2024. szeptember 4., szerda

Új euróbankjegyek jönnek

Az EU-ban 2013-tól fokozatosan lecserélik a papír fizetőeszközt

Tíz évvel az euró megjelenése után a készpénzfizetésben új bankjegyek bevezetésére készül az Európai Központi Bank (ECB). A tervek szerint a második generációs új euróbankjegyek egy részének használata 2013. január elején kezdődik. A fő cél a biztonságosabb fizetőeszköz alkalmazása és a hamisítások megnehezítése.

Az új bankjegyeket várhatóan még több évig együtt lehet használni a régiekkel, amelyeket fokozatosan vonnak ki a forgalomból. Elsőként az 5 eurós címletű új papírpénz jelenik meg. Az újítás érinti majd a 10, a 20, az 50, a 100, a 200, és végül az 500 eurós bankjegyeket is.

A készpénzfizetésben 2002. január elsejétől folyamatosan megjelent első sorozathoz képest nem változik az új euróbankjegyek mérete, sem a színe. Marad egységes külsejük, a grafikai elemek továbbra is az európai történelem, illetve kultúrtörténet hét korszakának építészeti stílusaiból merítődnek. A bankjegyek előlapján maradnak az európai nyitottságot kifejező ablakok és kapubejáratok, a hátoldalt viszont továbbra is az Ókontinens népei, illetve az Európa és a világ többi része közötti kapcsolatokat jelképező hidak képei díszítik majd.

A grafikai és a díszítő elemeknél azonban sokkal fontosabb szerep jut a biztonsági megoldásoknak. Az illetékesek erről azonban nem szívesen beszélnek. Nem akarják elárulni, hogy milyen téren fejlesztették tovább a hamisítás ellen szolgáló biztonsági változtatásokat.

Az egyre szaporodó hamis bankjegyek miatt már 2010-re tervezték az új biztonsági elemekkel ellátott euróbankjegyek bevezetését. A hamisításokat jelenleg – egyebek mellett – vízjellel, hologrammal és különleges összetételű papír felhasználásával igyekeznek megnehezíteni a hatóságok, illetve az ECB.

Az euróbankjegyek biztonsági elemeiről mintájáról és címleteiről ugyanis az EU jegybankja dönt. A bankjegyek kibocsátását szintén az ECB engedélyezheti. Az unió jegybankja ugyanakkor pénzt is nyomtathat; erre az euróövezet országainak központi bankjai szintén jogosultak.

Amikor az euró 2002-ben megjelent a készpénzforgalomban, a szakértők azt állították, hogy hamisításbiztos. Azóta kiderült, hogy tévedtek, hiszen elég sok euróhamisítvány van forgalomban. A bűnözők a 200 eurós címletű bankjegyet állítólag már-már tökéletesen tudják másolni. Becslések szerint Európában jelenleg 6,5 millió hamis euró van forgalomban.