Több információ, elérhetőbb és befogadóbb formában – ezt kínálja az érdeklődőknek az NFC-technológia, amely ezentúl a Nagybecskereki Népmúzeumban látogatók rendelkezésére áll majd. Ennek részleteit ismertették hétfőn a múzeum sajtótájékoztatóján, amelyen jelen volt jelen volt Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke és a nagybecskereki önkormányzat képviselője is.
Az új technológia alkalmazásához elegendő egy okostelefon (esetleg táblagép vagy laptop) és mobilinternet. Az internet wifi formájában elérhető az egész nagybecskereki múzeum területén. Az állandó kiállításokon, húsz világnyelven lehet szöveges, képi, hangos vagy videós tartalomhoz jutni. A múzeumban 90 NFC-csipet helyeztek el, amelyeknek köszönve kurátori tárlatvezetés is elérhető valamennyi nyelven.
– Nagyon fontos, hogyha csak lehet alkalmazzuk a modern eszközöket. Az NFC-technológia az egyik legmodernebb olyan technológia, amelyen keresztül gyakorlatilag 20 nyelven kaphatnak információt a látogatók a kiállított tárgyakról itt, Nagybecskereken a városi múzeumban. A Magyar Nemzeti Tanács 280 ezer dinárral támogatta ezt a projektet, és örülünk annak, hogy okoseszközökön keresztül még több információt kaphatnak az idelátogatók a kiállított tárgyakról és a városról. Annak is örülünk, hogy Békéscsaba és Nagybecskerek mintegy hat évtizede működik együtt. A békéscsabai múzeumban ez a rendszer kiválóan működik, és gyakorlatilag akkor telepítették ide a rendszert Nagybecskerekre, amikor a város Szerbia Kulturális Fővárosa címet viseli. Azt hiszem, hogy ez az év volt a legjobb arra, hogy ezt a projektet megvalósítsuk – mondta Fremond Árpád, az MNT elnöke.

Siniša Onjin és Fremond Árpád (Fotó: Kecskés István)
A technológia a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum közreműködésével került Nagybecskerekre, amely így az első város lett Szerbiában ahol alkalmazzák. A technológia fokozza a látogatók élményét, aminek köszönve remélhetőleg több időt fognak eltölteni a múzeumban.
– A békéscsabai múzeum és a Nagybecskereki Népmúzeum együttműködési megállapodást írt alá – ami természetes, hisz Békéscsaba és Nagybecskerek relatív közel van egymáshoz –, így néprajzi, régészeti, történelmi kutatásokat is tudnak közösen végezni. Ezenfelül pedig átadhatják egymásnak a jól bevált gyakorlatokat, illetve elsajátíthatják őket. Ennek köszönhetően olyan innovatív módszert mutattunk be, amelyet először a békéscsabai múzeumban láttunk először – mondta Sztojkó József, a nagybecskereki Városi Tanács tagja.
Az új rendszerrel több látogatót tudnak majd vonzani Bánát legpatinásabb múzeumába, a kiállítások könnyebben befogadhatók lesznek a külföldiek számára is. Az új technológia gyakorlati alkalmazását Fremond Árpád és Siniša Onjin, a Nagybecskereki Népmúzeum igazgatója személyesen is megtapasztalta.

Nyitókép: Fremond Árpád szólt a technológia jelentőségéről (Fotó: Kecskés István)