2024. november 5., kedd

Építőipar nélkül nincs gazdasági fejlődés

Készül az új építésügyi és tervezeti törvény

Az építőipar fejlesztése nélkül, az engedélyek gyorsabb kiadása és beruházások nélkül Szerbiában nem növekedhet megfelelő ütemben a bruttó hazai termék (GDP) – nyilatkozta a Tanjug hírportálnak Goran Vesić építésügyi miniszter. Rámutatott arra, hogy az építőipar a GDP 6 százalékát teszi ki.

– Az idei költségvetésben 3,6 milliárd eurót biztosítottunk az infrastruktúrába való beruházásokra. Fontos, hogy mindenki a maximumot adja, és bepótoljuk a tavalyi lemaradást. Az új építésügyi és tervezési törvény módosításának lényege, hogy az eljárások átláthatóbbá váljanak, és hogy felgyorsuljon az építőipari engedélyek megszerzése – fogalmazott Vesić.

Kiemelte, hogy Szerbiában jelentősen csökkent a kiadott építési engedélyek száma, de az építőipar a legtöbb európai országban nehéz helyzetben van, ami a gazdasági válság következménye.
Több oka is van annak, hogy kevesebb a beruházás az építőiparba. Ilyen az ukrajnai háború, az árak emelkedése, a drága hitelek. Ezenkívül a szervezetlenség, a kiadott engedélyek számának zuhanása, a a megszokottnál hosszabb várakozások mind hozzájárulnak az építőipar válságához.

– Mi nem lehetünk hatással arra, ami a világban történik, de megváltoztathatjuk, amit tudunk, ezért is módosítjuk az építésügyi és a tervezési törvényt. Az egyik cél, hogy felszabadítsuk azokat a forrásokat, amelyeket eddig nem használtunk. A törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy 5 ezer helyen 15 millió négyzetméter épüljön ki. Számos munkást lehet majd alkalmazni, és nagyobb eszközöket szavatolni a helyi önkormányzatok számára. Ezáltal csökken a lakások ára is, mivel több lesz belőlük a piacon – fejtette ki Vesić.
Bejelentette, hogy a beruházók számára új szabályokat vezetnek be, amihez tartaniuk kell magukat.

A közeljövőben a munka megkezdése előtt a beruházóknak garanciát kell vállalniuk kár esetén. Ha véletlenül baleset történik, a biztosításból kifizetik a kárt, ami eddig nem volt lehetséges.
Rámutatott arra is, hogy a vállalatoknak kötelesek megakadályozniuk az építőipari hulladéklerakók keletkezését. Ezenkívül az engedély megszerzése előtt szükséges felvételt készíteniük a környező utcákról, és garanciát vállalniuk, hogy a munka után mindent eltakarítanak. Ez nagyobb biztonságot ad a polgároknak, mivel amikor építenek pénzt keresnek, és nincs joguk zavarni az emberek nyugalmát. Ez mindenhol így van a világon, Szerbiában is így kell lennie.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy jobban ellenőrzik-e az építési munkálatokat, tekintettel az olyan esetekre mint a törökországi földrengés, Vesić elmondta, hogy ez az építésügyi felügyelőség hatásköre, de mindenképpen mérlegelik a szigorúbb biztonsági előírások bevezetését.
Fontolóra vesszük, hogy az új törvényben megfelelőbb biztonsági előírásokat vezessünk be, valamint zöld tanúsítványokat a több mint 10 ezer négyzetméter nagyságú közintézményekre és létesítményekre. Fontos továbbá, hogy az építés során olyan anyagokat használjunk, amelyek nem szennyezik a környezetet – közölte Vesić.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Szerbiában jelentősen csökkent a kiadott építési engedélyek száma (Dávid Csilla felvétele)