2024. szeptember 4., szerda

A lat után jöhet az euró

Lettország fél év múlva csatlakozhat az EU valutaövezetéhez

Hajszál híja volt, hogy Görögország tavaly nem esett ki az euróövezetből. Lettországot pedig már csak egy hajszál választja el az övezettől. Már csak jó fél évet kell „aludnia” a balti államnak, és csatlakozhat a 17 tagországot számláló uniós közösséghez, amelyet 2009 óta soha nem tapasztalt válság marcangol.

Brüsszel örül, mert a lettek belépése és a görögök bennmaradása (benntartása) jelzi: bizony van igény az euróra, s nemhogy széthullana a közösség, hanem tovább gyarapodik. Egy új taggal. A mintegy kétmillió lakosú Lettország tehát annak ellenére vezeti be az eurót, hogy az EU-t sújtó válságévekben, de különösen 2012 óta, sokan már azt találgatták, mikor omlik össze az eurózóna. Brüsszel reményei szerint a lett csatlakozás hozzájárulhat ahhoz, hogy megszűnjenek a valutaövezet felbomlásával kapcsolatos spekulációk.

A válság ellenére tehát még mindig akadnak olyan EU-tagállamok, amelyek az eurózónába igyekeznek, illetve képesek teljesíteni a közös valuta átvételének feltételeit. Ezt az EU kormányaként számon tartott Európai Bizottság a minap hivatalosan is megerősítette, javasolva Lettország csatlakozását az eurózónához 2014. január elsejétől. A javaslatra minden bizonnyal – június végi csúcstalálkozójukon – rábólintanak az EU állam- és kormányfői, s utána, július 9-én az uniós pénzügyminiszterek is. (A lett kormány az idén márciusban kérte hivatalosan az euróövezeti tagságot.).

A három balti állam közül Lettország lesz – Észtország után – a második, amely bevezeti az eurót. Észtországban már 2011 óta fizetnek az uniós pénzzel. A harmadik balti állam, Litvánia szintén kiáll az euró mellett, a tervek szerint 2015-ben vennék át. A régió vezető gazdasági hatalmának tartott Lengyelországban is előkerül időnként az euróra történő áttérés ötlete, de Bronislaw Komorowski államfő szerint csak a 2015-ös választás után fontolják meg komolyabban a lehetőséget. Donald Tusk miniszterelnök másként vélekedik: ő népszavazással rendezné az euró kérdését. Lengyelország egyébként még nem teljesítette az euró bevezetésének előfeltételeként szabott maastrichti kritériumokat; a lengyelek kétharmada meglenne euró nélkül is.

Sima ügy – gondolhatnák a kívülállók Lettországról. Ma már valóban helytálló a megállapítás, korábban azonban egészen más volt a helyzet. Lettországnak keserves utat kellett végigjárnia ahhoz, hogy állampolgárai – 18. uniós országként – jövő januártól euróra váltsák a nemzeti fizetőeszközüket, a latot, amely jelenleg az EU egyik legerősebb valutája. (Egy lat ugyanis 1,4 eurót ér.) Nagy árat kellett ezért fizetni: egymást követték a kemény megszorítások, leépítések és fizetéscsökkentések, a munkanélküliség pedig 14 százalékos, vagyis két százalékkal magasabb a jelenlegi uniós átlagnál. A közalkalmazottak harmadát elbocsátották, akit nem rúgtak ki, annak a fizetését 35 százalékkal visszavágták, a költségvetési kiadásokat és a jóléti programokat pedig kíméletlenül megnyirbálták. Mindez nem volt elegendő: az összeomlás elkerüléséhez tízmilliárd euró hitelt is kérni kellett az EU-tól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), az összegnek a háromnegyedét azonban már sikerült visszafizetni.

De megérte, mert sikerült legyőzni a makrogazdasági egyensúlytalanságokat, ráadásul Lettország megerősödve került ki a válságból, amely – 2008 óta – az ország bruttó hazai össztermékének (GDP) az ötödét, vagyis húsz százalékát emésztette fel. (Görögország esetében 25 százalékát.). A megszorítások és egyéb népszerűtlen kormányzati intézkedések eredménnyel jártak: Lettország gazdasága szárnyal, sőt, a legjobban teljesít az egész EU-ban.

Lettország jelenleg a legrobusztusabb GDP-növekedéssel és a második legnagyobb exportbővüléssel büszkélkedhet az EU-ban. A lett gazdaság 2011-ben és 2012-ben, éves átlagban 5,5 százalékkal nőtt. A költségvetési hiányt a GDP 1,2 százalékára sikerült leszorítani a 2009-es 9,7 százalékról (az euróövezetben legfeljebb 3 százalék engedélyezett). A GDP-arányos államadósság 41 százalékon áll (az eurózónában a felső határérték 60 százalék), az infláció pedig 1,3 százalék, jócskán az uniós referenciaértéknek számító 2,7 százalék alatt van.

Lettországot példaként ajánlják Brüsszelben a többi válságállam figyelmébe. Brüsszel szerint a lett példa bizonyítja, hogy a megszorításokkal eredményesen le lehet küzdeni a válságot. Feltéve, ha az adott ország elkötelezett a reformok mellett és a politika – a választók hitegetése és félrevezetése helyett – hajlandó népszerűtlen, kőkemény döntésekre.

A szakértők körében azonban megoszlanak a vélemények arról, hogy Lettország tapasztalata mennyire példaértékű. A kritikusok szerint a lett utat dicsérők nem veszik figyelembe azt, hogy a lakosság mekkora szociális és társadalmi árat fizetett a sikerért. A bírálók arra is emlékeztetnek, hogy az euró bevezetésének sok lett nem örül, mert az árak megugrásától tartanak. Brüsszel szerint nagy arányú drágulásoktól nem kell tartani, hisz a korábbi – így pl. a ciprusi, az észt, a máltai, a szlovén, vagy épp a szlovák – példák ezt nem igazolják.

Mások arra hívják fel a figyelmet, hogy Lettországban aggodalomra adhat okot, hogy a bankrendszer – mintegy húszmilliárd eurós – betétállományának csaknem a fele külföldiek (főleg oroszok) kezében van. Sokan pedig attól tartanak, hogy az euróövezethez való csatlakozás után a beáramló külföldi (orosz) tőke második Ciprussá változtathatja az országot. Brüsszel úgy ítéli meg, hogy ez a nagy mennyiségű külföldi pénz Lettország esetében nem jelent komoly veszélyt, mert a lett bankrendszer mérete és a gazdaságban betöltött szerepe teljesen más, mint például Ciprusé.