2024. szeptember 3., kedd

Frankfurt: indulnak a villanyautók

Mélyponton az autóeladások Európában, jöhet a fellendülés

Angela Merkel focirajongó, de az autókat sem veti meg. Ezért a múlt héten nem is mulasztotta el megnyitni a frankfurti 65. Nemzetközi Autószalont (IAA), amely szeptember 22-éig látogatható. Ezen a napon szövetségi (országos) parlamenti választást tartanak Németországban, s még nem tudni, mi lesz a Merkel-kormány sorsa.

A frankfurti bemutatóról azonban már bizton állítható, hogy minden korábbinál több elektromos meghajtású autóval és ázsiai céggel találkozhatnak a látogatók. A kétévenként tartott kiállításon, amely a maga nemében a legnagyobb az egész világon, ezúttal 35 ország több mint ezer cége vesz részt.

Az autóipar ázsiai szegmensének erősödését jelzi, hogy a  külföldi kiállítók körében több mint a duplája az arányuk a két évvel korábbi 19 százalékhoz képest. A frankfurti vásár történetében, amely 1951-ben kezdődött, még soha ennyi ázsiai cég nem szerepelt a kiállítók között. (A vásárt korábban, 1897-től, Berlinben tartották).

Kína előretörése a legszembetűnőbb. Az összesen 1091 kiállító vállalat közül 129 érkezett az ázsiai országból, tízszer annyi, mint legutóbb. Ezáltal Kína az első a külföldi cégek között. A második Nagy-Britannia, ahonnan 85 cég jelent meg a frankfurti autószalonon, a harmadik Franciaország, 34 kiállítóval.

A frankfurti szalonon több mint ötven új modellt – sorozatgyártásra szánt kocsit és tanulmányautót – vehetnek szemügyre az érdeklődők. Ha azonban az új termékek mellett az új fejlesztéseket is figyelembe vesszük, összesen csaknem 159 világpremiert tartanak a tíznapos frankfurti autókiállításon.

Az idei IAA egyik kiemelt témája az elektromos meghajtású autó. Bár a villanyautó koncepciója már több mint százéves, sorozatgyártása (a Toyota Prius modellé) csak 1997-ben kezdődött. Az elektromos meghajtású autók azonban azóta is döcögve haladnak. A legnagyobb európai piacnak számító Németországban 2013 augusztusában is még csak mikroszkopikus nagyságú volt ezeknek a személygépkocsiknak az aránya: alig érte el a 0,17 százalékot, ami 2900 regisztrált autót jelent.

A gyártók azonban világszerte gyors bővülésre számítanak. A BMW már egész modellsorozatot tervez(ett), melynek az első két darabját, az i3 kompakt gépkocsit és az i8 sportautót a kiállításon is közszemlére tették. A megnyitón Angela Merkel kifejezte reményét, hogy az (európai) utakon hamarosan sokkal több elektromos autó közlekedik, mint jelenleg. A politikus ugyanakkor arra számít, hogy 2020-ra Németországban az árammal működő autók száma eléri az egymilliót.

Az autógyártókat egyelőre más gondok gyötrik. Ezek közül is kiemelkedik az európai autóeladások csökkenése. Az első félévben a kontinensen 6,6 százalékkal estek vissza az újautó-értékesítések, ami lesújtó eredmény. Martin Winterkorn, a Volkswagen csoport (elnök)vezére a frankfurti autószalonon tíz európai autógyár bezárását javasolta a kontinens autópiacán tapasztalható keresletvisszaesés miatt.

Komoly szakmai tanulmányok arra a következtetésre jutottak, hogy 2013 katasztrofális lesz az autógyártók és -kereskedők számára is, sőt az évtized végéig sem várható javulás. A borúlátó előrejelzés a piaci eredményeken és kilátásokon alapul.

Az erőteljes visszaesést a szakemberek a több uniós országot is sújtó recesszióval, a vásárlók pénztelenségével és a túltermeléssel magyarázzák. Különösen rossz hír, hogy elsősorban a hagyományosan nagy piacok gyengélkednek. Mindenekelőtt a német, a francia és az olasz piac, amelyeken az új autók fele talál gazdára egész Európában.

A Duisburg–Essen egyetem autóipari kutató intézete, a Center Automotive Research (CAR) nemrég külön tanulmányban hívta fel a figyelmet arra, hogy az idén az EU és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagországaiban összesen 11,89 millió új személygépkocsi eladásával lehet számolni, ami öt százalékkal kevesebb az előző évhez képest. Ha a CAR becslése beigazolódik, az idei lesz az elmúlt harminc év negatív csúcsa az európai újautó-kereskedelemben.

A borúlátó előrejelzések és elemzések ellenére több gyártó állítólag már látja a fellendülés jeleit. Azzal vigasztalják magukat, s talán egymást is, hogy a piac elérte a mélypontot, tehát hamarosan megkezdődik a felemelkedés. Az amerikai Ford, valamint a francia Peugeot és Renault arra számít, hogy az európai eladások már az idei második félévben fokozatosan növekedni kezdenek.