2024. december 22., vasárnap

Még eltart a megélhetési válság

Az élelmiszerárak csökkenését fél év múlva várják

Európa legnagyobb részét jelenleg megélhetési válság sújtja. A probléma sokrétű, de a politikai vezetőket és a háztartásokat leginkább az élelmiszerek inflációja aggasztja. Februárban a földgáz ára a legalacsonyabb szintre esett az elmúlt másfél évben, az élelmiszerárak azonban még mindig emelkednek.

– Amikor az energia- és élelmiszerárakról beszélünk, figyelembe kell vennünk egy késleltető hatást. A most tapasztalható alacsonyabb energiaáraknak bele kell épülniük a termelési költségekbe. Az árakat, amelyeket jelenleg a szupermarketekben látunk, a hat hónappal korábbi energiahordozók árait tükrözik, amikor az élelmiszert előállították. Arra számítunk, hogy fél év múlva csökkennek az élelmiszerárak, amennyiben az energiaárak stabilak maradnak – nyilatkozta az Euronews hírportálnak Rick de Oliveira energiaügyi szakértő.

Az Európai Unióban januárban az élelmiszerárak átlagban 18,4 százalékkal emelkedtek az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest. Magyarországon legnagyobb az élelmiszerek inflációja, 48,2 százalék, majd következik Litvánia (32 százalék) és Szlovákia (28,6 százalék). A legkisebb mértékben Svájcban (5,8) és Cipruson (10,3) emelkedtek.

Úgy véljük, hogy a fogyasztók bizalma mindenképpen javul az év végéig, de több időre lesz szükség ahhoz, hogy kikerüljünk a válságból – fogalmazott De Oliveira.

A Világgazdasági Fórum globális kockázatokkal foglalkozó jelentése szerint az idén a fő veszély a megélhetési költségek növekedésének válsága lesz. Az élelmiszerárak emelkednek, hiány keletkezhet, és fokozódhatnak a társadalmi nyugtalanságok. A kormányok jelenleg sokat költenek arra, hogy élelmiszert importáljanak. Az ukrajnai háború nagyban hozzájárult az élelmiszerválsághoz, megugrott a gabona, az étolaj és a műtrágya ára.

A kamatlábak megemelésével az inflációs nyomás enyhült, de az árak továbbra is magasak. A válság több európai országban tüntetésekhez és sztrájkokhoz vezetett. Nagy-Britanniában a közszektorban dolgozók elégedetlenek a fizetésekkel és a munkafeltételekkel, Lisszabonban pedig több ezer ember vonult utcára, hogy tüntessen a megélhetési válság miatt.

Az Európai Bizottság nemrég megjelentette a téli gazdasági előrejelzését az idei évre.

Paolo Gentiloni, a gazdasági ügyekért felelős európai uniós biztos elmondta, jelenleg úgy néz ki, hogy az Európai Unió elkerüli a recessziót. Az Európai Bizottság azonban figyelmeztetett, hogy a magas árak fékezik majd az uniós országok gazdaságát a következő hónapokban. Az előrejelzések szerint az Európai Unióban a gazdasági növekedés 0,8 százalékos lesz, s ezzel Európa alighogy kerüli el a recessziót. A közleményben emlékeztetnek, hogy az infláció már nincs csúcson, mivel a földgáz ára csökken. Gentiloni rámutatott arra, hogy az Európai Bizottság hatalmas erőt mutatott az előző évben, és a helyzet kedvezőbb kell hogy legyen a vártnál, de ez nem feltétlenül jelent jót.

– Az előrejelzések elsősorban a politikától függnek. Az európai háztartások és vállalatok ellenálltak és alkalmazkodtak a válsághoz, az európai polgárok azonban még mindig nehéz helyzetben vannak – fejtette ki Gentiloni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele