2024. július 16., kedd

Kedvezményezett üzemanyag-vásárlás

GAZDÁK FIGYELMÉBE

A mezőgazdasági minisztérium kezdeményezésére a köztársági kormány elfogadta legújabb üzemanyag-támogatási rendeletét. A tavaszi vetésre mintegy 4,8 milliárd dinárt, az őszi munkálatok elvégzésére pedig 5 millió dinárt irányoztak elő.

A tavaszi vetés elvégzésére kedvezményes áron juthatnak üzemanyaghoz a bejegyzett mezőgazdasági termelők, akik az idén is aktív státuszban vannak. A támogatásra jogosultságnak nem feltétele a mezőgazdasági nyugdíjalap fizetése. A kérvények a pénzügyminisztérium Kincstári Igazgatósága helyi irodáiban nyújthatók be, vagy a helyi szaktanácsadó szolgálat munkatársánál. A határidő záros, csupán a március 13-a és április 9-e közötti beadványokat bírálják el.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a termelők literenként 60 dináros áron juthatnak dízel üzemanyaghoz, amelyet április 15-éig vehetnek fel a kijelölt töltőállomásokon. A szóban forgó támogatások nem vonatkoznak a legelőkre, a halastavakra, és a nem megművelhető területekre.
A növénykultúra szerint oszlik meg a szubvencionált üzemanyag mennyisége. Ugyanis a gabonafélékkel bevetett területek után hektáronként 40 liter jár, ugyancsak 40 liter az ipari növények után, és 30 liter a takarmánynövények után. Ennél többre jogosultak a kertészkedők, esetükben hektáronként 75 liter, a szőlősök és a gyümölcsösök megművelésére 100 liter, a gyógynövényekkel bevetett területekre 50, a facsemete-ültetvényekre pedig 100 liter a szubvencionált keret.
A minisztérium a bírságoló intézkedéseket is rendeletbe foglalta. 20 000-től 150 000 dinárig terjedő büntetéssel sújtja azokat, akik az idei vétésforgót nem a valós helyzetnek megfelelően jelentették be.

Kamattámogatásos hitelek gazdáknak

Az idei agrárköltségvetésből mintegy 400 000 dináros keretet irányoztak elő a kamatok egy részének finanszírozására mezőgépek vásárlására, agrárfejlesztési programok, gyümölcsösök, szőlők telepítésére, konyhakertészeti vetemények nevelésére, valamint a mezőgazdasági termelést és a feldolgozóipart szolgáló épületek és egyéb objektumok építése esetében.
A pályázaton fizikai személyek, a bejegyzett mezőgazdasági termelők és a jogi személyek is indulhatnak. A kérelmek november 1-jéig adhatók be.
A tavalyi évhez képest a változás az, hogy éves szinten nem 8, hanem 6 százalékos kamatot számolnak fel.
A fizikai személyek 5 millió dinár értékig, a jogi személyek pedig 15 millió dinárig igényelhetnek hitelt. Amennyiben a mezőgazdasági szövetkezet a hitelt a jószágtenyésztés fejlesztésére szánja, akkor 50 millió dinárt is igényelhet. Ugyanerre a célra a termelő legfeljebb 5 millió dinárra jogosul.
A felvett hitel rendeltetésszerű használatát ellenőrzik. Ha kiderül, hogy a pályázó a pénzt más célokra használta fel, akkor az alaptőkét, a rendes kamatot is visszafizettetik, s emellett büntetőkamatot rónak ki.