2025. április 25., péntek

Milliárdok tűntek el Szerbiából

A törvénytelenül kiszivárgott pénzekről készített felmérést a GFI

Csaknem 40,8 milliárd dollár került ki Szerbiából törvénytelen úton 2004 és 2013 között – olvasható az amerikai Global Financial Integrity (GFI) nevű szervezet tavaly decemberi felmérésében.

A fejlődő országok piacáról ilyen úton összesen 7,8 billió dollár „veszett el”.

„A fejlődésben lévő országok törvénytelen pénzügyei 2004 és 2013 között” című tanulmány szerint a vizsgált időszakban az országból a bruttó hazai termék 10 és fél százalékának megfelelő összeg szivárgott ki. Szerbia ezzel a harmincötödik helyen áll azon a 149 országot tartalmazó ranglistán, amelyet az amerikai szervezet állított össze.

A GFI adatai szerint a legtöbb törvénytelenül szerzett pénz, mégpedig 9,8 milliárd dollár, 2004-ben került ki az országból. A rá következő évben 6,4 milliárd, aztán 3,9 milliárd dollár.

Az utóbbi években, tehát 2012-től errefelé már kisebbek voltak ezek az összegek, 2,5 és 2,9 milliárd dollárt tettek ki.

A fejlődésben lévő országokból egyébként évente megközelítőleg 1 milliárd dollár tűnik el törvénytelen utakon. Ez sokkal több pénz, mint amennyi közvetlen befektetések és más források révén jut ezekbe az államokba.

A régió országai közül Magyarország vezet a listán a huszonötödik hellyel, ugyanis az elmúlt tíz évben mintegy 57 milliárd dollárt szivárogtatott ki. A következő Románia 35 milliárddal, majd Horvátország 34,5 milliárddal. Bulgária valamennyivel jobban járt ebben a tekintetben, hiszen a negyvenhetedik helyen található a 25 milliárd dollár értékű pénzmosással. Macedónia a maga ötmilliárd dollárjával a nyolcvannyolcadik helyen áll, Montenegró pedig 2,5 milliárddal a száznyolcadik helyet tölti be.

A listavezető Kína, ahonnan 2004 és 2013 között több mint egybillió dollár került ki. A következő ország Oroszország, hasonlóan előkelő összeggel, a harmadik pedig Mexikó, 528 milliárd dollárral.

A dollármilliárdok az országokból leginkább pénzmosás útján kerültek ki, ugyanis ez egyike a legegyszerűbb törvénytelen módszereknek e téren, pláne, ha fiktív, nem létező számlákra állítják ki az összeget.

A GFI szerint ez a tendencia világszinten évente 6,5 százalékkal növekszik, tehát az illegálisan kiszivárgó pénzösszeg mértéke kétszer olyan gyorsan nő, mint a fejlődő államok gazdasága.

A Dveri nevű mozgalom szakértői legutóbb arra a következtetésre jutottak, hogy 2002 és 2013 között Szerbiából 53,708 milliárd dollár tűnt el, tehát átlagban csaknem négy és fél milliárd évente.

A mozgalom képviselői arra is emlékeztettek, hogy mint a pénzügyi tárca, úgy a Szerbia Nemzeti Bank is rendelkezik ezekkel az adatokkal, valamint azokkal az eszközökkel, amelyekkel megakadályozhatják az ilyen és ehhez hasonló törvénytelenségeket.

A Dveri egyelőre várja az illetékes tárca és intézmény reakcióját.

Magyar ember Magyar Szót érdemel