2025. április 29., kedd

Május 19-étől megkezdődhet az elmaradt tananyag pótlása

Dr. Bagi Ferenc: Úgy érzem, hogy a Belgrádi Egyetem sorsa valamilyen módon hatással lesz az újvidéki fakultások jövőjére is

Az elmúlt időszakban jelentős feszültség és bizonytalanság uralkodik a szerbiai felsőoktatási intézményekben. Az oktatás leállása, az intézményi működés ellehetetlenülése, valamint a tanév jövőjét övező kérdések mind az oktatókat, mind a hallgatókat nehéz helyzetbe hozzák. A megválaszolatlan kérdésekre dr. Bagi Ferenc, tartományi felsőoktatási és tudományügyi segédtitkár, az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának tanára, tanszékvezetője próbált átfogó képet adni.

Milyen helyzet uralkodik jelenleg a felsőoktatásban?

– Tegnap volt az oktatási tudományos tanács gyűlése a mezőgazdasági karon, ahol a dékán nemcsak az intézményünkről, hanem az újvidéki egyetemek általános helyzetéről is beszámolt. Mivel a rektorátus épülete blokád alatt áll, ezért a szenátus gyűléseit nem hívják össze, de a dékánok heti rendszerességgel találkoznak, hogy egyeztessenek és közös álláspontot alakítsanak ki. A helyzet összetett, szomorú, sőt bizonyos szempontból abszurd is, nemcsak a hallgatók, hanem az oktatók és maguk az intézmények számára is. Az oktatás minden karon szünetel, és bár voltak kísérletek alternatív oktatási formák bevezetésére, ezek jórészt sikertelenek voltak. Az oktatók jelenleg csak fizetésük 15 százalékát kapják, a karunk anyagi helyzete – ahogy valószínűleg a többi karé is – megromlott, több tízmilliós hiány van a tavalyi állapothoz képest. Az egész helyzet tehát nemcsak abszurd, hanem néha megalázó is. Előfordul például, hogy amikor belépek az egyetem épületébe, ismeretlen hallgatóknak kell igazolnom magam. Harminc éve tanítok itt, és furcsa érzés, hogy olyanok előtt kell bemutatkoznom, akik nem hivatalos személyek, mégis ők vezetik, mikor jöttem, mikor mentem. A plénum és az egyetemista parlament viszonya is meglehetősen feszült, sőt, még a karok közötti plénumok kommunikációja sem zökkenőmentes. Gyakoriak az ellentmondások, időnként változnak a céljaik, és nincs egyetértés abban sem, hogy ki mit szeretne elérni vagy kiharcolni – sokszor ez is nehezen körvonalazható.

Mit gondol, mi lesz a tanévvel?

– A tegnapi gyűlésen meghatároztunk egy tervet: május 19-től – ha a körülmények engedik – megkezdjük az elmaradt tananyag pótlását. A mesterszakos és doktori hallgatók számára konzultációkat szerveznénk, és pótolnánk az első szemeszterben elmaradt anyagrészeket. Ezt követően blokk rendszerben folytatnánk az oktatást a nyári szemeszterre vonatkozóan. Közben beiktatnánk a vizsgaidőszakokat is, mivel december óta az összes vizsgaidőszak elmaradt. Az Oktatási Minisztérium engedélyezte a karunknak az online oktatás lehetőségét, de ehhez ténylegesen el kell indítani a képzést – most ez az utolsó időpont a tanév megmentésére. A hallgatók érdeklődnek, keresik a választ: épp a múlt héten jött hozzám egy magyar fiú, aki azt kérdezte, mit tegyen – maradjon, vagy iratkozzon át máshova? Ilyenkor az ember nem is tudja, mit tanácsoljon. A tanárok és a hallgatók közötti kommunikáció ugyan megvan, de az egyetemisták többsége hazautazott. Azok pedig, akik kiiratkoznak, sajnos sokszor elállnak az egyetemi oktatástól.

Mit lehet tudni a felvételi vizsgákról?

Elindultak ugyan az online előkészítők, de továbbra sincs semmilyen konkrét információnk arról, hogy mikor és milyen formában zajlik majd maga a felvételi. Fontos kérdéseket vet fel az is, hogy mi történik azokkal az elsőéves hallgatókkal, akik az első szemeszterben már részt vettek bizonyos képzéseken. Ha nem folytatódik az oktatás, az elsőévesek elveszítik azt a jogot, hogy újból állami költségvetésen legyenek.

Úgy érzem, hogy a Belgrádi Egyetem sorsa valamilyen módon hatással lesz az újvidéki egyetemi karok jövőjére is. Ott dőlhet el, hogy mi lesz az idei tanévvel. Persze ez csak az én személyes véleményem, nem tudok biztosat állítani.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Dr. Bagi Ferenc (VMSZ weboldala)