2024. szeptember 3., kedd

Az euroszkeptikus honatyák is jó fizetést kapnak

Az EP költségvetéséből minden EU-képviselőnek havi bruttó 7956 eurós bér jár

Az euroszkeptikus politikai erők örülhetnek: a jövő évi európai parlamenti (EP) választáson egészen biztosan jó eredményt fognak elérni. Az uniót évek óta sújtó válság tömegeket sodort a táborukba, amelynek létszáma a közeli jövőben tovább fog gyarapodni. Politikusaik elégedettek lehetnek majd a sikerrel, hiszen az eddiginél sokkal több euroszkeptikus képviselő kerülhet az Európai Parlamentbe, vagyis abba a testületbe, amelyet az EU ellenfelei és sajtójuk rendszeresen ostoroz az ottani magas fizetések miatt.

Ez az „apróság” fogja azonban a legkevésbé zavarni a sok új euroszkeptikus képviselőt, hiszen a havi apanázs egész biztosan jól jön majd nekik. Aligha akad majd egy is közöttük, aki visszautasítja az EP-től kapott pénzeket. Nem euroszkeptikus társaikhoz hasonlóan szép összeg(ek)re számíthatnak, persze attól függően, hogy milyen feladatokra vállalkoznak az általuk túlméretezett és pazarló elitprojektnek tartott unióban.

Egy biztos: az EP költségvetéséből minden EU-képviselőnek havi bruttó 7956 eurós fizetés jár, amiből – a közösségi adó levonása után – „csak” 6200 eurót kapnak kézhez. Ez a fizetés talán még elfogadható lenne az unió ellenfeleinek is, hiszen őket sokkal inkább a képviselők egyéb juttatásai bosszantják. Bár a képviselői juttatásokat még 2012 végén befagyasztották (és ez 2014 közepéig így marad), még így is barátságos pluszpénzek ütik az arra érdemes EP-politikusok markát.

Utazási költségtérítés címén mindannyian hozzájuthatnak egy csinos összegű kiegészítéshez. Minthogy a munkájuk rengeteg utazással jár, eddig még egy sem akadt közöttük, még euroszkeptikus honatya sem, aki lemondott volna a felmerülő költségekről.

Az útiköltség-térítés egyebek mellett az uniós főváros (Brüsszel) és az EP hivatalos székhelye (Strasbourg) közötti ingázásért is jár. Természetesen csak abban az esetben, ha a képviselők legfeljebb biznisz osztályú repülőjegyet, vagy első osztályú vonatjegyet váltanak, s mindezt bizonylattal igazolják. A személygépkocsival utazók kilométerenként fél euróra számíthatnak. A távolságnak és az utazás időtartamának függvényében átalányjuttatásban is részesülnek az egyéb költségek (autópályadíj, túlsúly, foglalási díj) miatt.

Az EP-képviselők emellett évente legfeljebb 4243 eurót kaphatnak a saját tagállamukon kívül tett munkajellegű látogatásaik költségeinek fedezésére. Hazai terepen ugyanakkor akár 24 olyan oda-vissza utat is szervezhetnek maguknak, amelyeknek költségeit ugyancsak az EP állja.

Ezek az utazások elég csábítóak, hiszen mindegyikkel napidíj jár, ami már nagyon nem tetszik az uniós bürokrácia bírálóinak.

Talán nem véletlenül. A napidíjak körül ugyanis rengeteg a vita, és gyakran botrányok lengik körül. Az EP-képviselők átalányban napi 304 euró adómentes juttatásra számíthatnak a parlament kasszájából minden olyan napon, amikor hivatalos munkán vesznek részt. Ez a pénz számlák és egyéb bizonylatok bemutatása nélkül jár; a hotelszámlák, az étkezések s minden egyéb felmerülő kiadás fedezésére szolgál. Egy feltétele mégis van a napidíjnak: alá kell írni a munkahelyi jelenléti ívet.

Akad egyéb átalányalapú juttatás is minden EP-képviselő számára, mégpedig havi 4299 euró, amiből a parlament által rendelkezésre bocsátott saját iroda fenntartásának a költségeit fedezik. Az évi plenáris ülések felét – indoklás nélkül – kihagyó képviselők azonban ennek az összegnek csak a felére jogosultak.

Brüsszelben legfeljebb két kis szobát használhat a képviselő irodaként, amelyek közül az egyikben (a nagyobbikban) a titkárnők és a titkárok tüsténkednek, a másikban pedig a képviselő dolgozik. Strasbourgban egy iroda jár, amely kisebb, mint a brüsszeli. Igaz, a strasbourgi irodabútorban van beépített kanapé is, amely szükség esetén ágyként használható, ha a képviselőnek a tengernyi munka miatt ott kellene aludnia.

Egy képviselő mellett két-három, de általában inkább négy titkár(nő) dolgozik. Ők tartják a kapcsolatot a parlamenti bizottságokkal, munkacsoportokkal, és sok más fontos feladatot látnak el. Az akkreditált titkárnőket és titkárokat az EP foglalkoztatja, ideiglenes EU-tisztviselői minőségben.

Két éve az erre a célra havonta kifizethető maximális összeg 21 209 euró volt képviselőnként. Ebből az összegből a képviselő nem tehet zsebre egy eurót sem, és közeli rokont sem foglalkoztathat.

Az EP-képviselőknek azonban egyéb előnyük is származik abból, hogy megválasztották őket. A strasbourgi parlament állja például az orvosi kiadásaikat. Az uniós honatyák 63 éves koruk után nyugellátásra jogosultak, aminek összege az évi kereset legalább 3,5 százaléka, de legfeljebb hetven százaléka lehet. Az euroszkeptikusok többségének nagy bosszúságára ezt a pénzt szintén az EP költségvetése „osztogatja”.