Az elmúlt évtizedekben számos illegális lakóház, üzlethelyiség, garázs stb. épült Szerbiában, és mivel a telekkönyvekbe sem kerültek be, tulajdonosaik nem is adóztak a köz érdekében. A törvényhozók már többször tettek kísérletet a legalizációra, de a várt siker elmaradt.
Az illegálisan – a törvény előírásaiban meghatározott jóváhagyások, illetve kivitelezési dokumentáció nélkül – felépített létesítmények törvényesítési folyamatán legutóbb az a tavaly elfogadott építkezési és területrendezési törvény kívánt könnyíteni, amely a 2009. szeptember 11-e, azaz a törvény hatályba lépése előtt felépített létesítményekre vonatkozik.
A rendelkezésben megadott március 11-ei határidőre Óbecsén 1642 új törvényesítési kérelmet adtak át, a korábbi megoldatlan ügyekkel együtt összesen 3616 dokumentum vár elbírálásra. Aleksandar Tucić, a legalizációs bizottság elnökének elmondása szerint a kérvények sok esetben hiányosak voltak – a bizottság 75 esetet bírált el ezidáig, és 73 tulajdonosnak tudott elszámolást kipostázni. Véleménye szerint a hiánypótlásokat követően az esetek 99 százalékában nem lesz akadálya a törvényesítésnek.
Az előzetes szóbeszédek irreálisan magas legalizálási díjakról szóltak, ezt cáfolta lapunknak Zvonko Stankov, a Stankom Bečej Közvállalat igazgatója. Véleménye szerint egy 100 négyzetméteres óbecsei ingatlan esetében a dokumentáció benyújtásának költségei 30 000 dinárra rúgnak, a fizetendő illeték összege pedig 124 012 dinár. Az 1240 dináros négyzetméterár az országos középmezőnyben helyezkedik el: Újvidéken ez az összeg 14 500, Belgrádban 11 434, Nagybecskereken 4039, Szabadkán 2490, Nišben 600, Kruševacon 514 dinár. Az árakat egyébként az ingatlan helye, a kommunális infrastruktúrára való kapcsolódási lehetőség, a nagysága és rendeltetése határozza meg.
A kiszabott összegek azonban nem tartalmazzák az esetleges kedvezményeket: Óbecsén például – ha a tulajdonosnak nincsen másik ingatlanja a községben – 60 százalékot engednek el év végéig a költségből a 100 négyzetméter alatti lakásokra, bontás esetén pedig 50 százalékos kedvezményt biztosítanak a tulajdonosnak. Lehetőség van 12 havi részletfizetésre is.
Oliver Dulić környezetvédelmi és területrendezési miniszter korábban kijelentette: a jogtalanul felépített létesítményekre vonatkozó tömeges legalizáció még egyszer nem fog megismétlődni Szerbiában, és mindazok, akik nem legalizálják létesítményeiket, hatalmas adókkal számolhatnak a jogtalanul létező épületek után, ezenkívül nem helyezhetik azt gazdasági funkcióba, hitelt sem vehetnek fel rá, és öröklés tárgyát sem képezheti az épület.