2024. szeptember 3., kedd
A gyermekorvos tollából

Balkezesség: előny vagy hátrány?

Az emberek döntő többsége a jobb kezét használja tevékenységeinek elvégzéséhez. Szakértői becslések szerint 8 és 15% között mozog a felnőtt lakosság körében a balkezesek száma, és kb. 1 százaléka „kétkezes”, akiknél egyik kéz használata sem domináns. Tanulmányok szerint a férfiak körében gyakoribb a bal kéz domináns használata. A balkezesség az átlagos populációhoz hasonlítva ugyancsak gyakrabban fordul elő egypetéjű ikrek esetében. (76% eséllyel lesz mindkettőjük balkezes, ha az egyikük balkezes). Ennek genetikai és környezeti okai vannak.

A balkezeseket évszázadokon keresztül megbélyegezték és csodabogárnak titulálták. A bal kéz használata a XX. század első felében még szégyennek számított. Az iskolába került diákokat egytől egyig a jobb kéz használatára kötelezték, azaz meg kellett tagadniuk domináns kezük használatát. Az átállítást valószínűleg az a társadalmi előítélet is mozgatta, mely szerint a balkezes ember abnormális, csökkent értékű, fogyatékos. A szülők az emberek megvetésétől féltek, nem is annyira magukat, mint inkább gyermeküket féltették, hogy gúny tárgyai lehetnek. A legtöbb esetben a tanulóknak hátra kellett tenniük bal kezüket, ha nem engedelmeskedtek, körmöst kaptak. „Használd a szép kezed!” – hangzott a pedagógusoktól a sokak által ismert mondat.

 Genetikai okok és egyéb tényezők

A bal kézről jobb kézre áttérő tanulóknál több zavart fedeztek fel, annak ellenére, hogy sok szülő és pedagógus nem gondolt bele az esetlegesen a gyerekre negatívan kiható következményekre.

Az átszoktatás lehetséges következményei:

– emlékezetzavar

– koncentrációzavar

– diszlexia és diszgráfia

– a térbeli helyzet felismerésének bizonytalansága (jobb-bal megkülönböztetése)

– dadogás

– a finom mozgások zavarai (az írás külalakja romlik)

Az elsődleges következményekből másodlagosak is származhatnak:

– kisebbrendűségi érzés

– bizonytalanság

– visszahúzódó magatartás

– teljesítési kényszer

– dacos, szembeszegülő viselkedés

– magatartászavar

– körömrágás

A legújabb kutatások szerencsére kezdik felismerni a kézhasználati preferencia tudományos jelentőségét, ami közelebb vihet az agyi kapcsolatok megértéséhez is.

A jobb- vagy balkezesség kialakulásának részben genetikai okai vannak, de bizonyíthatóan szerepet játszanak benne egyéb környezeti tényezők is: például a magzati korban elszenvedett stresszhatások, a terhesség alatt az anyát érő traumák (pl. haláleset a családban), életkori tényezők stb. Általánosságban elmondható, hogy nincs IQ-különbség a jobb- és balkezesek között, de arra vannak bizonyítékok, hogy a balkezesek kreatívabbak, vagyis hatékonyabban képesek ismereteiket továbbgondolni és azokból új koncepciót alkotni. A balkezesség nem megszokás, hanem biológiai alapokon nyugvó, a balt a jobbal szemben előnyben részesítő kézhasználat.

Pályaválasztási lehetőségek

A jobbkezesek ebben a tekintetben előnyt élveznek, hiszen szinte nincsen, amit egy jobbkezes ne tudna elsajátítani, a szakmától kezdve a szellemi képzettségig. Az első nagy mérföldkő az általános iskola 8. osztálya. A továbbtanulás nagyon meghatározó a diákok számára, mert ha rosszul választanak, az rányomja bélyegét további életükre. Nem okos dolog, ha a szülők rákényszerítik a gyerekre akaratukat, esetleg régi, be nem teljesült álmaikat akarják a gyerekkel megvalósíttatni. Persze legyen beleszólásuk a pályaválasztásba, de a legmeghatározóbb a diák célkitűzése. Jobbkezesek esetében egyértelmű a dolog, balkezeseknél azonban több mindent át kell gondolni. A középiskola kérdése talán nem is annyira fontos, de a felsőoktatási intézményé mindenképpen. Aki nagyon nem tudja eldönteni, mit akar, elmehet pályaválasztási tanácsadóhoz. Egy speciális teszt hamar kideríti alkalmasságát a szakmai vagy szellemi pályára. A jobbkezeseknek nem okoz gondot a szobafestő-mázoló, asztalos szakma gyakorlása, hiszen minden szerszám a jobb kézhez van legyártva. A gyárakban is ritka lehet a balkezesek száma, mert a gépek és szalagok is inkább a jobbkezeseknek kedveznek. A balkezesek esetében nincsen ún. sztárszakma, de adottságaikat tekintetbe véve jók lehetnek építészmérnök/építőmérnök szakemberként, ugyanis a legtöbb balkezesnek jó a térérzékelő képessége, valamint a kézügyessége, ami a tervrajzok készítése során elengedhetetlen. Pénzügyi területen is megállhatják a helyüket, mivel jó a matematikai képességük. Ez előnyt jelenthet olyan foglalkozásoknál, amelyeknél számolni kell, pl. közgazdász, könyvelő, gazdasági elemző, pénzügyi elemző. Mindenképpen fontos megemlíteni a művészeteket is. Bár kevés igazi balkezes művelőjük akadt és akad, számuk mégsem elhanyagolható. A jó kézügyesség egy festő vagy szobrász esetében is nagyon meghatározó.

A zene kérdése sem elhanyagolható. Sok olyan balkezes ember él, akinek nagyon jó a hallása, jó a ritmusérzéke. Persze gondot okoz számukra, hogy hangszeren megtanuljanak játszani, főleg ha az gitár, nagybőgő vagy hegedű. Ma már nem lehetetlen megtanulni balkezesként hangszeren játszani, hiszen vannak kifejezetten balkezesek számára kifejlesztett darabok. Így ez is olyan szakma, amelyben a balkezesek ugyanúgy képviseltethetik magukat, mint a jobbkezesek. A balkezes szakmákhoz sorolunk még minden olyan foglalkozást, amelyek gyakorlásakor kreativitásra és jó kommunikációs készségre van szükség.

Balkezes sportolók

Az agyfélteke-dominanciával kapcsolatban közismert, hogy a balkezeseknek sokkal jobb a kognitív képességük, kreativitásuk és kommunikációs készségük a jobbkezeseknél. Persze ez nem minden esetben van így, de zömében igaz. Ezért egy balkezes lehet nagyon jó szervező, pl. protokoll-ügyintéző, lehet szóvivő és könyvtáros is, hiszen a jó memória és a sok adat megjegyzése például könyvtáros esetében meghatározó. Vitatható, hogy a sport mennyiben foglalkozás, életforma vagy hobbi. Akik élsportolók, valószínűleg mindháromnak tartják. Gyakran látunk balkezes sportolókat, és egyre több olyan sportág lesz, amelyben balkezesek is képviseltetik magukat. Legyen az tenisz, asztalitenisz (a kínaiak és japánok között sok a balkezes, és ezt nagyon jól tudják kamatoztatni, jó eredményeket érnek el), teke, vívás, sportlövészet, kajak vagy kenu, víziladba, kéziladba, kosárlabda, a bal kéz használata új lendületet vitt a sportba.

Napjainkban már a sportban is elfogadják a balkezes játékosokat, ahogyan a társadalomban is. Sőt vannak olyan játékosok, akik jobban szerepelnek, jobban teljesítenek balkezesként, mint jobbkezes társaik. A balkezeseknek még előnyeik is származhatnak bal kezük használatából, hiszen gyakran megzavarhatják ellenfeleiket pl. vívás közben, de ez éppúgy megtörténhet labdajáték során is. A balkezesek pályaválasztása nagyon megfontolandó, de ha rátalálnak a nekik megfelelő munkára, megállják a helyüket.

Történelmünk során több vita alakult ki azzal kapcsolatban, hogy Leonardo da Vinci balkezes volt-e vagy jobbkezes. Sokan inkább a bal kézre szavaznának, hiszen találtak olyan balkezes tükörírást, amelyet Leonardo írt. Michelangelo is balkezes volt, de őt feltehetően úgy szoktatták át bal kezének használatára.