2025. április 29., kedd

Tájház(nyitó)-nap Doroszlón

Vasárnap 10 órától 17 óráig bemutató jellegű tárlatvezetést, filmvetítést tartottak a doroszlói Tájházban, Hogyan érzed magad elődeid öltözetében? címszóval, csatlakozva a Tájházak és szabadtéri múzeumok napjának eseménysorozatához.

A tisztaszoba a doroszlói Tájház legékesebb része (L. Móger Tímea)

A tisztaszoba a doroszlói Tájház legékesebb része (L. Móger Tímea)

A falura vonatkozó, fellelhető kiadványok kiállítását és Lennert Géza fotóművész, a közösséget érintő alkotásaiból készült alkalmi fotótárlatát magába foglaló eseményről Raj Rozália néprajzkutató, a Tájház egyik tulajdonosa nyilatkozott:

– A doroszlói Tájház közel húsz éve tagja a magyarországi Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetségének. A Szövetség minden évben megjelöl egy napot, általában Szent György-nap környékén, mondhatni a tavasz-nyitóként. Télvíz idején sok helyen a tájházak is zárva tartanak a fűtés miatt, így nálunk is. Ilyenkor pedig úgymond, nyitunk. Örömömre szolgál, hogy megvalósult az elképzelésünk, meghallgatásra talált a kérésünk, miszerint a látogatók, amíg a tájházban tartózkodnak, addig a maguk népviseleti öltözetében legyenek. Tehát a doroszlóiak és a Nyugat-Bácska további hagyományőrző településeiről, így Gombosról és Bácskertesről-Kupuszináról érkezettek is. Meghívásunknak eleget tett Limburger Georgina Kupuszináról valamint Ruppa Emil Gombosról, családtagjaival együtt. Nagyszerű, hogy a rendezvényt csaknem egész napossá tudtuk tenni. A mottója Doroszlói régi napok, amely egyben Lennert Géza fotográfus kiállításának címe is. Itt bemutatjuk a régi tisztaszobákat is, az egykori emberek öltözetét, a lakásbelsőt, a mindennapok tevékenységét. Úgy gondolom, a fiataljaink számára mindez kissé ismeretlen, de mégis örömömre megtörtént például, hogy egy doroszlói kisgyermek felismerte nagymamájának nagylány kori képét, és nagyon szépnek találta.

Emellett a Doroszlóhoz kapcsolódó, számunkra ismerős valamennyi kiadványt is igyekeztünk összegyűjteni. Kovács Endre helyi néprajzkutató írott formában készített, közel tíz kiadványát, Nagy István és jómagam, Raj Rozália által kiadott szakmai könyveket, továbbá az általunk készített videókat, néprajzi dokumentumfilmeket, különböző doroszlói témára és a faluval kapcsolatban – hallottuk Raj Rozáliától, aki végezetül hangsúlyozta, az 1930-as évek házbelsőjét mutató doroszlói Tájház kapuja nyitva áll az érdeklődők előtt. Nincs ugyan állandó és hivatalos nyitvatartási ideje, de időpont-egyeztetést követően bármikor megtekinthető.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Népviseletbe öltözött doroszlóiak, gombosiak, kupuszinaiak (L. Móger Tímea)