2024. szeptember 3., kedd
A gyermekorvos rovata

A fejtetvesség

A fertőzés első és legfontosabb tünete a viszketés

Ritka az a szülő, aki nem szembesül a kellemetlen helyzettel, hogy a gyermeket hazaküldik, mondván: tetűt találtak a hajában. Közösségekben nagyon gyorsan terjed a fejtetvesség. Elég, ha egyetlenegy fertőzött gyerek bemegy az osztályba, és máris kész a baj.
A tetű képes úgy elszaporodni, hogy néha már messziről látszik, valakinek a fején mászkálnak, nyüzsögnek az élősködők.

A fejtetű egy parazita, vérszívó rovar, amely a hajban él. A petéit (serkéket) a hajszálakra rakja. Kicsi, 1–3 mm hosszúságú, szabad szemmel látható, a haj színéhez alkalmazkodó színű rovar. A fejtetű nagyon szapora, 4 hétig él, ezalatt 150 utódot is hozhat. Átlagosan napi 3-4 petét rak. Egy pete kb. 1 hét alatt kell ki.

Maga a tetűfertőzés egyáltalán nem függ össze a fej és a haj tisztaságával. Egyaránt megtalálhatóak a rendszeresen ápolt, gondozott, valamint az ápolatlan, piszkos hajban. A fejtetvek csak a fejek közvetlen érintkezése által terjednek egyik hajról a másikra. A gyerekek gyakran összedugják a kobakjukat az iskolában, így megadják a fejtetűnek azt a lehetőséget, hogy átmenjen egyikről a másikra. A tetűfertőzés nem függ a haj hosszától, már 1 cm-es hajon is ugyanolyan könnyedén megélnek. Az egyetlen előnye a rövid frizurának, hogy esetében könnyebbek felfedezhető a fertőzés, és a kezelés is egyszerűbb.

A fertőzés első és legfontosabb tünete a viszketés. A tarkó, nyak, majd később a fej teljes felülete véletlenszerűen elkezd viszketni.

Ha a gyermek elkapta a fertőzést, az elsődleges és legfontosabb a fejtetű maradéktalan kiirtása.

A patikában sokféle tetűirtó szer található, amelyek rovarölőt, vegyi anyagokat tartalmaznak. Ezeknek a készítményeknek a hatékonysága azonban csekély. Mára már kialakult a tetvek ellenálló képessége a vegyi anyagokat tartalmazó szerekkel szemben, így nem pusztulnak el az élősködők, valamint a tévhittel ellentétben a serkéket sem pusztítják el. Nincs olyan rovarölő szer, mely képes lenne áthatolni a serkék kemény vázán, és végezne velük. Ezeknek az irtószereknek a legnagyobb hátránya az, hogy nem kímélik a gyerekek bőrét, a hajas fejbőrön és a nyakon bőrirritációt, gyakran nehezen gyógyuló, fájdalmas sebesedést is okozhatnak. Ezek a vegyi anyagok nemcsak a fejbőrrel szemben kíméletlenek, hanem irritáló, kellemetlen szaguk miatt légzőszervi panaszokat is kiválthatnak.

Válasszunk olyan terméket, amely fizikai úton hat (nem tartalmaz semmiféle vegyszert, sőt illat- és szaganyagokat sem), megkíméli a fejbőrt mindenféle károsító hatástól, és szaganyagmentessége miatt nemcsak a légzőszervek iránt kíméletes, hanem diszkrét és észrevétlen, tehát a gyermek nyugodtan, szégyenérzet nélkül élheti meg a kezelés időszakát. Ennek a hatása nem káros az emberi szervezetre, egyszerre hatékony és biztonságos, így már hat hónapos kortól kezdve használható. Fertőzés esetén a hajat bekenjük a tetűirtó szerrel. A hosszú hajat is csak vállig kell bedörzsölni, mert a tetvek a fejbőrhöz közeli területeken helyezkednek el, keresve a test melegét, a táplálékot nyújtó fejbőrt.

A tetűirtást a 7. napon feltétlenül meg kell ismételni. Minderre azért van szükség, mert az esetleg a hajban maradt serke 7 nap múlva kikel. Ha tehát az első kezelés után újra kezeljük a fejet, megelőzhetjük a visszafertőződést.

A következő nagyon fontos lépés, hogy lehúzzuk az ágyneműt, és a törölközőkkel együtt magas hőfokon mossuk ki, majd vasaljuk! Az ágy fekvőfelületét és a lakásban levő szőnyegeket alaposan porszívózzuk ki! A hajkefét dobjuk ki, a fésűket fetőtlenítőszerrel mossuk át!

Megelőzésképpen a közösségbe járó gyerekeknél rendszeresen ellenőrizzük a hajas fejbőrt, és igyekezzünk meggátolni, hogy az érintett kisgyermek a fertőzést továbbadhassa! A megfelelő higiénés körülmények megteremtésén kívül a megelőzést azzal segítjük a legjobban, ha a gyerekek nem használják egymás hajkeféjét, sapkáját, ágyneműjét.

A fejtetvesség nem szégyen. Az tehet róla, aki nem harcol ellene.