Adófizetők pénzén gálánsan
Azzal, hogy az állam elfogadta a kedvezményes lakásvásárlási programot az építőipart és a lakásvásárlást kívánta serkenteni, ám vitatott, hogy a program meghozza-e várt eredményeit. Milan Kovačević gazdasági szakértő szerint az ágazat ettől nem lendül fel, másrészt pedig reménykedni lehetne abban, hogy némileg esnek majd a lakásárak. Szerinte a piaci gazdálkodás szabályainak ellentmond, és még nagyobb felfordulást vált ki a piacon, hogy az állam beavatkozott. Az lett volna a természetesebb, ha az állam félreáll, és a piacot a magánszférának engedi át.
Kovačević szerint az állam a lakások árát az adófizetők pénzéből töri le, és a bankokat segíti abban, hogy újabb hiteleket oszthassanak ki. Veszélyes az ilyen játék különösen manapság, amikor az állami költségvetés hiányt halmoz hiányra, fedezetükre pedig már reális esély sincs.
A bankosok másképp vélekednek. Szerintük az állam intézkedése a lakosság, a pénzintézetek és az építőipar képviselői körében is jó visszhangra talál, ám hozzáteszik, téves lenne azt hinni, hogy egy tollvonással, egy rendelettel ráncba szedhető az ágazat, és megoldódnak a fizetésképtelenségből erdő problémák.
Egyszerűbb a vásárlás, de...
Nem árt nyitott szemmel járni, hogy elkerülhetők legyenek a buktatók. A legfontosabb tanács, amivel a szakemberek illetik a vásárlókat, hogy ha már hitelekbe bocsátkoznak, előtte jól nézzék meg mit vásárolnak. Kisebb a rizikó, és biztosabb azon lakások közül választani, amelyeket az állam épít. Ha csak lehet, kerüljék az épülőfélben levő lakások vásárlását, és kimondottan a befejezett és a teljes építési engedéllyel készült, bejegyzett lakások közül válogassanak. Győződjenek meg róla személyesen is, kikérve az engedélyeket, meg a többi dokumentációt is, és még véletlenül sem szabad felülni azokra a biztatásokra, hogy a legalizációt beindították, minden rendben lesz. A múlt évek tapasztalata bizonyította, biztos nem lesz rendben.
Aki csak teheti, államilag támogatott hitelkonstrukcióban vásároljon lakást, mert ez biztosabb. Csupán jó pénzintézetet kell választani, és alaposan elolvasni a szerződés apró betűit is. A vásárlás manapság sokkalta egyszerűbb és kevésbé kockázatos, mint évekkel ezelőtt volt, ugyanis az eladott lakások kettős könyvelése, vagyis a törvényszékeken is bevezetett nyilvántartás kizárja a lakások duplázott eladásának lehetőségét.
