlepedék fedhet. Jelentkezhet még valamilyen mérgezéskor is erózió, de tünete lehet a lues, vagyis szifilisz 1. és 2. stádiumának.

2. stádiumának.

A hólyagok kipattanásával is keletkezhetnek másodlagosan fekélyek, mint pl. a pemphigusnál, lichennél, erythema exudativa multiformnál, de vírusos szájgyulladásnál és allergiás kiütések után szintén.

Az aphta is nevezhető kerek vagy ovális, élesen körülhatárolt fekélynek, ulceratiónak, amely igen erős fájdalommal jár, és fibrines lepedék fedi, vörös peremmel. Leginkább az el nem szarusodó nyálkahártyán tűnik fel, az ínyen nem jelentkezik. Fiatalabb egyéneknél, főleg nőknél alakul ki. Kortikoszteroidos szimptomatikus készítményekkel kezeljük. 1-2 hét után nyomtalanul elmúlik, ritkán tart tovább. Az aphták keletkezhetnek elszigetelten vagy csoportosan, ilyenkor láz is jelentkezhet, mivel ez már súlyosabb forma. Ritkán állandósulhat a jelenléte. Kellemetlen, mivel a fekélyek fájdalmasak, gátolják az étkezést és a beszédet. Legtöbbször a stressz, immunhiányos állapot és a hormonváltozások idézik elő.

Az ulcus és az ulceronecrosis a fekélyek, sebek mélyebb fomája. Így jelentkezik az ínygyulladás ulceronecroticus válfaja, melyet két bacilus – a fusiformis bacilusok és a Borrelia vincentii – okozza, amelyek rendesen a szájüregben élnek, csak valami higiéniai vagy immunológiai változás miatt válnak patologikussá, támadóvá. Lázzal, rossz szájszaggal kezdődik, a fekélyek először a fogak közötti ínyen jelentkeznek. Nem fertőző, de kontaktussal továbbterjedhet a szájüregben, leginkább a bölcsességfogak körül. Penicillinnel gyógyítjuk.

Akut leukémiánál is jelentkezhetnek fekélyek, sebek. Ekkor is hirtelen kezdődnek, általános tünetekkel, gyengeséggel, erős szájszaggal, vérszegénységgel és vérzési hajlammal. A nyirokcsomók megnagyobbodnak. A sebek legtöbbször az ínyen, nyelven és a mandulákon alakulnak ki.

Az agranulocytosis allergia miatt jelentkezhet. Hirtelen tünetek lépnek fel általános tünetek, láz, hányinger, hányás, izom- és szájfájdalom formájában. A sebek, fekélyek vérezhetnek, de nincs vörös peremük, és nem alakul ki vérszegénység. Leginkább a toroknál jelentkezik.

Az infektív mononukleózisnál is keletkezhetnek sebek, fekélyek az ínyen, szájpadon, az általános tünet, láz és nyirokcsomó-megnagyobbodás mellett. A kórokozó azonosításával diagnosztizáljuk.

Az ólommérgezésnél is kialakulhatnak sebek, fekélyek, különösen a felső első fogak körül. Ilyenkor a nyelv megduzzad.

Még két súlyos népbetegség jelentkezhet fekélyes szájtünetekkel, mégpedig a szifilisz, vagyis a lues és a TBC, vagyis a tuberkulózis.

A szifilisz fertőző, nemileg terjedő betegség. Igencsak visszaszorították az utóbbi időben, de nem irtották ki. Ma is meg-megjelenik a szexuális szabadság miatt. Mindhárom fázisában kialakulhatnak fekélyek. Az első fázisban, röviddel a fertőzés után, melyet a Treponema pallidum okoz, jelennek meg a szájüregben, általában az ajkakon és a nemi szervek körül, az élesen elhatárolódó, tömött tapintatú, sonkaszínű papulák, majd sima, kemény, fájdalommentes sebek (ulcus durum), utána nyirokcsómó-megnagyobbodás. A második fázisban, kb. 2-3 hónap után, szintén a szájüreg nyálkahártyáján foltszerű hólyagok, majd sebek jelennek meg, melyek kiemelkednek, cukorsüvegre emlékeztetnek. A nemi szervek körül szintén pirosság és hólyagok jelennek meg. A harmadik fázisban, mely 2–10 év után jelentkezik, a szájpadláson granulomák, csomók keletkeznek, gummákká alakulnak át, amelyek kifekélyesednek és nekrotizálnak, szövetelhalással járnak. A szifilisz az első és a második fázisban nagyon fertőző. Nagy adagú penicillinnel gyógyítják.

A másik, szintén népbetegségnek tartott kór a tuberkulózis, amely a higiéniával függ össze, így a személyi testi-lelki kultúrával és az anyagi helyzettel is. Régen nagyon elterjedt volt, de máig sem tudták kiirtani. Nagyon elterjedt, alkalmaznak ellene kötelező védőoltást, de újabb válfajai is megjelentek. A szájüregben először vörös csomók tűnnek fel, melyek megszürkülnek, és lapos sebekké, ulceratiákká válnak a nyelven, ínyen és a szájpadon, fehér szemcsékkel körülvéve. A sebek fájdalmasak, de a körülötte levő terület puha és fájdalommentes. Néha a bőrön is feltűnhet lupus vulgaris formájában, barnásvörös papulákkal. Általában idősebb személyeknél jelentkezik, és lassabb lefolyású.

Legsúlyosabb formája a fekélynek a karcinóma, amely leginkább az idősebb férfiaknál jelentkezik. Ezeket a fekélyeket megelőzi valamilyen elváltozás, tehát lassabban fejlődnek ki. Ha a szájon jelentkezik, akkor a szájzug és a középvonal között, az ajakszélen alakul ki. Fájdalommentes, de a nyirokcsomók megnagyobbodnak és fájdalmasakká válnak.

A szájüregi elváltozásokat fontos megfigyelnünk, kivizsgálnunk, mert sokszor bevezetői lehetnek komolyabb betegségeknek. Idejében kell őket kezelni, hogy meggátoljuk a terjedésüket.